Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 14:23
Reklama KD Market
Reklama

Opłaca się rzucić palenie. Serce a witamina D. Uwaga – Huffing! Otyłość u dzieci


Chicago (Inf. wł., Internet) – Rzucenie palenia ma pozytywny wpływ na zdrowie. Nie tylko maleje ryzyko raka, ale też chorób serca.


 


W rok po rzuceniu palenia ścianki naczyń krwionośnych odzyskały normalny wygląd i polepszył się poziom tzw. dobrego cholesterolu, pomimo że byłemu palaczowi przybyło na wadze.


 


Wyniki najnowszych badań wykazały, że choć po rzuceniu palenia wzrasta waga ciała, to korzyści dla zdrowia są niepodważalne.


 


***


W miarę zwiększania się poziomu witaminy D w krwi maleje ryzyko chorób serca, przynajmniej u osób, które mają niedobór tej witaminy – twierdzą naukowcy. Spadek ryzyka oszacowano na 30 procent.


 


Z obserwacji lekarzy i badaczy wynika, że niskiemu poziomowi witaminy D w organizmie zwykle towarzyszą choroby serca. Inne badania wykazały, że aż trzy czwarte Amerykanów ma zbyt niski poziom tej witaminy w organizmie.


 


***


Federalny Zarząd ds. Nadużywania Substancji Odurzających i Zdrowia Psychicznego wystosował ostrzeżenie odnośnie wdychania niebezpiecznych chemikaliów przez uczniów szkół podstawowych.


 


Wdychanie chemikaliów, określane jako huffing, jest bardziej popularne wśród uczniów szkół podstawowych niż marihuana i inne nielegalne narkotyki.


 


Do huffingu – stosowanego w celu uzyskania efektu chwilowego odurzenia – używane są chemikalia powszechnie stosowane w gospodarstwie domowym.


 


Służba zdrowia ostrzega, że wdychanie niebezpiecznej substancji chemicznej nawet tylko przez kilka sekund może zakończyć się śmiercią.


 


***


Zmniejszyła się w Chicago liczba otyłych dzieci w wieku od 3 do 7 lat, ale w dalszym ciągu w naszym mieście notuje się jedne z najwyższych w kraju wskaźników otyłości wśród dzieci i młodzieży.


 


Najnowsze dane zawiera raport Konsorcjum na Rzecz Zmniejszenia Wskaźników Otyłości u Dzieci.


 


Liczba otyłych dzieci rozpoczynających naukę w przedszkolu zmniejszyła się o 2%, z 24% do 22% w latach 2003 - 2008. Jednak w miarę jak przechodzą one do wyższych klas, liczba dzieci otyłych rośnie i w 6 klasie wynosi już 28%.


 


Konsorcjum na Rzecz Zmniejszenia Wskaźników Otyłości u Dzieci prowadzi edukację nt. zdrowego żywienia oraz akcję prewencyjną, mającą na celu zachęcanie do aktywności fizycznej.


 


(ao)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama