Tam dźwięk trąbek, kontrabasów i saksofonów, słychać było w kościele oo. dominikanów, w Piwnicy pod Baranami i w klubie „U Muminka” . Artyści podczas zaduszkowych spotkań przypominają, że zmarli „żyją” tak długo, jak długo żywa jest, zamknięta w dźwiękach i nutach, o nich pamięć . Przez lata chicagowski odpowiednik krakowskiego muzykowania – goszcząc muzyczne sławy m.in. Janusz Olejniczak Zbigniew Namysłowski, Tadeusz Wożniak, Felicjan Andrzejczak, Urszula Dudziak – zyskiwał na znaczeniu stając się ważnym wydarzeniem nie tylko dla Polonii, ale także dla wszystkich miłośników jazzu.
W tegorocznej edycji All Souls Festival na scenie górnej Teatru Chopina wystąpili: Kabir Dalawari Quintet, John Moulder’s RE:VISION z Howardem Levy, Adam Palma i Jose Torres i Kaeyra; na scenie dolnej teatru: Kyle Downs Trio, Daniel Jonak i Bozeman’s Brain, Tad TeeMac Quartet i Felonious Drunk.
Kabir Dalawari Quintet w blisko godzinnym koncercie zaprezentował utwory z najnowszej płyty „Last call” i szlagiery światowego jazzu. Howard Levy, światowej sławy wirtuoz harmonijki diatonicznej, kompozytor i dwukrotny laureat Grammy Award Winner zaprezentował szeroki repertuar, obejmujący różne style muzyczne, od klasycznych kompozycji po jazzowe improwizacje. Jego umiejętność operowania dźwiękiem harmonijki ustnej w sposób płynny i ekspresyjny, zachwyciła publiczność, która nagrodziła go gromkimi brawami.
Z innowacyjną i intrygującą interpretacją utworów Chopina wystąpili wirtuoz gitary Adam Palma i perkusista Jose Torres, kubański wirtuoz instrumentów perkusyjnych. Muzycy wykonali m.in. Poloneza A-dur, Walc h-moll, i Preludium e-moll. Adam Palma przenosi muzykę naszego genialnego kompozytora z fortepianu na gitarę zachowując jej oryginalne piękno. Uczestnicy koncertu mogli również nabyć CD „Adam Palma Meets Chopin”, na którym po raz pierwszy rozbrzmiewają utwory Chopina w opracowaniu na gitarę akustyczną. Album ten został ogłoszony Płytą Tygodnia Programu Pierwszego Polskiego Radia.
Występ Karoliny Baran znanej pod scenicznym pseudonimem Kaeyra zakończył sesję koncertową na głównej scenie teatru. Piosenkarka urodziła się w podchicagowskim Algonquin, a obecnie mieszka w Los Angeles. W Chicago występowała w duecie z Mietkiem Szczęśniakiem, Andrzejem Piasecznym, Andrzejem Krzywym, oraz Majką Jeżowską. Swój talent miała okazję zaprezentować m.in. w programie American Idol i największym polskim festiwalu – Top Of The Top Sopot Festiwal. Jako pierwsza Polka-Amerykanka wystąpiła na słynnym festiwalu w Chicago – Lollapalooza. Na estradzie w Teatrze Chopina Kaeyra zaprezentowała popularne przeboje jak również nową muzykę, która jest powrotem do jej rockowo-popowych korzeni.
Wiele emocji i wspomnień wywołała komputerowa prezentacja In Memoriam poświęcona pamięci Janusza Olejniczaka. Artysta wystąpił na pierwszym, inauguracyjnym koncercie zaduszkowym w Teatrze Chopina ciesząc się jego atmosferą i artystyczną swobodą. Pianista koncertował w najsłynniejszych salach koncertowych, jak m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, i Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel w Paryżu, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Waszyngtonie. Za całość dorobku artystycznego odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) oraz Złotym Medalem Gloria Artis (2005). Janusz Olejniczak był miłośnikiem poezji; nagrał również ścieżki dźwiękowe do filmów: Pianista Romana Polańskiego oraz Błękitna nuta Andrzeja Żuławskiego, w tym drugim wystąpił w roli Fryderyka Chopina.
Budynek Teatru Chopina w Chicago ze względu na swoją architekturę i wystrój wnętrz jest idealnym miejscem dla zaduszkowego muzykowania. Jazzmani występują nie tylko na tradycyjnej scenie, lecz również w podziemiach budynku gdzie znajduje się kameralny salon artystyczny. To tutaj `widz nie jest jedynie biernym obserwatorem, ale czuje się aktywnym uczestnikiem wydarzenia. W przerwach między koncertami uczestnicy mogą zmienić audytorium koncertowe lub też skorzystać z uciech kuchenno-barowych, które prawdopodobnie wzmacniają muzyczne doznania.
To wszystko sprawia, że jazzowy festiwal w Teatrze Chopina jest okazją do spotkań towarzyskich, wymiany poglądów, doświadczeń i podzielenia się wrażeniami, nie tylko artystycznymi. Ten społeczno-kulturalny fenomen festiwalu i jego znaczenie dla Polonii chicagowskiej podkreśla jego twórca i animator Tadeusz Żaczek. Niepokoi go jednak fakt, iż wszechobecna inflacja, zwyżkujące ceny i rosnące wymagania finansowe artystów mogą w przyszłości utrudnić organizację imprezy. Rozmówca wyraził wdzięczność wszystkim sponsorom, a wśród nich wymienił m.in.: Konsulat Generalny RP w Chicago, „Dziennik Związkowy”, Wyspa Dzieci, i Vital Rehabilitation.
Trzeba mieć tylko nadzieję, iż wsparcie sponsorów i pomoc Polonii przyczyni się do popularyzacji i kontynuacji festiwalu. Jubileusz 25-lecia będzie znakomitą okazją, aby te oczekiwania spełnić.
Tekst: Andrzej Moniuszko
Zdjęcia: Andrzej Brach