REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago 40 lat Wichrów

40 lat Wichrów

-

W minioną sobotę jubileusz 40-lecia istnienia obchodził harcerski zespół “Wichry”. W programie pt.:“Jak to miło w wieczór bywa” artyści przypomnieli najważniejsze wydarzenia ze swojej historii.

Wraz z Zofią Biernadską “Wichry” prowadzi Barbara Poniatowska-Ciepiela. Wyróżnienie wręczali Anna Chałko i Maciej Leya (z prawej)
Wraz z Zofią Biernadską “Wichry” prowadzi Barbara Poniatowska-Ciepiela. Wyróżnienie wręczali Anna Chałko i Maciej Leya (z prawej)

REKLAMA

Zespół powstał z grupy harcerzy, którzy w 1973 roku reprezentowali Polonię w świątecznym programie bożonarodzeniowym zorganizowanym przez chicagowskie Muzeum Wiedzy i Przemysłu. Program na ten występ przygotowała Zofia Biernadska, która jako założycielka kieruje zespołem do chwili obecnej. Od wielu lat pomaga jej Barbara Ciepiela.

Po założeniu zespół urządzał własne wieczorki literackie oraz występował na akademiach urządzanych przez organizacje polonijne z okazji rocznic narodowych. Swoimi występami uświetniał uroczystości związane z marszałkiem Józefem Piłsudskiego i gen. Józefem Hallerem, obchody trzeciomajowe i Dnia Zwycięstwa. Harcerzy często zapraszały na swoje imprezy liczne koła weterańskie i organizacje zrzeszające Kresowiaków. Podczas obchodów Dnia Niepodległości przypominali dzieje walki Polaków o wolność ojczyzny. Głęboko wzruszajace były występy podczas rocznic zbrodni katyńskiej. Harcerze występowali też w środowiskach amerykańskich propagując polską kulturę. Nad oprawą muzyczną występów czuwali: prof. Rudolf Rygiel, Henryk Wawrzyczek, Krzysztof Wąż, Lechosław Fraszczyński i Anna Leśniewska. W ciągu 40 lat istnienia w zespole występowało ponad dwieście harcerek i harcerzy.

“Wichry” do tej pory uczestniczą w licznych imprezach harcerskich, patriotycznych i rocznicowych promując polską historię, tradycje i obrzędy. Każdy program jest specjalnie przygotowywany na daną okazję.

– Dzisiejszy jubileusz, to wspaniała okazja, żeby serdecznie podziękować druhnie Zofii Biernadskiej i wspomagającej ją Barbarze Ciepieli za “wytrwanie na posterunku” – mówiła Barbara Chałko, przewodnicząca Obwodu ZHP w Chicago podczas ceremonii wręczenia wyróżnień i dyplomów. Niestety, ze względu na chorobę, plakiety z nazwiskami wszystkich artystów nie mogła osobiście odebrać założycielka grupy. W jej imieniu zrobił to syn Jerzy Biernadski.

Dyplomami uznania w podziękowaniu za długoletnią współpracę z harcerstwem i utrwalanie działalności młodzieży harcerskiej w służbie Bogu, Polsce i bliźnim uhonorowana została Polska Szkoła Sobotnia im. Faustyny Kowalskiej w Lombard oraz autor tej relacji.

Gratulacje i życzenia złożyła harcerzom konsul generalna Paulina Kapuścińska, która wraz z mężem, konsulem Eriuszem Rybackim była gościem honorowym imprezy. Do wspólnej modlitwy zaprosił zgromadzonych jezuita, ojciec Piotr Kochanowicz.

Część oficjalną zakończył występ harcerskiego zespołu tanecznego “Lechci”. Na koniec pokazu tancerze zaprosili gości do poloneza.

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

1 KOMENTARZ

  1. Dzien dobry,
    Jestem we Francji, wnuczka polskiego emigranta.Byloby mozliwe mi dac kilka informacji na temat pana profesora muzyki Rudolfa Rygiel. aranzer piesni religijnych. Mam od tatusia spiewnik piesni pod tutylem “spiewnik Rygiel” z roku 1947.
    Bardzo jestem wam wdzieczna
    Rozia DUDZIAK-DUVERNEAU

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks