Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 04:29
Reklama KD Market
Reklama

Wietnam. Amerykańskie bomby wciąż rażą cywilów



Metr po metrze, wioska po wiosce, zespoły saperów oczyszczają Wietnam z bomb i pocisków leżących w ziemi od czasu wojny sprzed 40 lat. Niewybuchy wciąż zabijają i kaleczą cywilów, głównie dzieci i uprawiających swoje pola rolników.

Xuan My to typowa wieś w prowincji Quang Tri w środkowym Wietnamie. Bogatsi spośród jej 265 mieszkańców żyją w murowanych domach, biedniejsi – w jednoizbowych drewnianych chatach. Dla większości głównym źródłem utrzymania jest uprawa ziemi. Od końca wojny doszło tam do 10 wypadków z niewybuchami. Trzy osoby zginęły, a siedem zostało rannych.

W tym roku saperzy z brytyjskiej pozarządowej organizacji likwidującej niewybuchy Mines Advisory Group (MAG) oczyścili teren wsi Xuan My. Na 10 hektarach znaleźli i zdetonowali prawie 300 niewybuchów, głównie fragmentów bomb kasetowych – wynik równie typowy, jak typowa jest wieś Xuan My.

Właśnie elementów bomb kasetowych jest w wietnamskiej ziemi najwięcej i stanowią one największe niebezpieczeństwo dla cywilów - wyjaśnia PAP dyrektorka wietnamskiego oddziału MAG Portia Stratton. Wyglądem przypominają piłki tenisowe i leżą bardzo płytko, 25-30 centymetrów pod ziemią, gdzie często znajdują je dzieci i rolnicy. Bomby te wybuchając rozpryskują się na setki metalowych odłamków.

„To paskudna broń, zaprojektowana do zwalczania osób i pojazdów. Powoduje ciężkie obrażenia, jeżeli nie śmierć” - mówi Stratton. Wspomina, że w ubiegłym roku jedną z takich „piłek tenisowych” znalazł na polu mały chłopiec i zabrał ją do szkoły, by pokazać innym uczniom. Wybuch zabił jego i poważnie ranił jego kolegę.

Prowincja Quang Tri jest najbardziej zanieczyszczonym niewybuchami regionem kraju. Graniczyła z linią demarkacyjną oddzielającą komunistyczny Wietnam Północny od wspieranego przez Amerykanów Wietnamu Południowego i była celem szczególnie intensywnych bombardowań lotnictwa USA.

Mieszkańcy wietnamskich wsi w bombardowanych regionach generalnie mają świadomość, że na ich polach leżą niewybuchy, a jednak fatalna sytuacja finansowa uniemożliwia im jakikolwiek ruch. Uprawa roli jest ich jedynym źródłem dochodu, a nie stać ich na oczyszczenie pola ani na zakup innego kawałka ziemi. W efekcie codziennie boją się o życie swoje i swoich dzieci.

Rolnik z jednej z wsi, do których dotarła MAG, w wyniku eksplozji fragmentu bomby kasetowej stracił nogę, a w drugiej utkwiły mu dziesiątki metalowych odłamków. Mężczyzny nie było stać nawet na przejazd do oddalonego o trzy godziny szpitala – wspomina Stratton, wskazując, że świadczy to o biedzie panującej na tych obszarach.

Oczyszczanie ziemi z niewybuchów to zajęcie pracochłonne; wymaga odpowiedniego sprzętu i umiejętności. Członkowie ekip saperskich od wschodu do zachodu słońca przemierzają teren z wykrywaczami metali i sprawdzają nimi każdy kawałek stali. Na koniec dnia zabezpieczają niewybuchy workami z piaskiem i przeprowadzają detonację.

MAG oblicza, że przy odpowiednim finansowaniu w ciągu pięciu lat można oczyścić z elementów bomb kasetowych całą prowincję Quang Tri.

Prace prowadzi również wietnamskie wojsko z technicznym wsparciem armii amerykańskiej. Od kiedy dwie dekady temu Waszyngton unormował relacje z Hanoi, USA wydały na pomoc w oczyszczaniu pozostawionych przez siebie niewybuchów 80 mln dolarów. W 2015 roku ich budżet na ten cel wyniósł 10 mln dolarów, z czego część trafiła do MAG.

Według szacunków MAG Amerykanie wystrzelili i zrzucili na Wietnam w czasie wojny ponad 15 mln ton pocisków i bomb – więcej niż spadło na całą Europę w drugiej wojnie światowej. Między 10 a 30 proc. z nich nie wybuchło w momencie przewidzianym przez konstruktorów i pozostało w ziemi, zagrażając ludności cywilnej.

Z danych wietnamskiego rządu wynika, że od 1975 roku niewybuchy zabiły w tym kraju co najmniej 42 tys. i raniły kolejne 62 tys. cywilów. Waszyngton podaje, że w czasie całej wojny w Wietnamie śmierć poniosło 58 tys. żołnierzy amerykańskich.

Wojna, znana w Wietnamie jako wojna amerykańska, trwała od 1955 do 1975 roku i pochłonęła 3 mln istnień ludzkich. Amerykanie wycofali swoje wojska w 1973 roku, a dwa lata później Sajgon, stolica Wietnamu Południowego, padł pod natarciem wojsk Północy.

Z Hanoi Andrzej Borowiak (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

EU Foreign Affairs Council meeting in Luxembourg

EU Foreign Affairs Council meeting in Luxembourg

Visegrad Four countries, Germany and Luxembourg foreign ministers meeting

Visegrad Four countries, Germany and Luxembourg foreign ministers meeting

epa04925171 Polish Foreign minister Grzegorz Schetyna attends press conference during Visegrad Four countries, Germany and Luxembourg foreign ministers meeting in Prague, Czech Republic 11 Septemeber 2015.The meeting of the foreign ministers shall contribute to better mutual understanding among EU Member States in some differing views concerning the solution of the current migration crisis. EPA/FILIP SINGER

German Interior Minister de Maiziere on refugee situation

German Interior Minister de Maiziere on refugee situation

epa04934901 German Interior Minister Thomas de Maiziere delivers remarks on the refugee situation at the state chancellery in Magdeburg, Germany, 17 September 2015. Earlier the day, de Maiziere accepted the resignation of Manfred Schmidt, head of the Office for Migrants and Refugees (BAMF). More than 270,000 applications for asylum were pending with the Office for Migrants and Refugees (BAMF) at the end of August, with53 per cent have been outstanding for more than six months and 25 per cent for more than a year. EPA/JENS WOLF

US President Barack Obama delivers remarks at the Congressional Black Caucus

US President Barack Obama delivers remarks at the Congressional Black Caucus

epa04939636 US President Barack Obama delivers remarks at the Congressional Black Caucus Foundation?s 45th Annual Legislative Conference Phoenix Awards Dinner at the Walter E. Washington Convention Center, in Washington, DC, USA, 19 September 2015. EPA/Aude Guerrucci / POOL

Migrants in Belgrade to cross into EU

Migrants in Belgrade to cross into EU

epa04940388 Migrants take a break in Belgrade on their way trough Serbia to European Union countries, in Belgrade, Serbia, 20 September 2015. EU interior ministers on 22 September will attempt to thrash out a compromise on a plan to redistribute 120,000 asylum seekers who have arrived in Europe. A day later, on 23 September, EU leaders will convene for a crisis summit to tackle broader migration concerns. EPA/KOCA SULEJMANOVIC

Pope Francis visit Cuba

Pope Francis visit Cuba

Pope Francis leads afternoon prayers with clergy in the Havana Cathedral

Pope Francis leads afternoon prayers with clergy in the Havana Cathedral

epa04941972 Pope Francis leads afternoon prayers with clergy in the Havana Cathedral, Cuba, 20 September 2015. Pope Francis had a busy day in Havana, as he said mass before a crowd of thousands, met with historic Cuban leader Fidel Castro and addressed young people. EPA/Orlando Barria


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama