Ok. 32 tys. osób wróciło do Polski od niedzieli 15 marca podczas akcji "LOT do Domu" - poinformowały we wtorek PLL LOT. 44 maszyny typu Boeing 787 Dreamliner, Boeing 737-800 i Embraer wykonały w sumie 237 rejsów.
"W ciągu dziewięciu dni operacji #LOTdoDomu, do kraju na pokładach samolotów polskiego przewoźnika powróciło już 32 057 osób. Polski przewoźnik wykonał w sumie 237 rejsów, wykorzystując 44 maszyny typu Boeing 787 Dreamliner, Boeing 737-800, Embraer i Bombardier Q400" - poinformował we wtorek LOT.
Jak dodano, na wtorek, 10. dzień operacji "LOT do Domu", zaplanowano 11 rejsów - m.in. z Dubaju, Rio de Janeiro, Kapsztadu, Cancun, Varadero, Londynu, Larnaki, Bergen, Dublina i Tromso. Przewoźnik zabiera Polaków i uprawnionych do tego cudzoziemców.
LOT poinformował, że w kolejnych dniach przywiezie polskich obywateli m.in. z Bangkoku, Chicago, Zanzibaru, Denpasar, Dublina, Oslo i Paryża. Przewoźnik może wysłać też samoloty m.in. do Male na Malediwach, Sydney w Australii, Filipin (Cebu i Manili) i Hanoi z międzylądowaniem w Singapurze.
W ramach operacji #LOTdoDomu rejsy planowane są na kilka dni do przodu, na podstawie zgłoszeń polskich obywateli, którzy ze względu na znaczącą odległość mogą wrócić do kraju wyłącznie transportem lotniczym. Aktualne kierunki, z których możliwy jest powrót w ramach tej akcji, dostępne są na stronie: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu
Polacy, którzy chcą powrócić do kraju, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na przelot za pośrednictwem platformy internetowej LOT-u, dostępnej pod adresem LOTdoDomu.com oraz LOTdoDomu.pl.
Do projektu #LOTdoDomu dołączyli także przewoźnicy Polonus i PKP Intercity. Uruchomione zostały dodatkowe połączenia krajowe - pociągi i autokary, które rozwiozą pasażerów z Lotniska Chopina do domu bez dodatkowych kosztów. Informacje o rozkładach dostępne są na stronie https://www.lot.com/pl/pl/transport-krajowy i na stronie Lotniska Chopina.
Wszystkie osoby wracające do Polski w ramach operacji #LOTdoDomu mają mierzoną temperaturę ciała, a następnie kierowane są na obowiązkową 14-dniową kwarantannę.
W związku z ograniczeniem epidemii koronawirusa, od 15 marca do 28 marca zostały zawieszone międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze do Polski, z wyjątkiem lotów cargo, bez ładunku, bez pasażerów, lotów państwowych oraz lotów wykonywanych w celu ochrony ratowania życia lub zdrowia ludzkiego oraz ochrony porządku publicznego. Z kolei od 16 marca także do 28 marca br. obowiązuje zakaz wykonywania komercyjnych przewozów lotniczych, w których przewozi się pasażerów w ruchu krajowym z wyjątkiem lotów wykonywanych w interesie publicznym lub państwa.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.
Resort zdrowia poinformował we wtorek, że liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce wzrosła do 774. Zmarła dziewiąta zakażona osoba - to 68-letni mężczyzna, który był hospitalizowany w Puławach. (PAP)
Reklama