Używanie heroiny przez uczniów szkół średnich jest coraz poważniejszym problemem w Illinois. Zajmuje się nim działający przy Kongresie stanowym specjalny zespół, który opublikował zalecenia mające pomóc w zwalczaniu groźnej tendencji.
Grupa ustawodawców pod nazwą Young Adult Heroine Use Task Force wzywa w swoim raporcie do rozszerzenia programu edukacji, zwłaszcza skierowanej do uczniów szkół średnich, zapowiada też działania zmierzające do usuwania z domów niewykorzystanych leków wydawanych na recepty, informuje NBC.
Wielu młodych ludzi rozpoczyna używanie środków uzależniających od resztek leków z domowych apteczek. Kiedy wpadają w nałóg, sięgają po dodatkowe leki, a wielu przechodzi na heroinę, która jest łatwo dostępna i tania.
Jak podkreślają autorzy raportu, zjawisko używania heroiny ma już rozmiary epidemii. Nastolatki nie zdają sobie sprawy z konsekwencji nałogu, tymczasem produkowana obecnie – głównie w Meksyku – heroina jest bardzo mocna, bardzo uzależniająca i groźna dla życia. Meksyk zwiększył jej produkcję w ostatnim dziesięcioleciu o 600 procent.
Specjaliści wskazują, że do używania narkotyków często prowadzi młodych ludzi stres, zwłaszcza pochodzący z trzech źródeł: konkurencji – w nauce, sporcie i posiadaniu przedmiotów materialnych, nadmiernego zaangażowania w jakąś działalność oraz perfekcjonizmu.
Policja podkreśla potrzebę czujności ze strony rodziców, zwracania uwagi na zmiany w zachowaniu dzieci i na ich nowe znajomości, a także na znikanie przedmiotów, które dzieci mogą sprzedawać, aby zdobyć pieniądze na narkotyki. (kc)
fot.Michael Velardo/EPA