Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 10:29
Reklama KD Market
Reklama

Maj w Instytucie Sztuki


Ukryte piękno techniki i architektury





W maju w Instytucie Sztuki zostaną otwarte wystawy:




Roger Hiorns. Londyński artysta w swoich obiektach przestrzennych, instalacjach i imprezach typu performance wykorzystuje niezwykłe materiały dla osiągnięcia niepokojących rezultatów. Jego największe zainteresowanie budzą silniki wymontowane z samochodów i samolotów.


Na wystawie znajdą się dwa silniki Pratt and Whitney TF33 z samolotów zwiadowczych Boeing EC135.


Od 1 maja do 19 września na Blum Family Terrace.


 


Stanley Greenberg: Architecture under Construction. Wielkoformatowe czarno-białe fotogramy Greenberga mają za przedmiot awangardowe budowle w trakcie powstawania i ukazują złożoność współczesnych konstrukcji i ich wewnętrzną estetykę, rzadko widoczną w ukończonym budynku.


Od 1 maja do 6 września w galerii 286 (Galeria Kurokawa w Modern Wing).


 


Chicago Stories: Prints and H.C. Westermann–See America First. Osiągnięcia grafiki chicagowskiej z okresu II w.św., kiedy powracający z frontu żołnierze wstępowali na studia w Instytucie Sztuki. Na wystawie znajdą się prace Very Berdich, Philipa Hansona i H.C. (Cliffa) Westermanna.


Od 16 maja do 8 września w galeriach 124–127. 


 


Zamknięte zostaną wystawy: 


 


Modern in America: Works on Paper, 1900–1950s. Około 140 grafik, rysunków, kolaży i akwarel ukazuje, co znaczył termin "nowoczesne" (modern) w różnych momentach I połowy XX wieku. Od akwarel Edwarda Hoppera z 1906 r. do "chlapanych" czarną emalią obrazów Willema de Kooninga z r. 1950 – wystawa przedstawia szeroki wachlarz stosowanych technik i tematów poruszanych przez artystów, takich jak Georgia O'Keefe, Grant Wood, Yves Tanguy czy Diego Rivera.


Do 2 maja w galeriach 124–127.


 


William Eggleston: Democratic Camera, Photographs and Video, 1981–2008. Jeden z najbardziej wpływowych artystów amerykańskich, William Eggleston, zmienił historię kolorowej fotografii. Jego pierwsza retrospektywna wystawa w USA ukazuje słynne kolorowe fotografie południa kraju, wczesne czarno-białe zdjęcia i prowokujące nagrania wideo.   


Do 23 maja w galeriach 182–184 i 188.


 


Iñigo Manglano-Ovalle: Always After (The Glass House). Inspiracją do konceptualnej sztuki Manglano-Ovalle jest jego działalność społeczna i poetycka medytacja nad estetyką, przyrodą i nowoczesnością. Jego instalacja "Always After" jest oparta na architekturze Miesa van der Rohe.


Do 23 maja w galerii 186.


 


Four Followers of Caravaggio – wypożyczony z National Gallery of Art w Waszyngtonie obraz Orazia Gentileschiego "Grająca na lutni" pozwala na pokazanie, jak czterech artystów z XVII-wiecznego Rzymu tworzyło pod wpływem Michelangela da Caravaggio. Są to – obok Gentileschiego – Giovanni Baglione, Bartlomeo Manfredi i Cecco del Caravaggio.


Do 31 maja w gal. 211.


 


In the Vernacular. Zwykłe, prozaiczne fotografie były przez ponad sto lat inspiracją i równocześnie antytezą fotografii artystycznej.  Wystawa pokazuje prace artystów, którzy używali codziennej fotografii jako źródła inspiracji, przyswajając sobie jej estetykę, zawartość i środki dystrybucji. 


Prace Walkera Evansa, Andy'ego Warhola, Lee Friedlandera, Cindy Sherman, Martina Parra, Nikki S. Lee i innych.


Uwaga: niektóre zdjęcia mogą być niewłaściwe dla młodszych widzów.


Do 31 maja w gal. 1– 2.


 


W dalszym ciągu można oglądać:




Chicago: Lost and Found. Pomysłowość chicagowskich architektów doprowadziła do określenia Chicago jako kolebki nowoczesnej architektury. Niestety, w miarę zmiany gustów, rozwoju technologii i dążenia do postępu budynków reprezentujących historię miasta i jego dziedzictwo. Na wystawie – wspaniałe, a nieistniejące już budowle, oraz niektóre uratowane przed zburzeniem. Fotografie, broszury, rysunki i inne unikalne dokumenty.


Uwaga: wystawa zamknięta w soboty i niedziele.


Do 14 czerwca w Ryerson Library.


 


Matisse: Radical Invention, 1913–1917 – prezentuje jeden z najważniejszych okresów twórczości Matisse'a – lata, w których pracował m.in. nad znajdującym się obecnie w zbiorach Art Institute monumentalnym i zagadkowym dziełem "Kąpiące się".


Powstałe w latach 1913–17 prace, pozbawione opisowych szczegółów, ciasno skomponowane i zdominowane przez kolory czarny i szary, są najbardziej eksperymentalne i enigmatyczne z całej jego twórczości. Historycy sztuki określają je jako reakcję na kubizm i na I wojnę światową.


Na wystawie znajduje się około 120 obrazów, rzeźb, rysunków i grafik. Towarzyszący jej katalog zawiera ponad 650 ilustracji.


Do 20 czerwca w Regenstein Hall.


 


The Challenge of American Style: McKim, Mead, and White's 1892 Lathrop Residence – Pod koniec epoki wiktoriańskiej krytycy architektury biadali nad współczesnymi im tendencjami w projektowaniu domów, nad zapożyczeniami z różnych stylów – neoklasycznymi kolumnami, gotyckimi łukami, kakofonią cegieł, kamienia i malowanego drewna. W reakcji na te opinie architekci wschodniego wybrzeża rozwinęli bardziej konsekwentny styl, odpowiadający elitarnym klientom. Wystawa skupia się na domu wg projektu firmy McKim, Mead, and White (1892).


Do 13 czerwca w gal. 24. 


 


"Kindly Cable Me at the Earliest Moment": James Henry Breasted's Role in Buil-ding the Egyptian Collection – fascynująca korespondencja dyrektora Art Institute, Charlesa Hutchinsona z Jamesem Breastedem, założycielem chicagowskiego Oriental Institute, który podczas podróży do Egiptu nabywał dzieła sztuki dla Art Institute.


Do 1 września w galerii 154


 


Everyday Adventures Growing Up: Art from Picture Books. Ekscytujący i przerażający świat, przedstawiany w książkach dla dzieci przez ilustratorów z poczuciem humoru, wdziękiem, prostotą i cieniem tajemniczości.


Do 28 listopada w Ryan Education Center i galerii 10. 


 


Stałe wystawy:




• BIGsmall. Odwrócenie skali – wielkie przedmioty w miniaturze i małe w powiększeniu.


 Galeria 10.


 


• The Touch Gallery. Jak zmysł dotyku pomaga w odbiorze dzieła sztuki. 


Galeria 10.


 


• Neither Man Nor Beast. Wizerunki zwierząt na starożytnych monetach. 


Galeria 155.


 


• Photography of Judith Turner. Zdjęcia przedstawiają wybrane widoki i elementy Modern Wing.


Galeria 286.


 


•     •     •


 


The Art Institute of Chicago znajduje się przy 111 S. Michigan Avenue. 


 


Godziny otwarcia: 


• od poniedziałku do środy i w piątki 10:30 rano – 5 po południu,


• w czwartki 10:30 – 8 wieczorem,


• w soboty i niedziele 10 rano – 5 po południu.


 


Wstęp: dorośli $18, dzieci od 14 lat, studenci i seniorzy (od 65 lat) $12. Dzieci poniżej 14 lat wchodzą bezpłatnie. Mieszkańcy Chicago (z dowodem zamieszkania) płacą o $2 mniej. W czwartki w godzinach 5 po południu – 8 wieczorem wstęp bezpłatny.


Cena biletu obejmuje wystawy specjalne i szatnię. 


 


Inf.: tel. (312) 443-3600 i www.artic.edu


 


Oprac.: K. Cygielska




Mieszkańcy Chicago należący do Chicagowskiej Biblioteki Publicznej mogą wypożyczyć w dowolnym oddziale biblioteki kartę "Check Us Out", zapewniającą bezpłatny wstęp do dziewięciu muzeów, w tym do Art Institute.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama