Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 08:19
Reklama KD Market
Reklama

Rogalski, Paralaksa. Muzeum Sztuki w Łodzi


Wystawa jest przeglądem twórczości Zbigniewa Rogalskiego od jego wczesnych obrazów po najnowsze obiekty. Nie tyle jest to retrospektywa, co wystawa tematyczna, skoncentrowana na głównym motywie artystycznej aktywności Zbigniewa Rogalskiego, a mianowicie transformacji spojrzenia. 


 


Obdarzony wybitnymi zdolnościami technicznymi i talentem wynalazcy artysta proponuje wizualne eksperymenty, które stanowią przekroczenie, a czasem nawet odwrócenie klasycznej malarskiej techniki perspektywy. Rogalski wynajduje nowy sposób widzenia, który można nazwać paralaksą, korespondującą z najnowszymi zjawiskami w nauce, technologii i kulturze. (Paralaksa to efekt niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu, obserwowanych z różnych kierunków – red.)


 


Wystawa nie tylko gromadzi dzieła Rogalskiego, aby zilustrować jego wizualne wynalazki. Przez zestawienia prac tworzy wyjątkowe wzrokowe doświadczenie, w którym odsłania się spojrzenie w jego relacjach z pragnieniem, tęsknotą, fantazją i śmiercią. Unikalną cechą obrazów Rogalskiego jest to, że spojrzenie ucieleśnione jest w nich jako prawdziwie malarska materia. Można powiedzieć, że spojrzenie jest zmaterializowane w jego malarstwie.


 


Dzieło Rogalskiego może być traktowane jako wizualny kontrapunkt wobec współczesnych koncepcji teoretycznych, zwłaszcza formułowanych przez takich myślicieli jak Slavoj Žižek (The Parallax View), Jacques Lacan (Les quatre concepts fondamentaux de la psychanalyse, 1964) i Paul Virilio (La machine de vision, 1988). W żadnym wypadku jego obrazy nie stanowią jednak ilustracji teoretycznych tez, raczej stanowią wkład na swoich własnych prawach, stawiający pytania i proponujący odpowiedzi za pomocą środków wizualnych.


 


W końcu również, a może przede wszystkim, wystawa Zbigniewa Rogalskiego jest dla widzów wielką przyjemnością z oglądania malarstwa, a jednocześnie konfrontacją z przenikliwym spojrzeniem sztuki współczesnej.


 


Kuratorem wystawy, otwartej do 30 stycznia, jest Jarosław Lubiak.


(Informacja prasowa)


–––––––––––––––––––


 


Dziennik Związkowy jest sponsorem medialnym Muzeum Sztuki w Łodzi.


 


 


 


 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama