Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 08:20
Reklama KD Market
Reklama

Amerykańsko-japońska współpraca wojskowa będzie obejmować cyberprzestrzeń



Sojusz wojskowy między Japonią a Stanami Zjednoczonymi zostanie rozszerzony na takie dziedziny jak przestrzeń kosmiczna i cyberprzestrzeń - ogłosili w środę ministrowie obrony tych krajów po spotkaniu w Tokio, Ashton Carter i Gen Nakatani.

Poinformowali oni, że nowe wytyczne w sprawie współpracy wojskowej między Tokio a Waszyngtonem będą obejmowały przepisy dotyczące tych obszarów.

Prace nad tymi nowymi instrukcjami zostaną zakończone podczas spotkania ministrów w Waszyngtonie pod koniec kwietnia, gdy wizytę w USA złoży japoński premier Shinzo Abe.

Poprzednie wytyczne pochodzą z 1997 roku, a ich celem było dostosowanie amerykańsko-japońskiej współpracy wojskowej do rosnącego zagrożenia ze strony Korei Północnej.

Przy przygotowywaniu nowych instrukcji brana pod uwagę jest przede wszystkim rosnąca potęga wojskowa Chin i ostatnie demonstracje siły związane ze sporami terytorialnymi z sąsiadami na Morzu Wschodniochińskim i Południowochińskim.

USA "nie biorą udziału" w tych sporach, ale "stanowcza sprzeciwiają się wszelkiej militaryzacji" tych konfliktów - przypomniał Carter.

W nowych wytycznych brana pod uwagę jest nowa interpretacja pacyfistycznej japońskiej konstytucji, proponowana przez rząd Abego. Dzięki niej japońskie Siły Samoobrony mogłyby brać udział w operacjach militarnych poza granicami kraju, by przyjść z pomocą zaatakowanemu sojusznikowi.

Według wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskich władz, japońskie siły mogłyby "w niektórych okolicznościach" interweniować, by "bronić" amerykańskich sił, gdy zostaną one zaatakowane.

Stany Zjednoczone i Japonia przewidują także zwiększenie współpracy w takich dziedzinach jak: wymiana informacji, wywiad, obserwacja i rozpoznanie oraz szkolenia - twierdzi źródło.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama