Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 02:28
Reklama KD Market

W ślady mistrza Jana


V Ogólnopolonijny Konkurs Plastyczny im. Jana Matejki


 


Chicago (Inf. wł.) – Szóstego marca w Polskiej Szkole Sobotniej im. Jana Matejki w McHenry miała miejsce uroczystość wręczenia nagród w V Ogólnopolonijnym Konkursie Plastycznym imienia patrona szkoły, który został rozstrzygnięty 27 lutego. 



Od prawej: konsul Aleksandra Krystek, rzeźbiarz Stefan Niedorezo, laureatki Nicole Łączny i Zuzanna Łapa, przewodnicząca jury Wanda Morgan-Wąsikowska, Ewa Koch, prezeska ZNP i Agnieszka Herzberg, plastyczka. Relacja i więcej zdjęć z uroczystości w drugiej części. Foto: A. Baraniak




Wzięło w nim udział 130 dzieci z 29 placówek szkolnych na terenie USA. Z Chicagowskiego Okręgu szkolnego reprezentowanych było 21 szkół. Ponadto prace napłynęły między innymi z: Florydy, New Jersey, Wisconsin, Indiana i innych stanów. Uczestnicy malowali dowolnymi technikami, robili wyklejanki, rysowali itp.


 


Rywalizacja odbywała się w czterech grupach wiekowych. Tematami prac dla najmłodszych uczestników były „Suknia balowa dla księżniczki” i „Tęcza dla pani z polskiej szkoły”. Dzieci w wieku od 9 do 13 lat miały temat „Polskie kwiaty”. Trzecia grupa uczestników w przedziale wiekowym od 14 do 18 lat miała za zadanie wypowiedzieć się w temacie „Barwy lasu”, natomiast najstarsi uczestnicy, powyżej 18 roku życia (w tej grupie wiekowej mogli startować nie tylko uczniowie i studenci, ale także nauczyciele i pracownicy szkolni) mieli za zadanie wykonanie kopii obrazu polskiego malarza. Dodatkowym tematem dla wszystkich grup wiekowych były „Dziecięce marzenia”. 


 


Najwięcej zgłoszeń było w grupie I – 60 prac. W grupie drugiej zgłoszonych do oceny zostało 5 1 prac. W trzeciej kategorii napłynęło 12 prac, a wśród dorosłych 7.  


 


Obradujące 27 lutego jury pod przewodnictwem Wandy Morgan-Wąsikowskiej w składzie: Agnieszka Herzberg – plastyczka, Monika Gibas – malarka, Stefan Niedorezo – rzeźbiarz i Dawid Czerniejewski – rzeźbiarz zdecydowała o przyznaniu poszczególnych lokat. I tak w grupie najmłodszych I miejsce zdobyła Zuzanna Łapa ze szkoły Emilii Plater. Na drugim miejscu uplasował się Jakub Wasilik ze szkoły Gen. Andersa, a na trzecim Maggie Deredowski ze szkoły Św. Małgorzaty. 


 


Do grona wyróżnionych zaliczone zostały prace: Davida Gancarza ze szkoły Jana Matejki w McHenry, Anny Krupińskiej ze szkoły Heleny Modrzejeskiej w Naperville, Dawida Wisza ze szkoły Marii Skłodowskiej-Curie w Elfers na Florydzie, Macieja Matusiaka ze szkoły Emilii Plater w Schaumburgu, Konrada Saka ze szkoły Św. Faustyny w Lombard, Julii Lisiecki z Emilii Plater oraz Sebastiana Szmulika z placówki Kardynała Stefana Wyszyńskiego.


 


W grupie uczestników pomiędzy 9 a 13 rokiem życia pierwsze miejsce zdobył Łukasz Moskalis ze szkoły I. Paderewskiego w Niles. Druga lokata przypadła Izabeli Firlejczyk ze szkoły Marii Skłodowskiej-Curie w Elfer na Florydzie, a trzecia Natalii Maciorowskiej z plalcówki Emilii Plater. 


 


Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Kaja Biel – szkoła Św. Małgorzaty w Algonquin, Justyna Górka – T. Kościuszko,  Aleksandra Zugaj – Św. Jakuba, Anna Ślęzak – I. Paderewskiego, Katarzyna Skwiot – Św. Jakuba i Damian Domysławski ze szkoły M. Kopernika w Rockford.


 


W trzeciej grupie wiekowej zwyciężyła Nicole Łączny z szkoły Tadeusza Kościuszki, przed Beatą Sołtys ze szkoły M. Kopernika i Adrianem Fugielem ze szkoły Jana Matejki. Wyróżnienia otrzymały: Nicole Rulka z Kopernika, Jessica Kolber z Wyszyńskiego, Kamila Nawrot ze szkoły Św. Faustyny w Lombard i Michelle Piasecki ze szkoły gospodarza Konkursu. 


 


Wśród najstarszych uczestników Konkursu, którzy musieli zrobić kopię obrazu znanych polskich mistrzów, pierwsze miejsce przypadło Kindze Pabian ze szkoły Marii Skłodowskiej w Elfers na Florydzie, drugie Edycie Wołoszczuk ze szkoły Kopernika w Rockford, a trzecie Zuzannie Sztul ze szkoły w Waunakee w Wisconsin. Wyróżnienia odebrali: Ewa Sterniuk ze szkoły Tadeusza Kościuszki i Andrzej Walas reprezentujący gospodarzy.


 


Laureaci trzech pierwszych miejsc w trzech pierwszych grupach wiekowych oraz wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Pierwsze trzy miejsca w kategorii czwartej uhonorowane zostały okolicznymi medalami zaprojektowanymi i wykonanymi przez artystę rzeźbiarza Stefana Niedorezo, którego szkółka malarska ufundowała także dwie nagrody pieniężne dla uczestników Konkursu.


 


Ceremonia wręczenia nagród połączona została z aukcją obrazów. W pierwszej kolejności pod młotek poszły prace, które nie zostały nagrodzone, a następnie prowadząca aukcję kierowniczka szkoły Hanna Walas licytowała prace nagrodzone i wyróżnione.


 


– Od pierwszej edycji Konkursu licytacją nadesłanych prac kończymy naszą imprezę. Pieniądze z aukcji są przeznaczane na pomoc Domom Dziecka w Polsce. W tym roku uzyskaliśmy ze sprzedaży 1050 dolarów, które również zostaną przeznaczone na ten cel – poinformowała pani kierownik Walas.


 


Nagrody i dyplomy wręczała konsul Aleksandra Krystek w asyście prezeski Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewy Koch i jurorów. W przerwach pomiędzy rozdaniem nagród w poszczególnych kategoriach wiekowych na scenie wystąpił szkolny kabaret, a utwory fortepianowe Fryderyka Chopina grał Artur Wolas.


 


W związku z nadchodzącym Dniem Kobiet wszystkie uczestniczące w ceremonii rozdania panie otrzymały po symbolicznym kwiatku. Widzowie i laureaci zostali zaproszeni na kawę, herbatę i ciasteczka.


 


– Z przyjemnością pragnę podkreślić, że od pierwszej edycji tej imprezy obserwujemy z koleżankami i kolegami systematyczny wzrost poziomu artystycznego nadsyłanych prac – wyznała przewodnicząca jury Wanda Morgan-Wąsikowska. 


 


Zdaniem organizatorki Konkursu, Heleny Walas, jest on coraz bardziej popularny wśród polonijnych dzieci i młodzieży. Wyraża się to między innymi ilością nadsyłanych prac, które pochodzą z różnych stanów USA. Sponsorami imprezy jest kilkanaście biznesów, na czele z Konsulatem Generalnym RP i Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich.


 


 


 


Tekst i zdjęcia:


Andrzej Baraniak



(Zdjęcia dostępne na: www.newsrp.smugmug.com)




Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama