REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago 23 mln dol. od Fundacji Gatesów dla Uniwersytetu Norte Dame

23 mln dol. od Fundacji Gatesów dla Uniwersytetu Norte Dame

-

Bill & Melinda Gates Foundation przeznaczyła sumę w wysokości 23 mln dol. na badania naukowe, które pomogą opracować metody zapobiegania zachorowaniom na malarię i gorączkę tropikalną. Odbiorcą daru jest University of Notre Dame w South Bend, Indiana.

Bill Gates fot.Andy Mettler/Wikipedia
Bill Gates fot.Andy Mettler/Wikipedia

W wydanym komunikacie władze University of Notre Dame stwierdzają, iż fundusze zostaną przeznaczone na realizację przewidzianego na 5 lat projektu realizowanego przez biologów Neila Lobo i Nicole Achee. W myśl projektu, badacze zbadają skuteczność nowej metody tzw. przestrzennego odstraszania komarów, w efekcie ma to doprowadzić do zmniejszenia liczby zachorowań  na malarię.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 2012 r. na całym świecie zanotowano 207 mln przypadków zachorowań na tę groźną chorobę. Liczbę przypadków gorączki tropikalnej WHO ocenia na 50 do 100 mln.

Wirusy zarówno malarii jak i gorączki tropikalnej są przenoszone przez komary. Przestrzenne odstraszanie w postaci np. zapachowych świec pozwala na trzymanie tych owadów z dala od siedzib ludzkich.

Donacja Fundacji Gatesów jest drugim pod względem wielkości darem dla Notre  Dame. Większy przyznała jedynie Micoelectronics Advanced Research Corp. na badania systemów niskoenergetycznych. Grant opiewał na sumę 29 mln dolarów. (ak)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks