Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 11:42
Reklama KD Market

Polska wystawa i koncert w Muzeum Historii Chicago

Polska wystawa i koncert w Muzeum Historii Chicago

Dwa uzupełniające się ważne wydarzenia dedykowane polskiej społeczności po raz pierwszy miały miejsce w Muzeum Historii Chicago.

Kwartet The Lira Singers wystąpił w Chicago History Museum w sobotę, 20 maja, w dniu oficjalnego otwarcia pierwszej w tej placówce wystawy poświęconej Polakom w Chicago.To niezwykłe połączenie dwóch ważnych wydarzeń pozwoliło bliżej poznać i lepiej zrozumieć zilustrowaną muzycznie ponad 150-letnią polską imigrację do Chicago i życie Polonii amerykańskiej.

Przed koncertem na wystawę, jak i koncert zaprosił przedstawiciel Muzeum Historii Chicago Greg Storms. Kwartet The Lira Singers wystąpił w składzie: Sarah Thompson Johansen – sopran, Ewa Sikora – sopran, Ola Rafalo – mezzosopran i Kasia Baranek – alt. Artystki wystąpiły w oryginalnych strojach krakowskich regionu południowej Polski. Akompaniował znakomity pianista Alexandre Tsomaia.

Narratorem koncertu w języku angielskim wyjaśniającym kontekst prezentowanej muzyki była Lucyna Migała – założycielka Liry, dyrektor artystyczna i menadżer generalna.Podczas 45-minutowego koncertu w eleganckim wnętrzu Elizabeth Morse Room rozbrzmiewały pieśni polskiej emigracji, muzyka związana z Dniem Konstytucji Trzeciego Maja, który w polskim Chicago należy do najważniejszych, uroczyście obchodzonych świąt polsko-amerykańskich.

Koncert rozpoczął tradycyjnie polonez powitalny. W „Mariackich hejnałach” pieśni, która nawiązuje do hejnału z Krakowa granego tam od XIV wieku, usłyszeliśmy sopranistkę Sarah Thompson Johansen. „Zielony mosteczek” zaśpiewała Kasia Baranek.Patriotyczną pieśń „Witaj majowa jutrzenko” z komentarzem Lucyny Migały o nadziejach, jakie rozbudzała w Polakach uchwalona Konstytucja Trzeciego Maja, wykonały Sarah Thompson Johansen i Ewa Sikora.

Ewę Sikorę usłyszeliśmy ponownie z Olą Rafalo w doskonale znanej i popularnej pieśni „Góralu, czy ci nie żal”. Następnie Ola Rafalo wykonała „Rotę” do słów Marii Konopnickiej i muzyki Feliksa Nowowiejskiego, która była protestem przeciw wywłaszczaniu Polaków w zaborze pruskim, w czasach, kiedy Polska była pod zaborami. Pięknym akcentem koncertu był utwór „Rzeki” wyrażający miłość do Ojczyzny. Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy w wykonaniu Kwartetu Liry pieśń patriotyczną „Cześć Ci Polsko”.

Wzruszona Lucyna Migała mówiła, jak ważne zadanie stoi przed nią i Lirą w polskim Chicago, w kraju, gdzie zachowanie własnej kultury jest jednym z przywilejów.– (…) Trzeba pokazać, jaka piękna i różnorodna jest polska muzyka. W programie były polskie utwory klasyczne, ludowe i to można ładnie złożyć i będzie to lubiane. Wszystko tłumaczę, żeby ludzie mogli zrozumieć (kontekst historyczny, red.). Na koncerty przychodzi wielu Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy czują się Polakami. Chcieliby więcej wiedzy na temat Polski i tu należy tego szukać. Śpiewamy nie tylko dla Polonii, ale również dla Amerykanów. (…) W Ameryce jest więcej polskiej krwi, niż wiemy. Dawniej ludzie zmieniali nazwiska. Teraz już tego nie robią. Nie przesądzajmy o tym, że ktoś nie jest Polakiem, bo ma niepolskie nazwisko, lub nie ma akcentu (gdy mówi po angielsku, red.). Polskość trwa od pokoleń w Stanach Zjednoczonych, ale nie w każdym kraju można ją podtrzymywać. Niektóre kultury tego nie akceptują. I albo trzeba zupełnie zapomnieć o własnej historii, albo się nie pasuje do danej kultury. W Stanach Zjednoczonych wolno nam być sobą. To jest możliwe w tym kraju i trzeba korzystać z tego, i pamiętać o swoich korzeniach – tłumaczyła Lucyna Migała.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


m_DAR_3983

m_DAR_3983

m_DAR_3980

m_DAR_3980

m_DAR_3978

m_DAR_3978

m_DAR_3976

m_DAR_3976

m_DAR_3972

m_DAR_3972

m_DAR_3974

m_DAR_3974

m_DAR_3965

m_DAR_3965

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama