REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicago15 sierpnia będzie w Illinois dniem partnerstwa z Polską

15 sierpnia będzie w Illinois dniem partnerstwa z Polską

-

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego – będzie w stanie Illinois dniem strategicznego partnerstwa z Polską – przewiduje ogłoszona w poniedziałek proklamacja, przyjęta z okazji 25. rocznicy współpracy Gwardii Narodowej tego stanu z Siłami Zbrojnymi RP.

W uroczystości w ogrodach MON w Warszawie uczestniczyli m. in. minister obrony Mariusz Błaszczak, ambasador USA Paul Jones, gubernator Illinois Bruce Rauner, dowódcy rodzajów sił zbrojnych i szef Sztabu Generalnego WP, a także dowódca Gwardii Narodowej Illinois.
Szef MON podkreślił, że wspomniana w proklamacji współpraca „sięga zarówno do czasów, kiedy wybijały się na niepodległość Stany Zjednoczone, jak i czasów sprzed stu lat, kiedy na niepodległość wybijała się Polska”. Przypomniał poparcie prezydenta Woodrow Wilsona w 1918 dla polskiej niepodległości, udział amerykańskich lotników w wojnie 1920 r.

Uroczystość w ogrodach MON w Warszawie fot.Bruce Rauner Twitter

„Dziś Polska jest w NATO, również, a może przede wszystkim dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych, przystąpienie do sojuszu było możliwe także dzięki współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois, czerpiemy z tej współpracy na co dzień” – powiedział Błaszczak.
Przypomniał, że lotnicy 169. eskadry transportowej z samolotami C-130 Hercules „są na co dzień obecni wśród Wojska Polskiego”. Dziękował za współpracę przy formowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

„Spośród wszystkich stanowych partnerstw wyróżnia się partnerstwo między polskimi siłami zbrojnymi i Gwardią Narodową Illinois, ponieważ nie jest tylko dodatkiem, lecz centralnym elementem naszej współpracy” – zapewnił ambasador Paul Jones.
Podkreślił, że na wszystkich zmianach polskich kontyngentów w Iraku i Afganistanie Polacy współdziałali i współdziałają z gwardzistami z Illinois.

„Nie ma silniejszego partnerstwa, nie ma silniejszej przyjaźni niż ta, która łączy obywateli Illinois i Polaków” – powiedział gubernator, przypominając że stan i leżące w nim Chicago to największe skupiska Polonii.

„Razem przez stulecia walczyliśmy o wolność i demokrację. Razem walczyliśmy z nazistami, razem walczyliśmy z komunistami; razem walczymy z dyktatorami na całym świecie, by wzmocnić wolność i demokrację” – dodał Rauner.

Podkreślił, że swoją pierwszą wizytę w Europie jako gubernator składa w Polsce. Powiedział, że celem przyjazdu delegacji jest także ożywienie wzajemnych kontaktów kulturalnych, ekonomicznych i turystycznych.

„Każdego roku tysiące mieszkańców Illinois obchodzą 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego – rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwycięstwa Polski w wojnie 1920 roku” – podkreślono w proklamacji gubernatora.

„W 1993 r. ustanowiono program partnerstwa stanowego Gwardii Narodowej Illinois z Rzecząpospolitą Polską, obejmującą zarówno komponent lądowy, jak i powietrzny. Program był rozwijany przez 25 lat i stał się głównym programem partnerstwa stanowego realizowanym przez amerykańską Gwardię Narodową z innym państwem” – głosi proklamacja.

Zaznaczono, że przez ten czas współpracowały ze sobą tysiące żołnierzy z obu krajów, a od 2003 r. walczyli oni wspólnie w Iraku w Afganistanie i nadal razem służą w Afganistanie.

Proklamacja podkreśla, że współpraca sprzyja interoperacyjności w ramach NATO, zwiększeniu zdolności wojskowych w regionie i lepszemu współdziałaniu jednostek bojowych, obejmuje też współpracę cywilną. Przypomniano też walkę Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki po stronie dążących do niepodległości Stanów Zjednoczonych. (PAP)

Zdjęcia: Bruce Rauner Twitter

REKLAMA

2107136519 views

REKLAMA

REKLAMA

2107136751 views

REKLAMA

2108933142 views

REKLAMA

2107136892 views

REKLAMA

2107136991 views

REKLAMA

2107137099 views