Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 15:08
Reklama KD Market

Misterium Męki Pańskiej – niezwykłe wydarzenie religijne i artystyczne – w kolejnych parafiach polonijnych do 2 kwietnia

Misterium Męki Pańskiej – niezwykłe wydarzenie religijne i artystyczne – w kolejnych parafiach polonijnych do 2 kwietnia

Misterium Męki Pańskiej na podstawie scenariusza i w reżyserii Cecylii Jabłońskiej, wystawione 5 marca w kościele św. Ferdynanda w gościnnej parafii księdza Piotra Gnoińskiego, było jednym z kilkunastu spektakli zagranych w aglomeracji chicagowskiej. Spektakle odbywają się do 2 kwietnia w kolejnych parafiach.

Muzykę do misterium skomponował Andrzej Warzocha – kompozytor, laureat nagrody Grammy. Ogromnym atutem spektaklu była możliwość wyboru wersji językowej polskiej lub angielskiej. To niezwykłe widowisko teatralne  od lat przyciąga liczną publiczność, stając się zarówno dla aktorów jak i widzów duchowym przygotowaniem do zmartwychwstania Pańskiego.

Na scenie kunszt aktorski zaprezentowała zróżnicowana grupa wiekowa około sześćdziesięciu wolontariuszy. W solowych partiach wokalnych wystąpili: Khary Laurent – wokalista muzyki klasycznej i producent hip-hopowy, Kasia Musiewicz i Bernarda Redlińska (Matka Boża) . Za oświetlenie, dźwięk i efekty specjalne była odpowiedzialna Ulala Productions.

Sceny aktorskie, śpiew przeniosły widza do  czasów, kiedy Imperium Romanum rządził cesarz Tyberiusz, a Jezus z Nazaretu (Bartłomiej Mucha) nauczał i czynił cuda. Narracja zdarzeń spektaklu została przedstawiona w bardzo zrozumiały sposób ukazując: Ostatnią Wieczerzę, pojmanie Jezusa w Getsemani, sąd przed Żydami i oskarżenie o bluźnierstwo ze strony najwyższego kapłana, sąd przed Piłatem, drogę krzyżową, śmierć, pogrzeb i zmartwychwstanie.

Z prowadzonych dialogów dowiedzieliśmy się, że poglądy i postawa Jezusa pozostawały w  opozycji z przekonaniami reprezentantów głównych frakcji religijnych Izraela: faryzeuszami i saduceuszami. Starszyzna żydowska uważała za bluźnierstwo wskazanie Jezusa na siebie jako Mesjasza i Syna Bożego.   Nie do zaakceptowania w prawie mojżeszowym była Jego nauka głosząca, że najważniejszym przykazaniem jest przykazanie miłości.  Jezus – Bóg a zarazem Człowiek doskonale znał przebieg i cel swojej ziemskiej misji. Podczas Ostatniej Wieczerzy, którą Jezus spożył z dwunastoma apostołami, ustanowił sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa.

Wydanie Jezusa przez Judasza Iskariota (Marek Łuckoś) i postawienie Go przed Sanhedrynem – religijnym sądem żydowskim, reprezentacją wobec władz rzymskich było zapowiedzią dramatycznej, spektakularnie zagranej przez Judasza sceny rachunku sumienia.

Uznanie przez Sanhedryn Jezusa winnym bluźnierstwa rozpoczęło proces przed Poncjuszem Piłatem (Andrzej Stopka), rzymskim prefektem Judei, który nie widział w Jezusie zagrożenia dla Imperium Rzymskiego. Podczas procesu zamiast zarzutu bluźnierstwa zostały wysunięte różne zarzuty o charakterze politycznym, np. nawoływania do niepłacenia podatków. Piłat chcąc uspokoić nastroje tłumu wymierzył Jezusowi karę chłosty po zastosowaniu, której obowiązywał w prawie zakaz stosowania innych kar.

Kiedy to rozwiązanie nie pomogło, zgodnie z przyjętą przez Rzymian żydowską tradycją Paschy, Piłat zezwolił Żydom wybrać jednego więźnia do uwolnienia. Wybrano złoczyńcę Barabasza. Widząc opór Piłata, arcykapłani i żydowskie pospólstwo zasugerowali, że doniosą na niego do cezara. 

W tej sytuacji, pomimo prawnego zakazu kolejnej kary Poncjusz Piłat uległ żądaniom tłumu i podpisał na Jezusa wyrok śmierci przez ukrzyżowanie.  Męczeńska droga krzyżowa i wykonanie wyroku są w przedstawieniu ukazane niezwykle realistycznie. Nadziei dodaje scena zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Za pośrednictwem spektaklu kolejne obrazy zmuszają do przemyśleń, które pozwalają na nowo odkrywać i zgłębiać tajemnicę prowadzącą do zbawienia ludzkości.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]

Harmonogram spektakli

St. William – 18 marca, 2600 N. Sayre, Chicago, IL 60707, 17:00 po angielsku, 19:00 po polsku

Corpus Christi – 19 marca, 1415 W. Lies Rd Carol Stream, IL 60188, 17:00 w języku angielskim

Blessed Carlo Acutis Parish –  25 marca, 2226 N. Hoyne Ave, Chicago, IL 60647, 18:00 w języku angielskim

Our Lady of Czestochowa – 26 marca, 3010 48th Ct., Cicero, IL 60804, 11:30 po polsku, 15:30 po angielsku

Polska Misja o. Cystersów  – 1 kwietnia, 116 Hilton St, Willow Springs, IL 60480, 19:00 po polsku

Ojcowie Karmelici – 2 kwietnia, 1628 Ridge Rd, Munster IN 64321, 16:30 po polsku,  19:00 po angielsku


m_DAR_9998

m_DAR_9998

m_DAR_9990

m_DAR_9990

m_DAR_9985

m_DAR_9985

m_DAR_9986

m_DAR_9986

m_DAR_9984

m_DAR_9984

m_DAR_9980

m_DAR_9980

m_DAR_9981

m_DAR_9981

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama