Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 11:30
Reklama KD Market

Kościół św. Wojciecha sprzedany

Kościół św. Wojciecha został oficjalnie zakupiony przez Chicago Academy of Music – potwierdzili w poniedziałek 20 lutego przedstawiciele szkoły muzycznej. Dla Polonii i parafian to smutny koniec długiej batalii o zachowanie zabytkowej świątyni.
Kościół św. Wojciecha sprzedany
Kościół św. Wojciech fot.Dariusz Piłka
/a> Remont wież kościoła św. Wojciecha fot.Google Map


Kościół św. Wojciecha został oficjalnie zakupiony przez Chicago Academy of Music – potwierdzili w poniedziałek 20 lutego przedstawiciele szkoły muzycznej. Dla Polonii i parafian to smutny koniec długiej batalii o zachowanie zabytkowej świątyni.

Rzecznik chicagowskiej akademii muzycznej Andrew Hertzberg powiedział, że przeprowadzka kampusu znajdującego się obecnie w Univeristy Church w dzielnicy Hyde Park do budynków kościelnych nastąpi w przyszłym tygodniu. Szkoła planuje remont historycznego budynku, w tym wieży, plebanii i budynków klasztornych.

Mimo planów zamknięcia kościoła ogłoszonych w zeszłym roku, w kościele nadal odprawiane są msze święte – powiedział portalowi Dnainfo Richard Olszewski, wieloletni parafianin i główny orędownik walki na rzecz ocalenia kościoła. Nie wiadomo do końca, czy msze święte będą kontynuowane. Na razie według rzecznika akademii po przeprowadzce szkoły w budynku odbędzie się kolejna msza.

W oświadczeniu archidiecezji chicagowskiej wydanym 21 lutego czytamy, że zdaje sobie ona sprawę, iż decyzja o zawarciu kontraktu ze szkołą muzyczną była „dla wielu trudna do zaakceptowania”. Dalej czytamy, że decyzja była podparta rokiem sondaży, spotkań i konsultacji z lokalną społecznością dzielnicy Pilsen, zaś propozycja akademii muzycznej była jedyną ofertą, która zapewniała odpowiednie środki na remont budynków przy jednoczesnym zachowaniu go na użytek lokalnej społeczności.

Chicagowska Polonia od ponad roku walczy o uratowanie zabytkowej świątyni. Emocjonalne apele, akcje w polonijnych mediach, zbiórki pieniędzy na remont wież, protesty i manifestacje przed siedzibą archidiecezji i listy wysyłane do kardynała Cupicha – w ostatnim czasie napotykały na milczenie ze strony władz kościelnych.

Podczas gdy chicagowska akademia muzyczna zapowiada w budynku kościoła swój pierwszy koncert, który ma odbyć się 28 lutego o 19.00, niektórzy parafianie zapowiadają w tym dniu dalsze protesty. Obiecują, że będą walczyć do końca.

----------------------

Kościół pw. św. Wojciecha w chicagowskiej dzielnicy Pilsen jest architektoniczną perełką.  Parafia św. Wojciecha powstała ponad 143 lata temu. Proces organizacji parafii skupiającej polskich imigrantów zlecił w 1874 r. bp Thomas Foley nowo przybyłemu z kraju nad Wisłą ks. Janowi Klimeckiemu − podaje Polskie Towarzystwo Genealogiczne w Ameryce. Budowa murowanego kościoła rozpoczęła się jesienią 1874 r., a dziesięć lat później został on oddany do użytku. Obok świątyni powstała też szkoła katolicka. W 1904 r. proboszczem został ks. Kazimierz Gronkowski, z którego inicjatywy rozbudowany został kompleks parafialny i powstał obecny, bardziej okazały i większy gmach kościoła św. Wojciecha pod adresem 1650 W. 17th Street. Budowa świątyni w stylu neoromańskim, zwieńczonej dwiema wieżami i wzorowanej na rzymskiej Bazylice Świętego Pawła za Murami, trwała około dziesięciu lat. Autorem projektu architektonicznego był Henry J. Schlacks. Na początku XX w. parafia św. Wojciecha była głównym ośrodkiem aktywności społecznej i kulturalnej Polaków licznie zamieszkujących chicagowską dzielnicę Pilsen. W okresie największego rozkwitu należało do niej około 4 tys. rodzin, a ponad 2 tys. dzieci uczęszczało do szkoły katolickiej przy parafii św. Wojciecha.

(jm, ao)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama