Papież Franciszek wrócił w niedzielę do Rzymu z trzydniowej podróży apostolskiej do Turcji. Odbyła się ona z okazji uroczystości patrona patriarchatu Konstantynopola, świętego Andrzeja. Papież wyciągnął rękę do islamu, potępiał fundamentalizm i terroryzm.
To były trzy bardzo intensywne dni dla papieża. W piątek, w pierwszym dniu pielgrzymki w Ankarze mówił, że przywódcy religijni mają obowiązek potępić wszystkie przypadki gwałcenia godności i praw człowieka. Przypominał o tragicznej sytuacji na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku i w Syrii, o trwających tam prześladowaniach chrześcijan.
Nie wymieniając wprost terrorystów z Państwa Islamskiego, ale wyraźnie do nich się odnosząc, papież powiedział: „Szczególny niepokój budzi fakt, że,
zwłaszcza z powodu pewnej grupy ekstremistów i fundamentalistów, całe wspólnoty, szczególnie – choć nie tylko – chrześcijanie i jazydzi, cierpieli i nadal znoszą nieludzką przemoc z powodu swojej tożsamości etnicznej i religijnej”.
Franciszek oświadczył, że dopuszczalne jest powstrzymanie „niesprawiedliwego napastnika”.
Ale działania militarne nie wystarczą - podkreślił, wyraźnie odnosząc się do ataków sił USA i ich sojuszników na pozycje Państwa Islamskiego.
„Przemoc poszukująca uzasadnienia religijnego zasługuje na największe potępienie” - stwierdził papież w tureckim urzędzie do spraw religijnych.
Sobotni etap wizyty w Stambule miał charakter międzyreligijny i ekumeniczny. Papież odwiedził Błękitny Meczet i perłę architektury bizantyjskiej, czyli Hagia Sophia. W katolickiej katedrze odprawił mszę, podczas której - w nieoczekiwanym geście - poprosił ekumenicznego patriarchę Konstantynopola Bartłomieja o błogosławieństwo dla niego i całego Kościoła rzymskiego.
W niedzielę w siedzibie patriarchatu w Fanarze Franciszek i Bartłomiej uczestniczyli w liturgii w uroczystość świętego Andrzeja. Zakończyło ją podpisanie wspólnej deklaracji, w której obaj zaapelowali między innymi o dialog i poszanowanie prawa międzynarodowego na Ukrainie. Zapewnili o woli konstruktywnego dialogu z islamem oraz dążenia do jedności chrześcijan, zwłaszcza między katolikami a prawosławnymi.
W następną podróż papież wyruszy w styczniu. Odwiedzi Sri Lankę i Filipiny.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
fot.EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.