REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polityka Próba zniesienia pułapu odpowiedzialności

Próba zniesienia pułapu odpowiedzialności

-

Demokraci w Kongresie i przedstawiciele Białego Domu naciskają na zatwierdzenie ustawy znoszącej pułap finansowej odpowiedzialności kompanii naftowych za szkody poniesione w razie wycieku ropy.

 

REKLAMA

Biały Dom faworyzuje najnowszą część ustawy, która przenosi całą odpowiedzialność za szkody ekonomiczne z powodu wycieku ropy na kompanię prowadzącą głębinowe wiercenia w pobliżu wybrzeży USA. Obowiązujący obecnie pułap $75 milionów w porównaniu z zarobkami tych kompanii jest tak niski, że wcale nie zachęca do poszukiwania i stosowania najbardziej bezpiecznych metod wydobywczych.

 

Ustawa Oil Pollution Act z 1990 roku ogranicza finansową odpowiedzialność kompanii za takie wypadki do $75 milionów. Wszystkie koszty powyżej tej kwoty pokrywa Oil Spill Liability Trust Fund, finansowany przez kilka źródeł i podatników. Fundusz może wypłacić do 1 miliarda dolarów za każdy wypadek.

 

Dla kompanii takiej jak BP $75 mln. jest kroplą w morzu. W 2009 roku dzienne dochody BP wynosiły przeciętnie $93 miliony. Oznacza to, że kompania ta może uiścić całą sumę, do jakiej jest zobowiązana, w ciągu 24 godzin i jeszcze zostanie jej 18 milionów.

 

BP zapowiedziała dobrowolną rezygnację z tego pułapu i pokrycie wszystkich strat, choć istniejące prawo wcale jej do tego nie zmusza.

 

Zwolennicy zniesienia limitu korporacyjnej odpowiedzialności podkreślają, że przy tak niskich opłatach kompanie nie widzą powodu do wstrzymania  ryzykownych wierceń.

 

(HP – eg)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks