Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 11:48
Reklama KD Market

Gulasz wołowy w sosie paprykowym

Gulasz wołowy w sosie paprykowym

Taki rozgrzewający klasyk. Ale zanim podam przepis, to kilka słów. Już jako całkiem dorosła osoba dowiedziałam się, że w ojczyźnie gulaszu – na Węgrzech – to wcale nie jest gęsty sos z kawałkami mięsa, a zupa.

Ja jednak podam dzisiaj przepis na sos. Pachnący, gęsty i treściwy. Ukłon w stronę Węgier to niemało papryki, którą „rozpuszczam” w tłuszczu. Dokładnie tak jak robi się to w tamtym kraju. Co prawda jako tłuszcz używany jest smalec, ale ja nie jestem jego wielką fanką, dlatego u mnie jest olej.

Gulasz ma to do siebie, że najlepiej jak chwilę odstoi swoje. Można go więc zrobić dzień wcześniej. Ale nie jest to warunek. Można zrobić tego samego dnia na obiad. Zatem zapraszam na coś krzepiącego. Smacznego!

Składniki:1 lb mięsa wołowego (najlepiej udziec)1-2 łyżki mąki pszennej1 łyżka oleju2-3 duże cebule, posiekane w kostkę2 łyżki oleju2 łyżki słodkiej papryki1/2 szklanki wina (opcjonalnie, jeśli nie używasz, dolej wody)1 szklanka bulionu wołowego (ewentualnie woda)2 liście laurowe3 ziarna ziela angielskiego1 łyżeczka soli1 łyżeczka czarnego pieprzu, mielonego½ szklanki pasty pomidorowej

Czas przygotowania: 30 minCzas gotowania: 2-3 godzinyPorcje: 4-6 osób

Mięso pokrój w dosyć dużą kostkę. Oprósz mąką. W dużym garnku rozgrzej olej. Wrzuć mięso i podsmażaj 2 minuty bez mieszania. Dopiero po tym czasie zamieszaj i obsmażaj, aż lekko się przyrumieni. Wyjmij na talerz.Wlej więcej oleju do garnka. Jeśli przywarły resztki mięsa, to zeskrob je drewnianą szpatułką. Dorzuć cebulę i podsmażaj na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Cebula ma się zeszklić, ale nie przypalić. Smażenie może zająć ok. 5 min. Kiedy cebula jest podsmażona, wsyp słodką paprykę i podsmażaj całość ok. 1 min. Wrzuć odłożoną wołowinę, wymieszaj. Dolej wino i doprowadź do wrzenia (jeśli nie używasz wina, możesz pominąć ten etap i po prostu wlać cały płyn na raz). Następnie dolej bulion wołowy. Dorzuć liście laurowe, ziele angielskie, sól i pieprz. Całość przykryj i duś na małym ogniu 2-3 godziny. Mięso ma być miękkie i „rozpływające się” w ustach.Dodaj pastę pomidorową, wymieszaj wszystko i podgrzej chwilę. Ewentualnie dopraw.Gulasz możesz podawać z kluskami kładzionymi, kaszą, puree.

Kasia Marks

Gotowanie nie od razu stało się moją pasją. Byłam za to radosnym konsumentem pierogów babi Anieli. I pewnie byłoby tak do dziś, gdyby nie opakowanie ryżu i pierwsze kotlety ryżowe (okropne). Tak właśnie zaczęły się moje przygody kuchenne. Ziarno (także ryżu) zostało zasiane i od tamtej pory coraz częściej i coraz śmielej poczynałam sobie w kuchni. Przez lata upiekłam wiele ciast i ugotowałam wiele dań. Zakochałam się w kuchni Indii i basenu Morza Śródziemnego. Ale nadal pozostaję bliska polskiej, domowej kuchni, choć chyba moje pierogi nigdy nie dorównają tym babcinym. Na co dzień jestem mamą nastolatka i pracuję jako redaktor w serwisie internetowym.Fot. arch. Kasi Marks

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama