Nasza gazeta nadal kontaktuje się z parlamentarzystami w Kongresie Stanów Zjednoczonych, podnosząc kwestię poparcia ustawy JOLT i zniesienia wiz dla Polaków. W ciągu ostatniego tygodnia lista współwnioskodawców w Izbie Reprezentantów powiększyła się po naszej interwencji o czterech – do 101.
Na nasz apel w sprawie ustawy JOLT odpowiedzieli kolejni politycy z Illinois, dwóch demokratów: senator Richard Durbin i kongresman Danny K. Davis oraz republikański kongresman Randy Hultgren. Ich rzecznicy podziękowali nam za powiadomienie o ważnej kwestii, która zeszła na dalszy plan w powodzi innych spraw. Ta reakcja rzeczników pokazuje, jak bardzo ważne jest ciągłe przypominanie politykom o inicjatywie JOLT (ang. Jobs Originating through Lounching Travel), która rozszerza program bezwizowy (ang. Visa Waiver program, VWP) w celu zwiększenia ruchu turystycznego i stymulacji ekonomii USA, przy równoczesnym wzmocnieniu środków bezpieczeństwa podczas przekraczania granicy.
John Normoyle, rzecznik prasowy wpływowego senatora Richarda Durbina, powiedział nam, że drugi najważniejszy demokrata w izbie wyższej zawsze popierał i nadal popiera zakwalifikowanie Polski do programu bezwizowego i w przeszłości już czynił starania w tym kierunku.
Jak przypomniał rzecznik, włączenie Polski do Visa Waiver Program (VWP) zawierała kompleksowa ustawa o reformie imigracyjnej, której współwnioskodawcą był senator Durbin i którą zatwierdził Senat w poprzedniej sesji Kongresu Stanów Zjednoczonych, ale niestety legislacja nie została wniesiona pod obrady w Izbie Reprezentantów, co przesądziło o jej porażce.
Zdaniem senatora Durbina obecnie losy ustawy JOLT zależą od przywódców republikańskiej większości w izbie wyższej USA, ponieważ to właśnie oni decydują, które ustawy zostaną poddane pod głosowanie, a które zostaną odłożone ad acta.
Ira Cohen, rzecznik prasowy kongresmana Danny'ego K. Davisa, powiedział nam, że po naszej korespondencji kongresman poparł ustawę JOLT i włączenie Polski do ruchu bezwizowego. Kongresman Davis jest już współsponsorem legislacji. Davis reprezentuje 7. okręg, który jest bardzo zróżnicowany demograficznie; mieszka w nim ludność różnych ras i pochodzenia, w tym polskiego. Okręg obejmuje południowe obszary Chicago oraz sąsiednie przedmieścia, m.in Oak Park, Maywood, River Forest i Westchester.
Jameson Cunningham, rzecznik prasowy kongresmana Randy’ego Hultgrena, stwierdził, że polityk jest w trakcie zapoznawania się z treścią ustawy JOLT oraz programu VWP i jeszcze nie wydał oświadczenia w tej sprawie. Nie wykluczył jednak, że republikanin stanie się współsponsorem JOLT. W granicach 14. okręgu Hultgrena jest część północnych, zachodnich i południowo-zachodnich przedmieść Chicago; mieszka tam sporo wyborców polskiego pochodzenia, którzy w tej chwili powinni naciskać na Hultgrena, by jak najszybciej dołączył do zwolenników zniesienia wiz. (Wystarczy przeskanować telefonem kod, który zamieszczamy poniżej i wpisać kod pocztowy, list zostanie automatycznie wysłany).
Ustawa JOLT ma w tej chwili 15 współwnioskodawców w Senacie USA i 101 w Izbie Reprezentantów, o czterech więcej niż w ubiegłym tygodniu. Lista współsponsorów została zaktualizowana po naszej interwencji; zwróciliśmy uwagę, że nie przybywa na niej nazwisk i że powiększanie ich liczby jest ważne dla powodzenia ustawy.
Nasza gazeta czeka jeszcze na odpowiedź od pięciu kongresmenów z Illinois. Będziemy ich przekonywać, by opowiedzieli się za inicjatywą JOLT i dopuszczeniem Polski do ruchu bezwizowego. Członkowie Izby Reprezentantów USA, których w dalszym ciągu nakłaniamy do poparcia JOLT to: Robin Kelly – demokratka z 2. okręgu, Mike Bost – republikanin z 12. okręgu, Rodney Davis – republikanin z 13. okręgu, Adam Kinzinger – republikanin z 16. okręgu i Cheri Bustos – demokratka z 17. okręgu.
Równocześnie społeczność polonijna powinna kontynuować pisanie listów do spikera izby Johna Boehnera i swoich reprezentantów w Kongresie. Zwiększa się na Kapitolu poparcie dla zniesienia wiz i rosną szanse na osiągnięcie tego celu. Kujmy żelazo, póki gorące.
Alicja Otap
[email protected]
Senator Richard „Dick” Durbin sprawuje urząd od 1997 roku. Wcześniej był kongresmanem. W Senacie Stanów Zjednoczonych jest zastępcą przewodniczącego demokratyczniej mniejszości (ang. minority whip), a więc jest drugim najważniejszym demokratą w izbie wyższej Stanów Zjednoczonych. Z zawodu prawnik, absolwent Georgetown University.
Kongresman Danny K. Davis reprezentuje 7. okręg od 1997 roku. Wcześniej sprawował urząd radnego w Chicago i komisarza rady powiatu Cook. Zanim rozpoczął karierę polityczną, pracował jako nauczyciel w liceum i działał społecznie. Absolwent Chicago State University.
Randall Mark „Randy” Hultgren sprawuje urząd kongresmana z 14. okręgu do 2011 roku. Wcześniej był posłem stanowym. Z zawodu adwokat, absolwent Chicago-Kent College of Law.
Reklama