Spektakularny show podczas dorocznego balu karnawałowego Teatru Tańca i Muzyki „Wici”, połączony z uroczystym obiadem, okazał się niezwykłym wydarzeniem artystycznym.
Wielki Bal Karnawałowy Teatru Tańca i Muzyki „Wici” 2024 odbył się 20 stycznia po raz piąty, w roku kalendarzowym, w którym artyści celebrują 50-lecie zespołu.
Spektakularny występ tancerzy będący tradycyjnie integralną częścią balu karnawałowego, jak zawsze zachwycił uczestników dorocznego wydarzenia.
Podczas balu w eleganckiej sali bankietowej Allegra Banquets w Schiller Park koło Chicago bawiło się 720 osób.
Byli tancerze, choreografowie, administratorzy, rodzice dzieci występujących w Teatrze Muzyki i Tańca „Wici”, jego przyjaciele, wśród nich liczna grupa Amerykanów oczarowanych talentem artystów oraz goście honorowi, a między innymi: Frank Spula – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Anthony Nowak-Przygodzki – krajowy skarbnik ZNP, Maria Środon – dyrektor ZNP, konsul Malwina Garyga, Magdalena Degorski – menedżer Polish Slavic Union w Algonquin, która w imieniu Naszej Unii przekazała czek w wysokości 400 dolarów oraz Kamila Wojdyla – Królowa Balu Amarantowego 2023 Legionu Młodych Polek.
Niezwykłe taneczne przedstawienie z udziałem tancerzy 14 grup rozpoczęli mali kolędnicy – Maluszki z I Grupy z Algonquin. Maluchy utworzyły na scenie barwny korowód z bujanym konikiem, betlejemską gwiazdą i turoniem. Pokłonili się świętej rodzinie z żywym dzieciątkiem Jezus. Wiciaczki (Grupa II PNA) zaprezentowały się pięknie w zbójnickim tańcu.
W kolejnej odsłonie dzieci wykreowały prześliczną, bożonarodzeniową szopkę, za co przez publiczność zostały nagrodzone ogromnymi brawami. Po najmłodszych w krakowiaku wschodnim, zobaczyliśmy grupę młodzieżową, a po nich Wróbelki z Lajkonikiem w krakowiaku narodowym. Wielu artystycznych wzruszeń dostarczyły Śnieżynki (Małe Wici III Grupa Prospect Hts.). Przy muzyce różnych kolęd – również „Gore gwiazda Jezusowi” – Śnieżynki tańczyły z szarfami. Towarzyszyły im małe bałwanki i duże, przyozdobione prezentami drzewka bożonarodzeniowe. Po nich z tańcami opoczyńskimi wystąpili Radgoszczanie, wesoło śpiewając o skocznej poleczce. Potem przedstawiono tańce kurpiowskie w wykonaniu Małych Wici IV Grupy z Algonquin z obrzędowym, zielonym gaikiem.
Polonez do muzyki „Bóg się rodzi” w wykonaniu grupy najstarszej był zapowiedzią wyjątkowo miłej niespodzianki. Tancerze zaprosili gości do poloneza. To był wyjątkowo imponujący widok i bardzo miłe, wspólnie przeżyte chwile. Po niespodziance wieczoru Łany zaprezentowały tańce górali żywieckich. Brawami nagrodzono mazura z „Halki” Stanisława Moniuszki w choreografii Magdaleny Solarz i w wykonaniu dorosłych absolwentów.
Pieśni i tańce amerykańskie z kapelą były specjalnym punktem programu, po raz pierwszy dodanym do repertuaru dorocznego balu i bardzo długo oklaskiwanym. Katarzyna Pijanowska grająca na tarze i trójkącie oraz Cleve Wiliams zaśpiewali pieśni amerykańskie przy akompaniamencie kapeli w składzie: Nicole Kwasny – skrzypce, Sebastian Sanchez – kontrabas, James Tompkins – bandżo.
W cloggingu, folkowym tańcu amerykańskim, zobaczyliśmy młodzież Wici z grupy IX.
Na zakończenie części artystycznej zaprezentowano tańce spiskie w wykonaniu grupy reprezentacyjnej dorosłych z solówką Johanny Wawro i Jakuba Kacały.
Prezentacja grup, nagradzana długimi oklaskami, była pożegnalnym elementem pięknego tanecznego show. Podczas części oficjalnej podziękowano osobom działającym w Teatrze Tańca i Muzyki „Wici”: tancerzom, koordynatorom, choreografom, asystentom, rodzicom zawsze gotowym do pomocy, sponsorowi – firmie Lowell Foods.
Magdalena Solarz – założycielka, choreograf i dyrektor artystyczna Teatru Tańca i Muzyki „Wici”, ciepło witając licznie przybyłych uczestników balu, podziękowała im za obecność, a mówiąc o sukcesach „Wici” nawiązała do działalności swoich dziadków – Zofii i Ignacego Solarzów, którzy w życiu i pracy artystycznej byli dla niej wzorem. Prosząc o zabranie głosu prezesa Franka Spulę, przypomniała, że Teatr Tańca i Muzyki „Wici” od 1983 roku jest również Reprezentacyjnym Zespołem Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego.
Prezes Frank Spula był bardzo dumny z występu utalentowanych tancerzy. Szczerze im pogratulował. Podkreślił, że każdy sukces jest możliwy dzięki interakcji, współpracy i wzajemnej trosce. W tym kontekście oznaczało to zarówno współpracę tancerzy w zespole, jak i wzajemne wspieranie się Związku Narodowego Polskiego i Teatru Tańca i Muzyki „Wici”. Docenił starania dyrektor Magdaleny Solarz w promowaniu szerokiej oferty ubezpieczeniowej Związku Narodowego Polskiego i zachęcania do zakupu stałych, terminowych lub rocznych polis na życie, a także zakładania indywidualnych kont emerytalnych. Te wielobiegunowe działania określił jako więź łączącą wielką, wiciową rodzinę.
Bal prowadzili Magda Dzikowski – kierownik administracyjny i mama dwójki dzieci z Wici oraz Maciej Redlinski – wieloletni były tancerz i rodzic trójki dzieci, obecnie tańczących w zespole.
Modlitwę przed uroczystym obiadem odmówił ksiądz Greg Wojcik, proboszcz parafii św. Alfonsa. Po kolacji zaproszono do wspólnej, wielopokoleniowej, rodzinnej zabawy tanecznej. Dzieci tradycyjnie odwiedził Święty Mikołaj.
Magdalena Solarz z uznaniem mówiła o profesjonalnie tańczących tancerzach, dla których taniec nie jest zawodem oraz o tych, którzy z oddaniem pomagają zespołowi. Wyrazy ogromnego szacunku skierowała do nauczycieli-choreografów cierpliwie szkolących wiciowskie dzieci i młodzież, aby w przyszłości jako dorośli mogli dołączyć do doświadczonych, odnoszących ogromne sukcesy grup tancerzy i wyraziła radość z bardzo z udanego balu karnawałowego i wielkiej frekwencji. – Cieszę się, że jest wokół nas tyle serdecznych ludzi, którzy chcą nam pomagać, razem pracować, i rodziców, którzy chcą przyprowadzać do nas dzieci – zaznaczyła.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
[email protected]