REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polityka "Opodatkujcie nas"

"Opodatkujcie nas"

-

Multimiliarder Warren Buffett ponownie opowiedział się za podniesieniem podatków dla najbogatszych Amerykanów. Tym razem w obszernym artykule opublikowanym w niedzielnym wydaniu New York Times.

 

REKLAMA

“Podczas gdy ludzie biedni i przedstawiciele średniej klasy walczą dla nas w Afganistanie, my, mega bogacze, cieszymy się nadzwyczajnymi ulgami podatkowymi”. Buffett wyjaśnia zasady robienia pieniędzy na pieniądzach i legalne metody obniżania podatków.

 

Ironicznie dziękuje ustawodawcom z Waszyngtonu za troskę o bogaczy, “chronionych niczym gatunki zagrożone wyginięciem”. Zwraca uwagę, że sam zapłacił 17.4% w podatkach od dochodu, podczas gdy stopa procentowa jego 20 pracowników wahała się między 33 a 41%. Przypomina, że w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych płacił dużo wyższe podatki, a mimo to nie zraził się do inwestowania.

 

Zbija twierdzenia republikanów w Kongresie i wszystkich republikańskich kandydatów na prezydenta, którzy bronią najbogatszych przed podwyżką podatków, bojąc się, że przestaną inwestować, a co za tym idzie tworzyć nowe miejsca pracy. “Pracuję z inwestorami od 60 lat i jeszcze nigdy nie spotkałem kogoś – nawet w latach 1976-77, gdy podatek od zysków kapitałowych wynosił 39.9% – kto wycofałby się z rozsądnej inwestycji z powodu podatku od potencjalnego zarobku. Ludzie inwestują dla zysku, podatki nigdy nikogo nie zniechęciły. Tym, którzy twierdzą, że wyższe podatki hamują zatrudnienie, pragnę przypomnieć, że w latach 1980-2000 stworzono blisko 40 milionów miejsc pracy. Wiecie, co nastąpiło potem: niższe podatki i dużo niższe zatrudnienie.

 

Buffett zapewnia, że większość mega bogaczy, to przyzwoici ludzie. Kochają Amerykę i wdzięczni są za możliwości, jakie im stworzył ten kraj. Wielu przyłączyło się do jego akcji Giving Pledge, przyrzekając przeznaczyć większość swego majątku na cele filantropijne.

 

Buffett usiłuje nadać kierunek pracom “Super Kongresu”, komitetowi 12 ustawodawców, który ma opracować plan redukcji wydatków państwa. Istnieje realne zagrożenie, że grupa ta wystąpi z propozycją cięć w popularnych programach Social Security i Medicare. Podpowiada, by nie wprowadzać żadnych zmian w podatkach dla 99.7% podatników i zastosować natychmiastowe podwyżki podatków dla ludzi zarabiających ponad milion dolarów rocznie i jeszcze wyższe dla tych, których roczny dochód przekracza 10 milionów dolarów.

 

(eg)

REKLAMA

Poprzedni artykułProtesty w Izraelu
Następny artykułU progu nowego roku szkolnego

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks