REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Parlament Illinois uchwalił budżet

Parlament Illinois uchwalił budżet

-

Po raz pierwszy od 2015 roku Illinois ma szansę na wejście w nowy rok fiskalny z uchwalonym budżetem. W czwartek, 31 maja stanowy Sejm uchwalił przyszłoroczny budżet, a gubernator Bruce Rauner zapowiada, że go podpisze.

W czwartek, 31 maja stanowy Sejm zatwierdził ustawę budżetową na przyszły rok fiskalny. Za wynoszącym 38,5 mld dol. budżetem zagłosowało 97 posłów, przy 18 głosach sprzeciwu. Dzień wcześniej ustawa uzyskała prawie jednogłośne poparcie (54–2) w stanowym Senacie. Gubernator Rauner zapowiedział, że podpisze budżet.

REKLAMA

Po raz pierwszy od objęcia w 2015 r. stanowiska gubernatora przez Bruce’a Raunera, Illinois ma szansę na wejście w nowy rok fiskalny z zatwierdzonym budżetem. Kompromis budżetowy w stanowym parlamencie był zresztą możliwy dzięki zmianie polityki Raunera, który po raz pierwszy od początku swojej kadencji nie kierował się w negocjacjach budżetowych ambicjami zdobycia politycznej przewagi nad sprawującymi kontrolę nad parlamentem demokratami ani realizowaniem swoich wyborczych obietnic, w tym zamrożenia podatków od nieruchomości. Zmiana postawy gubernatora ma związek z nadchodzącymi wyborami, w których Rauner nie chce wystartować z pozycji polityka odpowiedzialnego za kolejny impas budżetowy. W roku wyborczym Bruce Rauner zachował zatem daleko idącą negocjacyjną powściągliwość i zwrócił się do legislatorów o uchwalenie budżetu, w którym stanowe wydatki nie przekroczą przychodów, przy braku nowych podatków.

Bezkonfliktowe uchwalenie stanowego budżetu nie oznacza jednak, że Illinois nie boryka się z problemami finansowymi. Na rozwiązanie czeka, przypominająca przysłowiowy węzeł gordyjski, kwestia zadłużonego stanowego systemu emerytalnego, a na spłacenie – opiewające na 6,6 mld dol. zaległe stanowe rachunki, które zapewne pochłoną sporą część stanowych przychodów.

Plan budżetowy na rozpoczynający się 1 lipca rok fiskalny zakłada przychody w wysokości 38,5 mld dol., w tym 300 mln. dol. ze sprzedaży budynku Thompson Center w chicagowskim śródmieściu. Wzrost stanowych zysków jest możliwy dzięki wprowadzonej w zeszłym roku podwyżce podatku dochodowego oraz zyskom inwestycyjnym powstałym dzięki wprowadzeniu federalnych ulg podatkowych.

Wśród planowanych wydatków znajdują się m. in. 2,2 mld dol. na ogłoszony w tym tygodniu gubernatorski plan rozwoju infrastruktury oraz 407 mln dol. na edukację przedszkolną i internetowy program edukacyjny K-12, a także 1,3 mld dol. na likwidowanie dziury budżetowej powstałej podczas zakończonego zaledwie rok temu impasu budżetowego.
(gd)

Na zdjciu: budynek Parlamentu Stanowego w Springfield

fot.Ewa Malcher

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks