Spotkanie opłatkowe w chicagowskiej placówce konsularnej upłynęło w miłej świątecznej atmosferze. Przełamano się opłatkiem. Harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju, a Siumni zaśpiewali kolędy. Były bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia oraz wiele serdeczności.
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago w czwartek, 14 grudnia 2023 roku zorganizował doroczne spotkanie opłatkowe w gronie przedstawicieli organizacji polonijnych i pracowników placówki. Do wnętrza świątecznie udekorowanego konsulatu zapraszała rozświetlona betlejemska stajenka. Na świąteczne spotkanie spośród 10 stanów podlegających okręgowi konsularnemu Konsulatu Generalnego RP w Chicago, oprócz Polonii lokalnej przyjechali goście z Indiany i Wisconsin.
Gospodarz wieczoru, konsul generalny Paweł Zyzak, witając licznie przybyłą Polonię, przypomniał, że Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zatrudnia 8 konsulów i 26 pracowników. Wyrazy uznania za ciężką pracę ostatnich tygodni przekazał pracownikom konsulatu, swojej żonie i synom.
– Mamy za sobą bardzo ciężkie wybory. Wybory, w których była rekordowa liczba komisji wyborczych i rekordowa frekwencja, historyczna frekwencja. Przetrwaliśmy te wybory i jesteśmy tutaj z wami i czekamy na kolejne wybory w marcu – podsumował konsul Zyzak.
Do obecnych zaapelował, „abyśmy wspólnie zrobili jak najwięcej, by Polonia rosła w siłę, a wraz z nią państwo polskie i naród polski”, którego Polonia jest częścią. Podsumował działalność placówki, w tym wskazał na nowe formy kontaktów z petentami, jak i przedstawicielami organizacji polonijnych, zaliczając do nich dyżury konsularne, spotkania z Polonią w placówce, jak i na zewnątrz, wyjazdy w różne rejony obwodu konsularnego. Przedstawił też Malwinę Garygę – nową konsul, która przyleciała do Chicago w mikołajki.
Harcerze uroczyście przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju zapalone w jaskini, w której narodził się Jezus, skąd zostało ono przetransportowane do Austrii, a następnie wyruszyło do kolejnych miejsc na świecie, również do Chicago. Mottem Betlejemskiego Światełka Pokoju na 2023 r. jest „Czyńmy pokój”.
Ceremonii przekazania światełka konsulowi generalnemu – Pawłowi Zyzakowi, konsul Agacie Grochowskiej i konsul Malwinie Garydze dokonało rodzeństwo: Kaja z Drużyny Harcerek „Granie górskie” oraz Łukasz i Paweł Maciejewscy – harcerze z 4 Drużyny Harcerzy im. Bolesława Chrobrego. Harcmistrzyni Krystyna Ciecierska odczytała „Modlitwę franciszkańską o pokój”, ogłaszając, że przyjmując światełko, przekazujemy pokój.
Koncert najpiękniejszych polskich kolęd usłyszeliśmy w wykonaniu Zespołu Siumni, który od 2002 roku jest reprezentacyjnym zespołem Związku Podhalan w Północnej Ameryce. W programie znalazły się zarówno znane kolędy polskie, jak i góralskie.
Ksiądz Stanisław Jankowski CR – proboszcz parafii św. Jacka w Chicago, modląc się, poświęcił opłatki. Wyjaśnił obecnym, co oznacza i kiedy dzieje się Boże Narodzenie. Boże Narodzenie, mówił ksiądz Jankowski, jest wszędzie tam…, gdzie dobro zwycięża nad złem…; gdzie w sercach ludzi gości dobro, żywa wiara i prawdziwa nadzieja…; gdzie Narodzona Miłość, która przyszła na świat w Betlejem, rodzi się każdego dnia w naszych sercach, rodzinach, wspólnotach, domu ojczyźnianym. Po pięknej refleksji celebrujący przełamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia, a następnie zostali zaproszeni na świąteczny poczęstunek.
Piękne życzenia bożonarodzeniowo-noworoczne złożył Polonii konsul Paweł Zyzak.
– Życzę moim drogim Rodakom, Polonii w chicagowskim okręgu konsularnym na historycznym Środkowym Zachodzie wspaniałych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. Życzę równie wspaniałego, przełomowego w znaczeniu pozytywnym Nowego Roku; roku spełniających się życzeń, nadziei; roku, w którym Polonia stanie się zwarta, silna, widoczna, stanie się równie przełomowa dla życia publicznego, tu w Ameryce. Życzymy sobie, w Konsulacie Generalnym w Chicago, żeby w przyszłym roku miały miejsce takie wydarzenia, które pokażą wyjątkową siłę Polonii, jej koloryt, różnorodność w wielu miejscach, takich jak bale przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, jak przyjęcia organizowane przez miejscowe organizacje. Polonia jest wyjątkowa, szczególna. Koledzy z innych konsulatów generalnych zazdroszczą mi tak dobrze zorganizowanej diaspory, tak dobrze zorganizowanego miejsca siedziby. Chciałbym, żeby ten koloryt i liczebność miały przełożenie na znaczenie Polonii w sensie wpływania na własną rzeczywistość i na przyszłość kolejnych pokoleń Polaków – podkreślił konsul Zyzak.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
[email protected]