Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 14:23
Reklama KD Market
Reklama

Polonijni medycy kontynuują polskie tradycje i kulturę

Polonijni medycy kontynuują polskie tradycje i kulturę

35. Opłatek Związku Lekarzy Polskich w Chicago

Opłatek Związku Lekarzy Polskich w Chicago to rodzinne spotkanie, które każdego roku odbywa się w tym samym czasie i w miejscu, w gościnnym Ośrodku Milenijnym ojców jezuitów w Chicago. Msza święta, łamanie się opłatkiem, kolędowanie i biesiadowanie przy wspólnym stole to stałe elementy świątecznego spotkania medyków. Od kilku lat spotkaniom towarzyszą – niestraszne lekarzom – anomalia  pogodowe. W tym roku niczemu nie przeszkodziły siarczyste mrozy. Opłatek przebiegł zgodnie z tradycją, według wcześniej ustalonego planu.

Lekarze ze Związku Lekarzy Polskich w Chicago (The Polish-American Medical Society in Chicago) po raz 35. spotkali się w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Jezuickiego Ośrodka Milenijnego na północnym zachodzie Chicago. Doroczny Opłatek tradycyjnie został zorganizowany w drugą niedzielę stycznia i świąteczny porządek spotkania był taki, jak w latach poprzednich. 

Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą, transmitowaną również na kanale YouTube. Potem było łamanie się opłatkiem, noworoczne życzenia, śpiewanie kolęd i świąteczny poczęstunek w miłym gronie życzliwych sobie osób.

Zgromadzonych w świątyni najserdeczniej powitał superior jezuitów, ojciec Józef Polak SJ, który wyraził ogromną radość, że tradycja opłatków Związku Lekarzy Polskich w Chicago jest kontynuowana i poprosił ojca Stanisława Czarneckiego, kapelana związku, o przewodniczenie uroczystej Eucharystii.

Ojciec Stanisław Czarnecki zapewnił, że podczas mszy modlitwą zostaną objęte sprawy  Związku Lekarzy Polskich, lekarze posługujący Polonii oraz ci, którzy odeszli do Pana i chorzy.

Mówiąc o modlitwie o potrzebne łaski, kapłan wspomniał Wandę Roycewicz, słuchającą nabożeństwa dzięki połączeniu internetowemu, która przez 34 lata pomagała lekarzom w zorganizowaniu świątecznego spotkania.

Podczas Liturgii Słowa czytania zaprezentowali: pierwsze z Pierwszej Księgi Samuela dr Agnieszka Chruszczyk – endodonta, drugie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian dr Tomasz Podobinski – specjalista rehabilitacji medycznej.

W wygłoszonej homilii ojciec Czarnecki uhonorował lekarzy. Mówiąc o etosie zawodu lekarza, odwołał się do trzech głównych myśli zawartych w Ewangelii według św. Jana, dokonując analogii. Pacjentów poszukujących lekarza porównał do uczniów Jezusa, którzy odnaleźli w nim Boga. Analizując odpowiedź Jezusa: „Chodźcie, a zobaczycie” na  wcześniej zadane pytanie: „Nauczycielu – gdzie mieszkasz?” – wskazał na analogię do praktyki lekarskiej. W podsumowaniu kapłan porównał lekarza, któremu zaufali pacjenci, do spotkania uczniów z Jezusem i myśli z Ewangelii św. Jana: „Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego”.

Dr Piotr Brukasz – prezes Związku Lekarzy Polskich przedstawił intencje modlitwy wiernych, prosząc między innymi o obdarzenie lekarzy licznymi łaskami w podejmowaniu dobrych decyzji, opieki nad chorymi z poświęceniem i miłością. Dary do ołtarza przynieśli dr Stanisław Kalata z żoną Anną i córeczką Veroniką. Po mszy świętej zebrano się w auli Klaudiusza La Colombiere na wspólnym kolędowaniu i poczęstunku.

Prezes dr Brukasz, witając kolegów i koleżanki ze związku oraz gości, szczególne słowa podziękowania za gościnność i opiekę duchową skierował do ojców jezuitów oraz komitetu organizacyjnego spotkania, wyróżniając: dr Katarzynę Kusz, dr Stanisława Kalatę i dr Tomasza Podobinskiego.

Konsul Malwina, mówiąc o etosie zawodu lekarza, profesji niezwykle angażującej, podkreśliła godną uznania wolę członków ZLP w Chicago, aby działać, spotykać się, kontynuować polskie tradycje i kulturę. To doświadczenie było dla pani konsul niezwykle wzruszające. 

Składając noworoczne życzenia, konsul Malwina Garyga życzyła wszystkim wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, mnóstwa energii, siły do działania i pomagania oraz bardzo dużo zdrowia. 

Ojciec Stanisław Czarnecki, SJ pobłogosławił obecnych i opłatki. Kapłan, zapraszając do przełamania się opłatkiem, przypomniał, że w ten sposób dzielimy się miłością, życzliwością i pokojem. Superior, ojciec Józef Polak SJ, odmówił modlitwę przed posiłkiem. 

Po przełamaniu się opłatkiem rozpoczęło się radosne kolędowanie. Przy wspólnym kolędowaniu na gitarze akompaniował ojciec Stanisław Czarnecki, a na akordeonie Marek Kalinowski.

Miłą niespodzianką był występ tenora Jarka Spychalskiego. W jego wykonaniu usłyszeliśmy kolędę „O gwiazdo betlejemska”, pastorałkę „Witaj gwiazdo złota” i piosenki z repertuaru Elvisa Presleya, legendarnego króla rock and rolla. 

O miłej atmosferze koralowego jubileuszu Opłatka polonijnych lekarzy opowiedział prezes Brukasz. – Spotkaliśmy się 35. raz w ponad 75. letniej historii ZLP w Chicago. Dzięki księżom jezuitom tutaj obchodzimy nasz doroczny opłatek. To dla nas wielkie wydarzenie, bo jest to miejsce, gdzie możemy się spotkać nie tylko wśród lekarzy, ale wszystkich, którzy są naszymi sympatykami. Zaproszenie było wysyłane do wszystkich, każdy mógł przyjść, podzielić się z nami opłatkiem, pośpiewać kolędy, zjeść dobre jadło i cieszyć się wspólną obecnością – wskazał. 

Prezes dr Piotr Brukasz poinformował też, że jest to jego ostatnia, druga kadencja pełnienia funkcji prezesa. Przypomniał, że co dwa lata w ZLP są przeprowadzane wybory i w marcu członkowie związku będą głosowali na nowego prezesa i zarząd.

Podsumowując swoją czteroletnią pracę na rzecz ZLP, opowiedział o innym wymiarze niż zawodowy – wymiarze poczucia misji i darze pokory w służbie drugiemu człowiekowi. – Przez kilka lat żyliśmy w mroku pandemii. Byliśmy oddzieleni od siebie, od tego typu spotkań, a my – ludzie – musimy być razem. To jest potrzebne dla naszej psychiki, życia, postępowania. Poprzez obcowanie z innymi możemy siebie wzbogacać. Czego mnie nauczyły te cztery lata? Nauczyły mnie większej pokory w stosunku do drugiego człowieka. Uświadomiłem sobie, że jestem prezesem, aby służyć innym ludziom. Postanowiłem, że misja ZLP jest moją misją. ZLP jest największą organizacją zawodową poza granicami Polski i służy naszym członkom. My nie przyjmujemy wniosków z zewnątrz. My jednoczymy się po to, aby służyć innym. A jednym z moich podstawowych celów było, aby pomagać młodym. Imponująca była konferencja, którą mieliśmy w marcu 2023 roku na Loyoli, kiedy pojawiło się 250 osób rodziców dzieci, którzy chcą  wysłać swoje dzieci na studia medyczne, a nie wiedzą, jak to się robi. Ta konferencja służyła mamom, tatom, dziadkom, żeby powiedzieć młodym, jak to się robi, żeby tutaj z wielkim sukcesem mogli zacząć pracę lekarza. Nas pewnego dnia nie będzie. Przejdziemy do historii, a młodzi muszą zostać. Musimy ich podbudowywać, dawać wsparcie i siłę psychiczną, finansową, ażeby oni w przyszłości mogli odnieść sukces zawodowy, budować polskie elity – powiedział dr Piotr Brukasz, prezes ZLP w Chicago, finalizując sympatyczną uroczystość, pełną ciepła i przyjaźni.

Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
[email protected]


DAR_9655

DAR_9655

DAR_9650

DAR_9650

DAR_9646

DAR_9646

DAR_9635

DAR_9635

DAR_9638

DAR_9638

DAR_9627

DAR_9627

DAR_9624

DAR_9624


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama