REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicago1-majowy marsz w Chicago pod znakiem imigracji

1-majowy marsz w Chicago pod znakiem imigracji

-

1-majowy tradycyjny marsz w śródmieściu Chicago w tym roku przyciągnął więcej uczestników niż w latach poprzednich. Przybyły tysiące ludzi, by walczyć o większe prawa dla pracowników, ale przede wszystkim o legalizację milionów imigrantów. 

Uczestniczy 1-majowej demonstracji przemaszerowali od Union Park do Federal Plaza w śródmieściu Chicago fot. Jacek Boczarski
Uczestniczy 1-majowej demonstracji przemaszerowali od Union Park do Federal Plaza w śródmieściu Chicago fot. Jacek Boczarski

REKLAMA

Demonstranci przemaszerowali ulicami śródmieścia, by podczas wiecu na Federal Plaza wyrazić swe poparcie dla federalnej ustawy o kompleksowej reformie imigracyjnej. Uczestnicy wiecu, niosąc plakaty z wizerunkiem prezydenta Obamy, wznosili hasła nawołujące do wstrzymania deportacji nieudokumentowanych obcokrajowców i do uchwalenia nowego prawa imigracyjnego.

Organizatorzy środowej manifestacji zebrali w tym roku przedstawicieli wielu grup społecznych, związków zawodowych i imigranckich zapowiadając, iż po wielu latach prób reforma imigracyjna powinna wejść w życie “teraz lub nigdy”.

“25 lat walczymy o naprawę obecnego systemu imigracyjnego” – powiedział do uczestników wiecu senator Dick Durbin, jeden ze współsponsorów reformy imigracyjnej. “Ten rok będzie przełomowy i nareszcie będziemy mogli przeprowadzić reformę, która pozwoli zabezpieczyć nasze granice i zalegalizować miliony nieudokumentowanych obcokrajowców” – dodał polityk.

Przypuszcza się, że Senat rozpocznie debatę na ustawą w przyszłym tygodniu, zaś Izba Reprezentantów przedstawi własną propozycję w najbliższym czasie.

“Najważniejsze to utrzymać jedność rodziny” – skonstatowała jedna z uczestniczek marszu. “Chcemy, by urodzone tu dzieci pozostały w rodzinach, a deportacje rodziców zostały natychmiast wstrzymane”.

“Możliwość zmiany prawa imigracyjnego skłoniła wielu ludzi do działania” – zauważył Jorge Mujica, jeden z organizatorów wiecu. “Wielu ludzi przyjechało z przedmieść Wietrznego Miasta, czego prawie nie notowaliśmy w latach poprzednich”.

“Mamy nadzieję, że to będzie ten rok, gdy wielu nieudokumentowanych zalegalizuje swój status” – mówiła Laura Garza z Local 1 Service Employees International Union. (Bardzo liczną grupę członków związku zawodowego pracowników utrzymania czystości stanowią właśnie imigranci).

Podobne marsze w obronie praw pracowniczych i imigranckich odbyły się w środę w wielu innych miastach amerykańskich.

(ak)

 Zobacz zdjęcia Jacka Boczarskiego z 1-majowego marszu: [cincopa AYHAAKLkaCtL]

REKLAMA

2119377974 views
Poprzedni artykułDziś Dzień Polonii
Następny artykułProgram 3majówki

REKLAMA

2119378063 views

REKLAMA

REKLAMA

2121174413 views

REKLAMA

2119378125 views

REKLAMA

2119378180 views

REKLAMA

2119378219 views