Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 19:17
Reklama KD Market

Muzyka Fryderyka Chopina w Ameryce



Z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Chicagowskie Towarzystwo Chopinowskie zaprezentowało w niedzielę 14 lutego w Ukrainian Institute for Modern Art program poetycko-muzyczny "Muzyka Romantyczna".


 


Wiersze o miłości recytowali przy muzyce Jarosława Gołembiowskiego amerykańscy aktorzy Wendy Parman i Andre Gordon.


 


Poezja, muzyka i malarstwo na najwyższym poziomie spotkały się na równych prawach. Nowe utwory muzyczne (Jarosława Gołembiowskiego), nowa poezja (Wendy Parman) i nowe malarstwo (Anatole'a Kolomayetsa) stworzyły tempus perfectum, które trafiło do serc odbiorców, poszukujących nowych wartości estetycznych. Po koncercie, jak przystało na dzień serduszkowy, zakochani w sobie – artyści i publiczność – pili czerwone wino, dyskutując o przyszłości sztuki współczesnej.


 


W drugiej części programu usłyszeliśmy pianistę Michała Pecaka, absolwenta Northwestern University i stypendysty Fundacji Fulbrighta w roku akademickim 2008-2009, w utworach Liszta, Rachmaninowa i Chopina. Gra Michała przepełniona była młodzieńczą energią, a interpretację utworów cechowało indywidualne podejście, poparte nieskazitelną techniką.


 


Obchody Roku Chopinowskiego są dobrą okazją do poznania działalności Towarzystw Chopinowskich, organizacji i stałych imprez, promujących muzykę Chopina na terenie Stanów Zjednoczonych.



The Chopin Foundation of the United States pod patronatem Blanki A. Rosenstiel od 1977 roku organizuje co pięć lat konkurs The National Chopin Piano Competition, otwarty dla obywateli amerykańskich. Chicagowskie Towarzystwo Chopinowskie niejednokrotnie gościło pianistów z Miami; był wśród nich Mei-Ting Sun, laureat z 2005 roku.



The Chopin Society of Houston, założone w roku 2000 i prowadzone przez Anne Golkę, rokrocznie organizuje Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla Młodzieży (International Chopin Youth Competition). Co dwa lata odbywają się tam kursy pedagogiczne "Chopin żyje" („Chopin Lives!“), jak również konkurs dla pianistów amatorów – Chopin Competition for Adult Amateurs.


 


Z okazji urodzin Fryderyka Chopina 27 lutego odbędą się dwa koncerty chopinowskie w wykonaniu pianisty  Adama Golki i River Oaks Chamber Orchestra pod dyrekcją Tomasza Golki.


 


Dr Nina Drath założyła w 1989 roku w Corpus Christi Fryderyk Chopin Socie-ty of Texas. Towarzystwo prezentuje wykonawców najwyższego kalibru i promuje kompozytorów muzyki współczesnej. Organizuje również Międzynarodowy Konkurs Chopinowski oraz Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla pianistów amatorów i wiele okolicznościowych koncertów.


 


Kulminacyjnym wydarzeniem uroczystości Chopin 2010 organizowanym przez Chicago Chopin Society i Chicago Area Music Teachers Association będzie prelekcja i recital dr Niny Drath. W wykładzie "Elementy muzyki molskiej w muzyce Fryderyka Chopina" artystka przedstawi problemy związane z wykonywaniem mazurków i polonezów. Prelekcja odbędzie się w piątek 18 czerwca o godz. 9 rano w Ganz Hall w Chicago College of Performing Art, 430 S. Michigan Ave. O godz. 7 wieczorem w tej samej sali artystka wystąpi z recitalem chopinowskim.


 


El Paso Chopin Music Festival prowadzony jest przez jego założycielkę, pianistkę i kompozytorkę, dr Lucy Scarbrough. Wszystkie koncerty są tam bezpłatne, a publiczność słucha ich stojąc.


 


W Milwaukee, Wisconsin, już po raz dwunasty odbędzie się doroczny Konkurs Chopinowski dla Młodzieży (Annual Chopin Youth Piano Competition), prowadzony przez energicznie propagujące polską kulturę siostry Monikę i Lidię Sobierajskie. Impreza będzie miała miejsce w otwartym amfiteatrze podczas trzydniowego Polish Fest od 18 do 20 czerwca.


 


W Detroit/Troy w stanie Michigan cieszy się wielkim powodzeniem coroczna, 16. już Chopiniana, prowadzona przez niestrudzoną Noreen Śmiałek-Sinclair. American Polish Cultural Center niedawno uhonorował jej działalność specjalnym dyplomem “for many years of service, dedication and commitment to the American Polish Cultural Center”. Występują tam często dwaj pianiści polskiego pochodzenia – Kazimierz Brzozowski i Leszek Bartkiewicz.


 


200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina jest okazją do zaakcentowania dumy z chopinowskich wpływów w muzyce światowej. Pod wpływem piękna tej muzyki już współcześni artyście kompozytorzy składali mu hołd, wykorzystując w swoich utworach jego melodykę, technikę i formy muzyczne. Najwybitniejsze przykłady to "Parafrazy pieśni Chopina" Ferenca Liszta i utwory Roberta Schumanna.


 


Chopin korzystał również z utworów swoich kolegów, których podziwiał. Między innymi udoskonalił formę nokturnu, zapoczątkowaną przez Irlandczyka, Johna Fielda.


 


W XXI wieku unika się zapożyczeń, głównie ze względu na prawa autorskie. Niebezpieczeństwo oskarżenia o plagiat wisi nad każdym kompozytorem. Stąd modne naśladowanie kompozytorów, których prawa autorskie już wygasły. Kompozytorzy wykorzystują więc utwory np. z epoki baroku. Powstają nowe Wariacje Goldbergowskie, niezliczone wariacje na temat B.A.C.H. czy na tematy muzyczne Paganiniego. Chopinowskie utwory, ujęte w klasyczne, nowe romantyczne formy, w rozszerzonej harmonii funkcyjnej zainspirowały dziś znowu wielu kompozytorów.


 


Do dalszych znamiennych przykładów chopinowskich okresów w twórczości kompozytorów należą: mazurki oparte na folklorze góralskim Karola Szymanowskiego, mazurki R. Maciejewskiego, preludia, etiudy, mazurki i koncert fortepianowy Aleksandra Skriabina. Sergiusz Rachmaninow zaś napisał Wariacje na temat Chopina, wykorzystując jego Preludum c-moll op. 28 nr 20. Współczesny nam Z. Krauze prezentuje na autorskich koncertach swoje improwizacje na temat Poloneza es-moll op. 26 nr 2 wielkiego Fryderyka.


 


Obecnie nie naśladowanie, ale poszukiwanie indywidualnego stylu stało się celem w samym w sobie.


 


Dla wielu wszechobecność muzyki Chopina może być ograniczeniem, dla innych jest natomiast zródłem niekończącej się inspiracji. Muzycy jazzowi i twórcy popkultury tych inspiracji się nie wstydzą, natomiast kompozytorzy muzyki poważnej starają się unikać chopinowskich wpływów. Przykładem mogą być budzące szczególny podziw opracowania i improwizacje Adama Makowicza, Grażyny Auguścik i Urszuli Dudziak. Również ja nie oparłem się romantycznemu urokowi muzyki jubilata, pisząc na jego cześć trzy mazurki.


Szczególnym wydarzeniem europejskim był finał programu "Młodzi kompozytorzy w hołdzie Chopinowi" pod egidą Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Kierując się ideą, że "tylko dobrą muzyką jeden twórca może złożyć hołd drugiemu kompozytorowi", młodzi muzycy: Stanisław Bromboszcz, Michał Dobrzyński, Marcin Gumiel, Paweł Hendrich, Krystof Maratk, Michał Moc, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Marcin Stańczyk, Marcin Strzelecki, Agnieszka Stulgińska, Sławomir Zamuszko i Wojciech Ziemowit Zych stworzyli nowe dzieła, przypuszczalnie wystrzegając się jakichkolwiek wpływów.


 


Jarosław Gołembiowski


 


Foto: Andrzej Urbaniak


 


Wiele godnych uwagi inicjatyw i wydarzeń kulturalnych, odbywających się w Chicago z okazji Roku Chopinowskiego i obchodów 150. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego znajduje się na stronie internetowej www.paderewski2010.org/events.htm



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama