REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polityka Szydło i Merkel: UE potrzebuje konsekwencji w relacjach z USA

Szydło i Merkel: UE potrzebuje konsekwencji w relacjach z USA

-

Unia Europejska potrzebuje jedności i konsekwencji w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi; w żywotnym interesie Europy są dobre stosunki transatlantyckie – powiedziały po wtorkowym spotkaniu w Warszawie premier Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Szydło i Merkel były pytane o przyszłość współpracy transatlantyckiej w kontekście wyboru Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

REKLAMA

“Jeżeli chodzi o relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską, to w moim przekonaniu UE potrzebuje w tej sprawie jedności i konsekwencji” – powiedziała Szydło.

Dodała, że w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi trzeba konsekwentnie szukać pól do współpracy. “Przyglądamy się w tej chwili działaniom administracji prezydenta Trumpa. Polska również bacznie analizuje decyzje, które zapadają w Waszyngtonie. Ale przede wszystkim mamy wspólne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki, musimy szukać tutaj porozumienia i współpracy” – powiedziała szefowa polskiego rządu.

Merkel również podkreśliła wagę dobrych stosunków Europy ze Stanami Zjednoczonymi. “W naszym żywotnym interesie, jako obywateli Niemiec i Europejczyków, są dobre transatlantyckie stosunki na podstawie naszych wartości” – powiedział kanclerze Niemiec.

Dodała, że sprawdzane będą możliwości współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w wielu kwestiach oraz to, w jakiej sytuacji lub na jakim etapie są różne relacje. “Jak np. wygląda kwestia wolnego handlu. Zawsze opowiadałam się za umową o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi, tak jak z Kanadą, więc musimy zobaczyć jak się potoczą prace w tej sprawie” – powiedziała Merkel. (PAP)

Na zdj.: Beata Szydło i Angela Merkel, fot.Radek Pietruszka/EPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks