Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 06:29
Reklama KD Market
Reklama

Szopki, opłatek i choinka

 


Krakusi w Chicago – zrzeszeni w Towarzystwie Przyjaciół Krakowa – przez wiele lat działalności tej organizacji dali się poznać jako grupa sympatyczna, zwarta, energiczna, zaangażowana w życie kulturalne i podtrzymująca bogate tradycje swojego rodzinnego miasta, albo – jak wolą je nazywać – grodu.


 


Niezmienne zainteresowanie nie tylko polskiej, ale także amerykańskiej publiczności i krytyków budzą coroczne Zaduszki Jazzowe, tłumy uczestników i sympatyków przyciąga – organizowana w ramach pikniku – Królewska Parada Jamników, żeby wymienić tylko te najgłośniejsze imprezy.


 


Od niedawna TPK podjęło kolejną, bardzo ambitną inicjatywę: świąteczny konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską w Chicago.


 


Podczas Krakowskiego Opłatka w restauracji "Lutnia" w ostatnią niedzielę zostały pokazane cztery wykonane przez młodzież konkursowe prace. Imponującym tłem dla nich były autentyczne szopki krakowskie, kolekcjonowane przez właścicieli "Lutni" – też krakusów.


 


Prace młodych ludzi z Polskiej Katolickiej Szkoły im. Św. Ferdynanda zachwycają plastyczną harmonią projektów, piękną kolorystyką, a także starannym i precyzyjnym wykonaniem, zapewniającym stabilność skomplikowanym "budowlom", w dodatku znakomicie oświetlonym, co wprawia w zdumienie mało zaawansowanego technicznie widza.


 


Rozstrzygnięcie konkursu szopek, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród będzie miało miejsce podczas tradycyjnego Balu Krakowa w styczniu 2011.


 


Spotkanie utrzymane w ciepłej, rodzinnej atmosferze, odbywało się przy rozjarzonej światłami, pięknie przystrojonej choince i suto zastawionych wigilijnymi potrawami stołach; jego ważnym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie sobie przez uczestników świątecznych życzeń. 


 


Nie zabrakło, jak można się było spodziewać, przeżyć artystycznych. Stanisław Wojciech Malec wystąpił z recitalem poetyckim, zapowiadającym jego wspólny z pianistą Jarosławem Gołembiowskim świąteczny program "Wigilia z Chopinem". Wśród przejmujących tekstów polskich poetów znalazła się, jakże naturalnie brzmiąca w tych okolicznościach, "Zaczarowana dorożka" Gałczyńskiego, a także wiersze Szymborskiej, Osieckiej i innych mistrzów polskiego słowa. 


 


Wspólne śpiewanie kolęd zainicjował akompaniujący sobie na gitarze Andrzej Piętowski, który – jako wytrawny podróżnik – przeszedł wkrótce na świąteczny repertuar peruwiański.


 


Krakusom chicagowskim przy okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku trzeba życzyć wytrwałości i dalszych sukcesów. Oby tak dalej!


 


Tekst i zdjęcia:


Krystyna Cygielska


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama