0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumZ inicjatywy Koła Przyjaciół Związku Narodowego Polskiego w Olsztynie

Z inicjatywy Koła Przyjaciół Związku Narodowego Polskiego w Olsztynie

-

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Czwartkowe popołudnie 07 marca 2013 roku przyniosło w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej kolejną odsłonę olsztyńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia ze wspólnej inicjatywy ks. dr Stanisława Kozakiewicza i społecznika Wiesława Rydla odbyło się spotkanie z projekcją filmu „NIEMEN rzeka niezgody”. Gościem specjalnym pokazu był Maciej Prażmo, działacz społeczny, młody członek Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, któremu w udziale przypadło słowo wstępne do filmu.

REKLAMA

 

Spotkanie otworzył ks. Kozakiewicz wprowadzając zebranych w tematykę obchodów święta. Mówił o losach polskich partyzantów-żołnierzy niepodległościowych NSZ, WiN, RO AK, NZW i innych. Żołnierzy, dla których losy Wolnej Ojczyzny były najważniejsze, a których narzucona przez Sowietów PRL-owska władza zwalczała wszelkimi możliwymi sposobami, łącznie, a może przede wszystkim, z fizyczną eksterminacją większości dowódców i aktywistów polskiego podziemia niepodległościowego.

 

Po krótkim wstępie przedstawił także gościa, wobec którego padło wiele ciepłych słów – młody – 41 lat, trójka dzieci, z własnym biznesem. Pan Maciej Prażmo, bo o nim tu mowa, w kilku słowach naszkicował ideę wyboru akurat tego właśnie filmu do pokazu. Wśród wielu powodów wymienił własne kresowe korzenie – Wileńszczyzna oraz relatywizm historyczny, którym coraz częściej posługują się powiernicy i spadkobiercy PRL-owskiej władzy w debacie publicznej. Rzecz dotyczy zrównywania katów i ofiar oraz ukazania genezy konfliktu pomiędzy polską partyzantką, a sowietami. Właśnie istotę i początek zwalczania polskiej partyzantki na dawnych Kresach Rzeczpospolitej ukazywał proponowany tego dnia film.

 

Na chwilę też głos został oddany panu Jerzemu Bernhardtowi, żołnierzowi nowogródzkich oddziałów Armii Krajowej, można powiedzieć dosłownie i w przenośni bohaterowi filmu. Dosłownie bo pojawił się na moment na jednym ze zdjęć projekcji, w przenośni, bo opisywane wydarzenia znał z autopsji, a wielu z nich był naocznym obserwatorem. Pan Jerzy obecnie mieszka w Olsztynie i jest wiceprezesem OW-M ŚZŻAK. W swojej przemowie był bardzo poruszony i jednocześnie wdzięczny za pokazanie atmosfery tamtych miejsc i tamtych dni.

 

50-minutowy film ukazywał prawdę historyczną, tłumacząc jednocześnie sytuację na terenach Nowogródczyzny w latach 40-49. ubiegłego stulecia, aż do początków lat 50. XX w. Z precyzją pokazano, jak formowały się oddziały samoobrony na okupowanych przez Sowietów, potem Niemców i znów Sowietów terenach.

 

Głównymi przyczynami powstawania oddziałów partyzantki były represje wobec ludności polskiej zarówno jednego, jak i drugiego okupanta. Śmierć, masowe wywózki, aresztowania, grabieże Polaków – to główne przyczyny podjęcia zbrojnej walki. Walki, jak się okazało z góry skazanej na niepowodzenie. Jednak w swojej wymowie nie mającej precedensu w innych „zwycięskich” krajach II wojny światowej. Bo cóż to za zwycięzca, który traci 2/3 terytorium, a do 1956 roku wywozi się jego obywateli na Syberię?

 

I właśnie losy partyzantów AK występujących w obronie ludności, naszych wartości i dawnych ziem ukazuje film „NIEMEN rzeka niezgody”.

 

Po projekcji pan Maciej Prażmo wspólnie z wiceprezesem OW-M ŚZŻAK panem Jerzym Bernhardtem podziękował gospodarzowi miejsca ks. dr. Stanisławowi Kozakiewiczowi za możliwość przeprowadzenia spotkania, wręczając wydany przez NIK w tym roku kalendarz ścienny „Nowogródzkie oddziały Armii Krajowej”. Pan Wiesław Rydel otrzymał książkę „Kolonia Wileńska”.

 

Opracował

Maciej Prażmo

REKLAMA

2091203831 views

REKLAMA

2091204134 views

REKLAMA

2093000593 views

REKLAMA

2091204416 views

REKLAMA

2091204562 views

REKLAMA

2091204706 views