Wideo. Zobacz jak szpieguje cię twój telefon
Ponad 100 milionów amerykańskich smartfonów śledzi każdy ruch ich właścicieli, bez ich wiedzy. Niemal niemożliwe do wykrycia programy rejestrują każde naciśnięcie klawisza: wprowadzane hasła, tresci sms-ów i wyszukiwane w internecie strony. Zobacz jak szpieguje cię twój własny telefon.
- 09/08/2012 08:30 PM
Ponad 100 milionów amerykańskich smartfonów śledzi każdy ruch ich właścicieli, bez ich wiedzy. Niemal niemożliwe do wykrycia programy rejestrują każde naciśnięcie klawisza: wprowadzane hasła, tresci sms-ów i wyszukiwane w internecie strony. Szpiegujące aplikacje zdemaskował młody programista. Miliony użytkowników oburzone są naruszeniem ich prywatności.
Producentem kontrowersyjnych programów jest firma Carrier IQ z siedzibą w Kalifornii. Większości posiadaczy smartfonów ta nazwa jeszcze kilka dni temu nic nie mówiła. O Carrier IQ głośno zrobiło się, kiedy 25-letni programista Trevor Eckhart umieścił na YouTube nagranie, na którym szczegółowo przedstawia sposób działania oprogramowania instalowanego na zamówienie sieci telefonicznych w większości sprzedawanych w USA smartfonów.
Trevor Eckhart jest posiadaczem telefonu HTC Evo, w którym zainstalowana została niewidoczna dla przeciętnego użytkownika aplikacja o nazwie „HTC IQ Agent”. Nawet, jeżeli właścicielowi telefonu uda się ją znaleźć, nie jest on w stanie jej wyłączyć. Eckhart na nagraniu włącza i wyłącz telefon, wykręca numery, wysyła wiadomości tekstowe i surfuje w internecie. Okazuje się, że każdy jego ruch i każdy naciśnięty przycisk są rejestrowane przez aplikację IQ Agent. Program rejestruje wszystko: kiedy, do kogo i jakiej treści wiadomość została wysłana. Zapisywane są nawet strony szyfrowanego protokołu HTTPS, takie jak strony banków. Trevor Eckhart na ekranie komputera przedstawia kompletny zapis czynności wykonywanych na swym smartfonie. Tak jak widzi je IQ Agent. I każdy kto ma do niego dostęp.
Firma Carrier IQ , która jest producentem aplikacji, początkowo stanowczo zaprzeczała, że rejestruje każdy ruch i kliknięcie na telefonie. Wideo zaprezentowane przez Eckharta nie pozostawia jednak żadnych złudzeń.
„Przyjmuję, że kiedy piszę sms-a do żony, nikt innych nie przeczyta tej wiadomości” – mówi Chet Wisniewski, specjalista z zakresu bezpieczeństwa internetowego firmy Sophos. Według niego praktyki stosowane przez Carrier IQ i operatorów sieci komórkowych są „poważnym naruszeniem prywatności”.
Carrier IQ broni się, przed tymi zarzutami twierdząc, że informacje zbierane przez jej aplikację służą tylko i wyłącznie do poprawy jakości usług, lepszego dopasowania urządzeń do potrzeb użytkowników i eliminowania ewentualnych problemów.
Aplikacje typu IQAgent, na zlecenie operatorów sieci komórkowych i producentów telefonów, zainstalowane są obecnie w około 140 milionach telefonów: Androidach, BlackBerry i Nokiach. Zmodyfikowaną wersję IQ Agent instalowana jest także w iPhonach.
Do korzystania ze szpiegujących programów przyznaje się oficjalnie firma Sprint, która zapewnia jednocześnie, że nie ma dostępu do prywatnych informacji użytkowników. „Carrier IQ dostarcza nam informacji, dzięki którym możemy analizować funkcjonowanie naszej sieci i świadczyć usługi na coraz wyższym poziomie” – brzmi oficjalne stanowisko firmy. „Zbieramy informacje, które pozwalają nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób nasi klienci korzystają z telefonów naszej sieci i rozwiązywać ewentualne problemy, ale nie mamy dostępu do ich wiadomości, zdjęć, nagrań wideo itp., za pośrednictwem tej aplikacji” – pisze Sprint.
Także koncern AT&T przyznał, że korzysta z produktu Carrier IQ.
Nagranie Trevora Eckharta nie pozostawia żadnych złudzeń: prywatne wiadomości, każde kliknięcie użytkownika telefonu jest rejestrowane. Bez jego zgody i wiedzy.
Co gorsza, aplikacja Carrier IQ jest tak zakamuflowana, że jej wyłączenie lub usunięcie z telefonu jest niemożliwe. Nawet kiedy wygasa nasz kontrakt z daną firmą, IQ Agent nadal zbiera nasze informacje.
Kiedy wideo Echarta pojawiło się w sieci, wśród użytkowników smartfonów zawrzało. Miliony osób są oburzone szpiegowaniem ich bez ich wiedzy i tak na tak ogromną skalę.
Co można w tej sprawie zrobić: złożyć sądowy pozew. Do tej pory na kroki prawne zdecydowało się pięć osób, ale to zapewne tylko początek lawiny. Użytkownicy telefonów HTC i Samsung domagają się wielomilionowych odszkodowań od firm, które według nich nielegalnie, bez ich wiedzy przechwytywały prywatne informacje.
Zobacz wideo Trevora Echarta:
mp
Reklama