Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 12:14
Reklama KD Market
Reklama

Jakie życzenia? - O Polonii i Ameryce

Polacy mają ten problem zasadniczo z głowy, bo gdy przed 25. grudnia zwracają się do kogoś z życzeniami Wesołych Świąt to wiadomo, że chodzi o Święta Bożego Narodzenia. Polskie "Wesołych Świąt" jest i świeckie i religijne, a przy okazji poprawne politycznie. Każdy z tego świątecznego wesela może wybrać to, co dla niego najradośniejsze: doznanie religijne, prezenty, odżycie ciepłych wspomnień z dzieciństwa.
Amerykanie wraz z Brytyjczykami mają swe tradycyjne Merry Christmas, utrwalone przez Karola Dickensa w jego filozoficznej „Opowieści wigilijnej”, która w swej najnowszej filmowej wersji w 3D cieszy się teraz w USA dużym powodzeniem. Wielu Amerykanów preferuje jednak życzenia-erzac Happy Holidays, gdyż mają świecki charakter i można je odnieść zarówno do Bożego Narodzenia, jak i żydowskiej Hanuki. Jest też Merry Xmas, w którym imię Christ zastąpiono iksem – rzekomo w celu skrócenia – oraz Season’s Greetings – życzenia hurtowe składane aż do Nowego Roku.
Co roku przed Bożym Narodzeniem w Ameryce odżywa tocząca się od lat batalia między zwolennikami Merry Christmas, a poprawnymi politycznie odpowiednikami tych życzeń. Prowadzi zdecydowanie na punkty Merry Christmas.
Instytut Badania Opinii Publicznej Rasmussen Reports podał, że aktualnie 72% ankietowanych preferuje Merry Christmas, a 22% Happy Holidays. Linię podziału wyznacza wiek, stan cywilny, a nawet poglądy polityczne. Starsi, będący w związku małżeńskim republikanie są za Merry Christmas, a młodsi, stanu wolnego demokraci za Happy Holidays.
Gdy przed kilkoma laty największa sieć domów towarowych Wal-Mart poleciła swym sprzedawcom, aby w okresie świątecznym zamiast pozdrawiać klientów tradycyjnym Merry Christmas używali tylko Happy Holidays, a z towarów oferowanych w sklepach sieci usunięto słowo Christmas, doszło do protestów. Wal-Martowi wytknięto hipokryzję, bo skoro firma nie ma nic przeciw sporym dochodom ze sprzedaży wielu towarów mających bezpośredni związek ze świętami Bożego Narodzenia jak szopki, anioły czy gwiazdy betlejemskie, to nie powinna rugować terminu Christmas, bo jest on podstawą tych świąt. Do bojkotu Wal-Martu wezwały Liga Katolicka i Amerykańskie Stowarzyszenie Rodzin. Protest poskutkował i Christmas powrócił do sklepów tej sieci. W tym roku głównym hasłem reklamowym firmy jest – „Christmas costs less at Wal-Mart”. Wesołych Świąt !
Wojciech Minicz

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama