Jedenaście osób zginęło, a 36 zostało rannych w zamachu bombowym, do którego doszło we wtorek rano w centrum Stambułu - poinformował gubernator miasta Vasip Sahin. Atak był wymierzony w pojazdy z policjantami - dodał. Na razie nikt nie przyznał się do zamachu.
"Celem ataku z wykorzystaniem samochodu pułapki były pojazdy z policyjnymi siłami szybkiego reagowania, kiedy mijały one (wyładowane materiałami wybuchowymi) auto na drodze. Siedmiu policjantów i czterech cywilów straciło życie" - powiedział Sahin. Jak dodał, trzy ranne osoby są w stanie krytycznym.
Bomba została zdalnie zdetonowana w chwili, gdy obok samochodu pułapki przejeżdżał policyjny autobus - poinformowała turecka telewizja CNN Turk. Pokazała wrak auta i sprzedawców wychylających się z pobliskich sklepów z pamiątkami, przy dużym skrzyżowaniu niedaleko stambulskiego Starego Miasta, w europejskiej części metropolii.
Według agencji prasowej Dogan bomba została umieszczona w samochodzie zaparkowanym na skraju jezdni. Pod wpływem siły wybuchu przewrócił się przejeżdżający właśnie autobus policyjny i uszkodzone zostały pobliskie budynki, w tym hotel.
Agencja dpa podała, że miejsce wybuchu jest oddalone o kilometr w linii prostej od Krytego Bazaru i o 1,5 km od słynnego Błękitnego Meczetu, gdzie w styczniu Państwo Islamskie przeprowadziło zamach, w którym zginęło 12 niemieckich turystów.
Polskie służby konsularne sprawdzają, czy wśród poszkodowanych w zamachu bombowym w Turcji nie ma polskich obywateli - powiedział we wtorek PAP dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ Rafał Sobczak. Poinformował, że aktualnie brak informacji, by wśród rannych i ofiar śmiertelnych byli Polacy.
Na razie nikt nie przyznał się do zamachu. Reuters przypomina jednak, że w ostatnim czasie ataki w Turcji przeprowadzali kurdyjscy bojownicy, dżihadyści z IS oraz radykalne organizacje lewicowe, np. Rewolucyjny Front-Partia Wyzwolenia Ludu (DHKP-C). Celem ataków często padali przedstawiciele tureckich sił bezpieczeństwa.
Państwowa agencja prasowa Anatolia przekazała, że zaraz po wtorkowej eksplozji rozległy się odgłosy strzelaniny.
Był to już czwarty w tym roku duży zamach bombowy w Stambule. W maju osiem osób zostało rannych, gdy samochód pułapka eksplodował niedaleko lotniska wojskowego podczas wieczornych godzin szczytu. Do ataku przyznała się Partia Pracujących Kurdystanu (PKK). (PAP)
Czterech zatrzymanych po zamachu
Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan wskazał we wtorek bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) jako odpowiedzialnych za zamach bombowy, w którym w historycznej dzielnicy Stambułu zginęło 11 osób. Cztery osoby zostały zatrzymane.
"To nie nowość, że organizacja terrorystyczna (określenie na PKK) organizuje swoje ataki w miastach" tureckich - powiedział Erdogan dziennikarzom na koniec wizyty w szpitalu, gdzie odwiedził rannych.
"Nasza walka z terroryzmem będzie kontynuowana do końca, do zniszczenia" - kontynuował. Oświadczył, że "takiego ataku nie da się wybaczyć", i zapewnił, że zostały podjęte wszelkie niezbędne kroki, ponieważ "musimy być gotowi na każdy ewentualny" akt terroru.
Państwowa agencja prasowa Anatolia podała, że w związku z zamachem zatrzymano cztery osoby, które doprowadzono na przesłuchanie do głównej siedziby policji w Stambule. Według prywatnej agencji Dogan czterej podejrzani wynajęli samochód, który został użyty do przeprowadzenia zamachu.
Jedenaście osób zginęło, a 36 odniosło obrażenia w wybuchu samochodu pułapki niedaleko stambulskiego Starego Miasta. Atak, którego sprawcy na razie nie są znani, był według miejscowych władz wymierzony w pojazdy z policjantami. Polskie MSZ podało, że na razie brak informacji, by wśród rannych i ofiar śmiertelnych byli obywatele naszego kraju.
Zamach w Stambule potępił ambasador USA w Turcji. Podkreślił, że Stany Zjednoczone stoją "ramię w ramię" ze swoim sojusznikiem w NATO w walce z terroryzmem.
"Jestem głęboko zasmucony barbarzyńskim atakiem w Stambule. Takiej bezsensownej przemocy nie da się nigdy wytłumaczyć w żaden sposób" - napisał na Twitterze John Bass.
W Turcji od wielu miesięcy obowiązuje stan podwyższonego pogotowia w związku z serią ataków przypisywanych Państwu Islamskiemu (IS) lub wiązanych ze wznowieniem konfliktu kurdyjskiego. Operacje tureckiej armii w wielu miastach południowo-wschodniej Turcji, zamieszkanej głównie przez ludność kurdyjską, spowodowały exodus mieszkańców. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.