Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 05:49
Reklama KD Market

Ekspert: kluczowa rola Niemiec w uzyskaniu kompromisu na szczycie NATO



Niemcy odegrały kluczową rolę w doprowadzeniu na szczycie NATO w Warszawie wraz z USA do kompromisu w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu - ocenił w poniedziałek ekspert niemieckiej Fundacji Nauka i Polityka (SWP) Markus Kaim.

"Niemcy odegrały rolę budowniczego mostów pomiędzy krajami NATO. Nie chodziło o to, by Berlin przeforsował swoje stanowisko, lecz o to, by zebrać istniejące stanowiska i znaleźć dobry kompromis" - powiedział Kaim w rozmowie z PAP w Berlinie.

"Wszyscy wiemy, że część krajów, w tym Polska, chciało jeszcze większej obecności wojsk NATO na Wschodzie" - zaznaczył niemiecki analityk. Jak dodał, inne kraje, przede wszystkim z południa kontynentu, traktowały obojętnie kwestię "zabezpieczenia" Wschodu, a jeszcze inne zabiegały o poprawę relacji z Rosją.

"Niemcy, w sojuszu z USA, wykuły kompromis polegający na wzmocnieniu (sił na Wschodzie), ale nie na skalę mogącą stanowić zagrożenie, a równocześnie na przestrzeganiu aktu stanowiącego NATO-Rosja i zwołaniu Rady NATO-Rosja w kwietniu i teraz, w lipcu" - wyjaśnił analityk. "Niemiecki rząd wywarł wpływ na szczyt w Warszawie" - dodał.

Kanclerz Angela Merkel i szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier wielokrotnie podkreślali przed szczytem w stolicy Polski, że taktyka NATO musi opierać się na dwóch równoważnych filarach - odstraszaniu i dialogu z Rosją.

Kaim uznał za element "dobrego scenariusza z właściwą dramaturgią" zwołanie Rady NATO-Rosja w kilka dni po szczycie, chociaż wielu polityków domagało się takiego spotkania przed szczytem.

"W przypadku wcześniejszego spotkania pojawiłyby się z pewnością zarzuty, że Rosja ma prawo weta wobec decyzji Sojuszu. A teraz sygnał jest jasny: podjęliśmy w Warszawie decyzje i następnie, po spotkaniu 28 członków Sojuszu, poinformujemy o nich Rosję. Taki sygnał ma zupełnie inną wymowę" - tłumaczy Kaim.

Niemiecki analityk zbagatelizował ostrą krytykę Rosji pod adresem NATO. "To rutynowa propaganda, możemy ją nazwać wymachiwaniem szabelką" - powiedział PAP Kaim.

Kaim jest ekspertem do spraw polityki bezpieczeństwa. Fundacja Nauka i Polityka (SWP) należy do wiodących niemieckich think tanków doradzających niemieckiemu rządowi w sprawach polityki zagranicznej.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

NATO Summit Warsaw 2016

NATO Summit Warsaw 2016

epa05417503 US president Barack Obama (C, standing at rostrum) speaks at the final news conference at the end of the two days NATO Summit in Warsaw, Poland, 09 July 2016. On the second day of the North Atlantic Treaty Organization (NATO) Warsaw Summit, heads of state and government will take part in meetings on Afghanistan and Ukraine. About 2,000 delegates, including 18 state heads, 21 prime ministers, 41 foreign ministers and 39 defence ministers were taking part in the Summit. EPA/MARCIN OBARA POLAND OUT

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama