Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 16:31
Reklama KD Market
Reklama

Udział Polaka w budowie najwyższego wieżowca w Dubaju


W poniedziałek 5 stycznia 2010 roku odbyło się w Dubaju inauguracyjne otwarcie najwyższego budynku na świecie – Burj Dubai – wieża Dubaju. Ma on 818 metrów (2684 stopy wysokości), w tym 169 pięter, na których mieszczą się: luksusowy hotel Armaniego, 900 luksusowych mieszkań i 144 apartamenty. Na 76 piętrze wybudowano basen, a na 158 piętrze – meczet. Ze względu na wysokość, wieżowiec przekroczy kilka stref klimatycznych – temperatura na wierzchołku będzie średnio o 30 stopni F niższa, niż na poziomie ziemi.


 


 


Średnia cena mieszkania to 3 mln dol. Tuż obok wybudowano Downtown Burj Dubai – osiedle apartamentowców i największe na świecie centrum handlowe. Z wysokości 400 metrów rozciąga się fantastyczny widok na Zatokę Perską, a przy dobrej widoczności można zobaczyć obiekty oddalone o blisko 100 km. W inauguracji uczestniczyło 60,000 osób.


 


Budynek zaprojektowała firma z Chicago. Jej przedstawiciele przyznali, że początkowo inwestor chciał, aby budynek był wyższy niż "101" w Tajpei, stolicy Tajwanu. – Potem naciskano na architektów, aby ciągnąć budynek jak najwyżej – mówił tuż przed otwarciem inwestycji architekt Bill Baker z Skidmore, Owings and Merrill (SOM). Teraz Burj Dubai jest wyższy od poprzedniego rekordzisty o 984 stopy. 


Budowa najwyższego wieżowca kosztowała przeszło 1 miliard 100 milionów euro.


 


W realizacji projektu w Dubaju brał udział Ryszard Grebski, Polak mieszkający w Chicago. Pracuje on dla biur projektowych jako “project manager” i wykonuje modele różnego rodzaju obiektów na potrzeby firm architektonicznych. Ryszard prezentował modele wieżowca wykonawcom w Dubaju. W tym celu odbywał podróże, aby przybliżyć wykonawcom model wieżowca na długo przed jego ostateczną realizacją.


 


Ryszard mówi skromnie, że jego udział w tym projekcie był niewielki. “Po prostu byłem pracownikiem firmy, która została zakontraktowana na zbudowanie modelu i pracowałem przy tym projekcie”.


 


Warto jednak zerknąć na kilka zdjęć modelu wieżowca – udostępnionych nam przez Ryszarda – aby zobaczyć próbkę jego pracy.


 


Dzięki podróżom Ryszarda mogliśmy od kilku lat z lepszym zrozumieniem obserwować przeobrażenia, które dokonują się w Dubaju w okresie, gdy znaczenie tego miasta i całego tego regionu bardzo wzrosło w skali światowej.


 


Najwyższy wieżowiec świata – "Wieża Dubaju" – został zaprojektowany przez chicagowianina Adriana Smitha, jednego z najbardziej rozpoznawalnych współcześnie architektów. Smith urodził się w 1944 roku w Chicago. W 1960 ukończył University of Illinois. Zaprojektował także inny z wysokościowców Trump International Hotel and Tower.


 


Giganta wybudował koreański Samsung wynajmując do pracy imigrantów z Pakistanu i Indii. Realizację projektu rozpoczęto w 2004 roku, kiedy Dubaj umocnił się na mapie świata jako centrum bankowo-logistyczne między Wschodem a Zachodem. Wtedy powstały inne najbardziej ambitne projekty architektoniczne jak Burj al Arab – jeden z najsłynniejszych hoteli świata, lotnisko gotowe do przyjęcia Airbusa A380 oraz słynne osiedla na wyspach „palma” i „świat”. Niektóre z tych projektów nie zostały do końca zrealizowane.


 


Chicago już kilkanaście lat temu straciło palmę pierwszeństwa w posiadaniu najwyższego budynku na świecie, ale ma swój udział w wybudowaniu Burj Dubai – najwyższego budynku świata. Przez wiele lat najwyższym budynkiem na świecie był Sears Tower w Chicago (od 2009 roku Willis Tower) o wysokości 442 metrów (1 451 stóp) i był najwyższym budynkiem świata od 1973 do 1996 roku. Obecnie jest to czwarty budynek na świecie pod względem wysokości.


 


Chicago jest od dziesięcioleci jednym z liderów w rozwiązaniach architektonicznych. Tutaj trwają od kilku lat przygotowania do budowy bardzo śmiałej wizji architektonicznej Chicago Spire o wysokości 609. metrów.


 


Kryzys ekonomiczny spowodował zatrzymanie tego projektu na początkowym etapie realizacji. Podobnie jest z innymi ambitnymi obiektami architektonicznymi w innych rejonach świata.


 


Architekci wciąż jednak snują kolejne marzenia. Niektore z nich zaskakują oryginalnością, śmiałością rozwiązań. Jak będzie wyglądało ich użytkownictwo, trwałość projektów, odporność na upływ czasu i czynniki zewnętrzne? O tym przekonamy się w przyszłości. Jedno jest teraz pewne – miliony ludzi na świecie, także i my, jesteśmy pod wielkim wrażeniem wizji architektonicznej zrealizowanej w Dubaju.


 


@ Andrzej Mikołajczyk



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama