Jest to druga wizyta Putina na Półwyspie Krymskim, oderwanym przez Rosję w marcu od Ukrainy. Po raz pierwszy prezydent przebywał na Krymie wkrótce po aneksji - 9 maja w ramach obchodów Dnia Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami odwiedził Sewastopol, gdzie odebrał paradę okrętów Floty Czarnomorskiej FR. Wizyta ta zirytowała Kijów i Zachód, które uznały ją za prowokację.
Narada Putina z członkami Rady Bezpieczeństwa odbyła się w Sewastopolu, głównej bazie Floty Czarnomorskiej. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że "omówiono problemy zapewnienia bezpieczeństwa Republiki Krymu i Sewastopola, a także różne kwestie związane z funkcjonowaniem organów ochrony porządku prawnego".
Rada Bezpieczeństwa to ciało doradcze prezydenta. W jej skład wchodzą m.in.: premier, przewodniczący obu izb parlamentu (Dumy Państwowej i Rady Federacji), szef prezydenckiej administracji (kancelarii), kluczowi członkowie rządu i szefowie służb specjalnych.
Natomiast z członkami rządu, deputowanymi i senatorami Putin spotka się w czwartek w jednym z sanatoriów koło Jałty. "Oczekuje się otwartej debaty na temat aktualnych problemów życia kraju, które podejmowano już na spotkaniach parlamentarzystów z obywatelami i kolektywami pracowniczymi, w tym także na Krymie" - zapowiedziała służba prasowa Kremla.
W poniedziałek sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow informował, że Putin na Krymie zwróci się do politycznego aktywu państwa z ważnym przemówieniem związanym z tym, że za kilka tygodni w Rosji zacznie się sezon polityczny. 14 września w FR przypada w tym roku tzw. wspólny ustawowy dzień głosowania, podczas którego niemal we wszystkich regionach odbędą się wybory do lokalnych organów władzy różnych szczebli.
Według dziennika "Wiedomosti" scenariusz czwartkowego spotkania prezydenta z "politycznym aktywem państwa" przewiduje krótkie wystąpienia szefów czterech frakcji parlamentarnych - Jednej Rosji, Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF), nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) i socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji - przemówienie Putina oraz odpowiedzi prezydenta na pytania deputowanych. Każdy klub będzie mógł zadać pięć pytań.
Uzgodniono, że pytania będą dotyczyć Krymu i bieżącej sytuacji politycznej. "Nie chcemy jednobiegunowego świata, który narzucają nam nasi zachodni partnerzy. Zamierzamy przedyskutować sytuację z prezydentem" - oświadczył Leonid Słucki z LDPR.
W czasie pobytu na Krymie prezydent spotka się też z przedstawicielami świata kultury. Według prezydenckiej służby prasowej tematem rozmów z twórcami będą problemy integracji Krymu z kulturą FR.
Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)
Zdjęcie: Władimir Putin (drugi z lewej) z wizytą na Krymie Fot.Alexey Nikolsky/Ria Novosti/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.