Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 14:23
Reklama KD Market
Reklama

Jajko, czyli doskonała forma pokarmu



Do niedawna zewsząd ostrzegano przed spożywaniem jaj, twierdząc, że zawarty w ich żółtkach cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych, prowadząc do zawału lub udaru. Według ekspertów, ten negatywny wizerunek wykreował przemysł farmaceutyczny i tłuszczów roślinnych. Pierwszy dążył do tego, by sprzedawać jak największe ilości leków na obniżenie cholesterolu, a drugi – margaryny.

Tymczasem, jak potwierdzają liczne badania naukowe, poziom cholesterolu we krwi tylko w małym stopniu zależy od zawartego w pokarmach (w zdrowym organizmie w naczyniach krwionośnych odkłada się wyłącznie ten produkowany w wątrobie). W żółtku jajka jest tylko 0,3 proc. cholesterolu. Co więcej, zawiera ono aż 10 – 20 proc. fosfolipidów (w tym lecytynę, która jest potrzebna do sprawnego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego oraz pokarmowego, oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3), które zmniejszają odkładanie się cholesterolu.

Poza tym jajka są bogatym źródłem trzynastu cennych witamin (nie zawierają jedynie witaminy C, natomiast dużo witaminy A, D, E, K, B2, B9, B12 i kwasu pantotenowego), minerałów (w sporych ilościach cynku, wapnia, żelaza, magnezu, selenu, jodu, fosforu) i składników odżywczych. Zawierają wszystkie aminokwasy niezbędne do odbudowy komórek organizmu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała białko jaj za wzorcowe i z tego powodu wykorzystuje się je jako wzór do pomiaru zawartości aminokwasów w innych produktach.

Kolejnym cennym składnikiem jaj są luteina i zeaksantyna – naturalne przeciwutleniacze, które poprawiają wzrok, chronią gałkę oczną przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz zapobiegają powstawaniu chorób oczu związanych z wiekiem, w tym zaćmy i zwyrodnienia, degradacji plamki żółtej. Dodatkowo, wspomniane karotenoidy wykazują właściwości obniżające ryzyko wystąpienia raka jelita grubego oraz chorób serca.

W samym białku jaja znajduje się wiele bioaktywnych substancji, m.in. nystatyna, naturalny antybiotyk, który posiada właściwości antynowotworowe i antygrzybicze. Na koniec jeszcze jedna bardzo istotna informacja: jajka odgrywają ważną rolę nie tylko w zdrowym odżywianiu, ale – ze względu na niską zawartość kaloryczną (jedno jajo o masie około 60 g to zaledwie 80 kcal) – są pomocne w diecie odchudzającej. Poza tym wpływają pozytywnie na stabilizację poziomu cukru we krwi, co sprawia, że po spożyciu dają długotrwałe uczucie sytości.

W kontekście wymienionych zalet eksperci uznają jajka za doskonałą formę pokarmu. Prof. Tadeusz Trziszka – profesor nauk rolniczych, zootechnik, technolog żywności i żywienia, a obecnie rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – twierdzi, że można jeść ich tyle, ile się chce, nawet 20-30 sztuk tygodniowo. Dlatego też podczas Wielkanocy jedzmy ich jak najwięcej.

Dorota Feluś

Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama