Z Khan Academy, jednej z największych skarbnic edukacyjnych w internecie, korzysta ponad 6 mln użytkowników miesięcznie. I nie ważne czy interesuje cię gospodarka, polityka czy historia. Darmowe lekcje dostępne są już niemal z każdej dziedziny wiedzy.
Jak twierdzi założyciel akademii Salman Khan liczba użytkowników korzystających z lekcji wzrasta o 400 proc. z roku na rok. A co ciekawe, pomysł pojawił się przez przypadek, gdy Khan pomagał kuzynce w odrabianiu pracy domowej z matematyki w 2004 roku.
– Uczyłem ją na odległość. Ja byłem w Bostonie, a ona w Nowym Orleanie. Potem udzielałem też lekcji innym członkom rodziny aż w końcu zacząłem umieszczać materiały na You Tube – opowiada absolwent MIT i były manager funduszy hedge. Ani się obejrzał, jak zaczął otrzymywać coraz więcej zapytań o pomoc. A jemu samemu w rozwinięciu projektu pomogły fundacja Gatesa i gigant internetowy Google.
Lekcje Khana są jak spotkanie z wirtualną tablicą (zobacz Khan Academy oraz wersja polska) . Uczniowie po obejrzeniu lekcji pracują nad problemem i dopiero po jego rozwiązaniu mogą przejść do następnego etapu. – Grupowanie uczniów pod względem wieku, narzucanie im tempa pracy, pasywne robienie notatek – to nie jest naturalny sposób uczenia się, o czym świadczą badania – przekonuje Khan, który chciał stworzyć „przestrzeń do współpracy”, bez krzeseł i wszystkich oczu skierowanych na nauczyciela.
Co nie oznacza, że Akademia Khana nie budzi głosów sprzeciwu. Krytycy twierdzą, że lekcje są dobre dla zmotywowanych już uczniów, a poza tym nie uwzględniają niezbędnego aspektu nauczania – interakcji międzyludzkich.
Gdy jednak wziąć pod uwagę, że dostęp do internetu wystarczy, by mieć darmową edukację w każdym miejscu na świecie w dowolnym czasie, to w tej sytuacji zajęcia online nie mają sobie równych.
Czym jest Akademia Khana w praktyce? A wiecie, co jest bardziej prawdopodobne? Trzy celne rzuty wolne pod rząd LeBrona Jamesa czy jeden za trzy punkty? Odpowiedź tutaj.
Ostatnio Akademia Khana ruszyła także z nowym projektem. We współpracy z Bank of America, przygotowała materiały edukacyjne o zmianie nawyków w zarządzaniu finansami, od stworzenia budżetu do wyjaśnienia działania hipoteki. Zobacz tutaj.
Inne podobne projekty edukacyjne godne polecenia to iTunes University, TED.com czy Lynda.com z licznymi kursami użytkowania aplikacji komputerowych.
as
Edukacja przyszłości. I dlaczego jest nią Khan Academy?
- 04/22/2013 05:54 PM
Reklama