REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Życie Organizacyjne Polonii Uroczystość z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II - Z działalności Gminy...

Uroczystość z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II – Z działalności Gminy 91 ZNP

-

W dniu 18 maja br., przy sośnie posadzonej w ogrodzie przy budynku Związku Narodowego Polskiego w Chicago, w rocznicę urodzin Jana Pawła II po raz trzeci została zorganizowana uroczystość na cześć naszego Wielkiego Polaka i Wielkiego Papieża.

Tradycyjnie Gmina 91 ZNP, która jest gospodarzem obchodów, organizuje tę uroczystość dokładnie 18 maja, bez względu na dzień tygodnia. W tym roku dzień ten przypadł na piękną słoneczną niedzielę. Celebracja pamięci o Karolu Wojtyle odbyła się tak, jak to sobie wymarzyli organizatorzy oraz przybyli goście.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 2:00 po poł. nabożeństwem majowym, które poprowadziły siostry zakonne Beata i Violetta z parafii jakubowo, kierujące zespołem “Boże Nutki”. Na zakończenie nabożeństwa wszyscy odśpiewali niezapomnianą pieśń majową “Chwalcie łąki umajone”.

Prezeska Gminy 91 Stanisława Rawicka, przewodnicząca uroczystości, przywitała wiceprezesa ZNP Pawła Odrobinę, zastępcę Konsula Generalnego RP w chicago Pawła Pietrasieńskiego, prezeskę KPa Wydz. na Stan Illinois Camille Kobielski, komisarza Okręgu XIII Zenona Olejniczaka. Prezeska w kilku słowach uzasadniła celowość organizowania takich spotkań:

“Drodzy państwo, spotkaliśmy się dzisiaj, aby uczcić pamięć o naszym Papieżu Polaku z okazji jego urodzin. W myśl motta wyrytego na pamiątkowym kamieniu “A żywym zostaniesz na zawsze wśród nas” jesteśmy tutaj, aby zademonstrować obecność Ojca Świętego w naszym życiu. Jest ona żywa wtedy, jeżeli pamiętamy Go jako niezwykle dobrego i mądrego człowieka, jako poetę, dramaturga, pracownika kamieniołomów, aktora, kapłana i Wielkiego Papieża wszech czasów oraz twórcę pokolenia Jana Pawła II. Zapamiętajmy nauki, jakie pozostawił nam Jan Paweł II, i przestrzegajmy je, gdyż tak długo, jak długo będziemy to czynić, Papież będzie żył wśród nas”.

Następnie Stanisława Rawicka przypomniała o zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino, co zostało uczczone minutą ciszy za poległych polskich żołnierzy. Z opracowania “Myśli na każdy dzień –Jan Paweł II – Słowa do Polaków” myśl na 18 maja odczytała członkini zespołu “boże Nutki”, Olga Gawiec. Wiersz autorstwa Jana Pawła II “Pieśń o Bogu ukrytym” odtworzyła siostra Violetta. “Boże Nutki” swój występ rozpoczęły od najstarszej grupy, kończąc na najmłodszej, która to za zakończenie odśpiewała piękną pieśń “Rodzice, dziękujemy wam za życie”. Śpiew górali dla Papieża odtworzono z płyty ze spotkania Jana Pawła II w Nowym Targu, a pan Jan Żółtek z Podhala odczytał swój piękny wiersz pod tytułem “Wróćmy pamięcią”. Własną poezję papieską, bardzo ciepłą i serdeczną, zaprezentowały pani Elżbieta Idziak i pani Ewa Sawicka.

Chór “Lednica”, pod kierownictwem pani Joanny Waśko, odśpiewał repertuar religijny. Na zakończenie części oficjalnej siostra Beata zaintonowała “Barkę” – ulubioną pieśń naszego Papieża Polaka, którą podchwyciła i razem odśpiewała licznie przybyła publiczność.

Stanisława Rawicka w imieniu członków i zarządu Gminy 91 zaprosiła wszystkich przybyłych na wadowickie kremówki, o których wspominał Papież na spotkaniu z mieszkańcami Wadowic. Konsul Paweł Pietrasieński pogratulował udanej uroczystości, nadmieniając jednocześnie, że w Polsce 18 maja sprzedawana jest rekordowa ilość kremówek.

Członkowie i zarząd Gminy 91 ZNP serdecznie dziękują wyżej wymienionym zespołom za występy, poetom za wiersze, sponsorom za wspaniałe kremówki oraz ochotnikom za pomoc. Dziękujemy wszystkim Państwu za przybycie i zapraszamy na 18 maja 2009!

Opracowanie: Korespontent Gminy M.B.
Zdjęcia: Beata Mamok i Łukasz Felinczak

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks