Uroczystości wręczenia stypendiów Związku Lekarzy Polskich w Chicago towarzyszyły ważne informacje o misji związku, ciekawych, nadchodzących wydarzeniach oraz pomocy finansowej udzielanej studentom polskiego pochodzenia studiującym medycynę w USA i w Polsce.
Doktor Piotr Brukasz – prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago (The Polish American Medical Society) – wręczył dwanaście stypendiów naukowych studentom medycyny wyróżniającym się w nauce i działalności na rzecz Polonii. Wyróżnieni w tym roku studenci studiują w Stanach Zjednoczonych oraz Polsce, w Krakowie i Warszawie. Uroczystość odbyła się 11 czerwca w Muzeum Polskim w Ameryce, w głównej sali im. Sabiny P. Logisz.
Rozpoczynając ceremonię wręczenia stypendiów, prezes doktor Brukasz przypomniał o wielkim zaangażowaniu kolegów lekarzy zrzeszonych w związku, którzy wspierają finansowo studentów medycyny, rezydentów i stypendystów charytatywną pracą na rzecz związku generującą dochód z organizowanych imprez, zasilających fundusz stypendialny jak i wymianą osobistych doświadczeń zawodowych, również i tych wynikających ze współpracy z autorytetami medycznymi w świecie.
– Moja kadencja dobiega już końca. To czwarty raz, kiedy pod moją prezesurą młodzi studenci medycyny otrzymują stypendia od Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Jest to dla nas bardzo duże wydarzenie, dopełnienie naszej misji pomocy adeptom sztuk medycznych, którzy w przyszłości będą nas leczyli, będą razem z nami i będą budowali polskie elity. W dniu dzisiejszym dwanaścioro młodych ludzi otrzyma stypendia. Przez lata Związek Lekarzy Polskich udzielił stypendiów na kilkaset tysięcy dolarów. Stypendia udzielane są od około 20 lat. Głównymi funduszami, które pozwalają nam na to, żeby tych młodych ludzi nagrodzić w jakiś sposób i pomóc im w dalszej drodze są fundusze, które pochodzą z prywatnych datków od osób, które bardzo chcą wspomagać ten typ działania charytatywnego. Są to: Fundusz dr Roguskiej (Dr. Roguska-Kyts Fund), neurolog z Northwestern, która wspomagała polskich lekarzy, naukowców i wszelkiego rodzaju działania, które mają na celu edukowanie młodych Polaków; Fundusz Siegfrieda Endlichhofera (Mr. Siegfried Endlichhofer Trust Fund), który przeznaczył pieniądze na edukację młodych ludzi i pomagał szeregu uniwersytetom w Chicago, Indianie, Wisconsin i Fundusz dr Cebulskiego (Dr. Cebulski Fund)– naszego byłego prezesa, który już nie żyje. Bardzo ważną częścią tego wszystkiego są fundusze, które pochodzą ze Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Są to składki naszych członków, ale także Bal Charytatywny, który organizujemy każdego roku i wszelkiego rodzaju dochody właśnie z tego balu, który nadchodzi, już 6 października, są kierowane do naszych młodych studentów – podkreślił dr Brukasz.
Mówiąc o finansowym poparciu, podkreślono wkład ZLP w fundusze wspierające Fundację Kościuszkowską w zakresie stypendiów naukowych dla studentów medycyny oraz stypendiów dla polskich lekarzy na kontynuację studiów podyplomowych i badań naukowych w Chicago.
Richard Owsiany – prezes Muzeum Polskiego w Ameryce i gospodarz miejsca uroczystości – przypomniał, że uroczystość odbywała się w najstarszym, polskim muzeum w Ameryce, w historycznym budynku, gdzie lekarze z komisji wojskowej orzekali o zdolności do służby młodych ochotników do Błękitnej Armii Hallera, którzy potem wyruszyli do kanadyjskiego przygranicznego obozu szkoleniowego Niagara on the Lake.
Z ramienia Muzeum była również obecna dyrektor zarządzająca Małgorzata Kot.Stypendia wręczyli prezes dr Piotr Brukasz i prof. dr Ewa Radwańska, MD, PhD – wiceprezes ZLP oraz przewodnicząca Komisji Stypendialnej.Stypendia Związku Lekarzy Polskich w Chicago za rok 2023 otrzymali następujący studenci ze Stanów Zjednoczonych i z Polski:Alexandra Elizabeth Baczynski – University of Illinois College of MedicineDaniel Joseph Borsuk – Chicago Medical School, Rosalind Franklin University of Medicine and SciencePaulina Dworakowski -Medical University of WarsawJean Patrick Grosrenaud – Kansas City UniversityJacob Casimir Guzior – Jagiellonian University Medical College Krakow, PolandKarolina Anna Kalata – Medical College of WisconsinChristopher Kujalowicz – Loyola University Chicago – Stritch School of MedicineAngelika Joanna Kwak – Loyola University Chicago Stritch School of Medicine– Sandra Emilia Necka – Jagiellonian University School of Medicine Krakow, Poland– Kajetan Joachim Ochwat – Jagiellonian University Medical CollegeKraków, Poland– Gabriela Maria Ogórek – Jagiellonian University Medical CollegeKraków, Poland– Jan Roman Radliński – Jagiellonian University Medical CollegeKraków, PolandKomisja Stypendialna Związku Lekarzy Polskich w Chicago jest prowadzona od lat przez prof. Ewę Radwańską, a szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej http://www.zlpchicago.org/scholarship-application/.
Dr Piotr Brukasz opowiedział o pracy komisji i tegorocznych stypendystach.
– Proces stypendialny rozpoczyna się w styczniu każdego roku. (…) Podań zbieramy dość sporo. Jednakże bardzo ważną sprawą jest, że nie każdy się kwalifikuje. Regulamin jest dość dokładnie opisany. Mówi o tym, że mają to być studenci medycyny, weterynarii lub stomatologii, którzy są aktywnie włączeni i są na liście danych szkół medycznych w danym okresie, kiedy o to stypendium się ubiegają, także muszą być pochodzenia polskiego i muszą się wykazać pewnymi osiągnięciami nie tylko w sferze akademickiej, ale też naukowej. Prosimy też naszych stypendystów, aby opisali swoją działalność na rzecz Polonii. W jaki sposób starają się pomagać Polonii, nie tylko w sferze medycyny, ale także poza działalnością zawodową oraz jak widzą swoją działalność w przyszłości. Na tej podstawie przyznajemy stypendia. (…) Komisja stypendialna spotyka się i realizuje przedsięwzięcie w postaci wytypowania stypendiów i przyznania odpowiedniej kwoty. Każdego roku przydział stypendiów rozkłada się inaczej. W tym roku wygląda to w ten sposób, że nie mieliśmy żadnego aplikanta, jeżeli chodzi o lekarza weterynarii, nie mieliśmy żadnego aplikanta, jeżeli chodzi o stomatologię, ale wszystkie naszych dwanaście osób, które otrzymały nasze stypendium tego roku, są studentami medycyny. Sześć z nich studiuje w Stanach Zjednoczonych, a sześć w Polsce, pięć w Krakowie i jedna w Warszawie – opowiadał prezes dr Piotr Brukasz.
Oprócz gratulacji skierowanych do tegorocznych stypendystów były podziękowania dla obecnych podczas ceremonii wręczania stypendiów koleżanek i kolegów-lekarzy: wiceprezesa dr Bartosza Wojewnika, MD oraz członków zarządu: dr Josephine Długopolski, MD, dr Stanisława Kalata, DVM i dr Katarzyny Kusz, DDS
Profesor dr Ewa Radwańska podkreśliła, że „Jesteśmy tu, aby ich marzenia spełniały się”.Informacje o nadchodzących wydarzeniach i seminarium oraz wspólne, pamiątkowe zdjęcie z rodziną i przyjaciółmi zakończyły oficjalną część pięknej, dorocznej uroczystości.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]