Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 15:05
Reklama KD Market

Raport o stratach wojennych i reparacjach dla Polski na spotkaniu wydziału stanowego KPA

Raport o stratach wojennych i reparacjach dla Polski na spotkaniu wydziału stanowego KPA

Prezentacja raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej w latach 1939-1945 i starania o reparacje były wśród ważnych kwestii poruszanych na lutowym spotkaniu członków wydziału na stan Illinois Kongresu Polonii Amerykańskiej.

W ostatni poniedziałek lutego członkowie wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej spotkali się na comiesięcznym zebraniu w sali parafialnej Hayes Hall przy kościele Matki Bożej Matki Kościoła (Our Lady Mother of the Church) w Chicago. Zebranych powitał prezes stanowego wydziału KPA Michael Niedziński.

Ważnymi gośćmi zebrania byli dr Paweł Zyzak – konsul generalny RP w Chicago oraz Frank Spula – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress, PAC) i Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA), którzy odnieśli się do noty dyplomatycznej skierowanej przez Polskę do Niemiec w sprawie odszkodowania za straty wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej. 

Konsul generalny RP Paweł Zyzak w Chicago przedstawił w formie prezentacji raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej w latach 1939-1945. Poinformował, że za poniesione straty materialne i niematerialne Polska domaga się od Niemiec odszkodowania wojennego w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Podczas prezentacji udokumentowane zostały istotne fakty z okresu II wojny światowej oraz ich konsekwencje dla Polski.  Dotyczyły one między innymi: nowego kształtu granic Polski, w wyniku czego nastąpiło zmniejszenie obszaru Rzeczypospolitej o 77,9 tysięcy kilometrów kwadratowych, utraty od 1939 roku do 1946 11 milionów 200 tysięcy obywateli polskich. Przedstawione zostały liczby: ofiar śmiertelnych w sześciu niemieckich obozach koncentracyjnych i obozach zagłady, roboczolat przepracowanych przez 2 miliony 100 tysięcy osób wywiezionych do niewolniczej pracy, zgermanizowanych polskich dzieci, które zostały Polakom zrabowane. Obliczono, ilu lat potrzebowalibyśmy, aby odbudować potencjał ludzki, jaki Rzeczpospolita miała przed wojną. Ponadto zostały podsumowane straty materialne poniesione przez Polskę w dobrach kultury i dziełach sztuki, w bankowości, skarbie państwa.

Wskazano też na brak skuteczności w dochodzeniu sprawiedliwości na drodze sądowej, polegający na przykład na dyskryminującym ustawodawstwie czy unikaniu odpowiedzialności.

Zaprezentowany raport opracował parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w Trakcie II wojny światowej 1939-1945.

Prezes krajowej centrali KPA Frank Spula nawiązał do spotkania w sprawie raportu z ministrem Arkadiuszem Mularczykiem – sekretarzem stanu ds. polityki europejskiej i Pełnomocnikiem Rządu do spraw Odszkodowań za Szkody wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945. Potwierdził konieczność wszczęcia zdecydowanych kroków w Stanach Zjednoczonych, aby raport został tutaj zauważony. Jego zdaniem, aby stało się to możliwe, muszą zostać podjęte działania wspierające inicjatywę na poziomie legislacyjnym Kongresu USA.

– Przed nami długa i ciężka batalia. Jeśli będziemy pukać do drzwi, być może zostaną nam one otworzone. Mamy oddziały KPA w 18 stanach w kraju. Musimy działać razem jako grupa etniczna – zakończył apelem do działania prezes krajowego KPA Frank Spula.

Sprawa reparacji za straty wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej była tematem dominującym lutowe zebranie, ale nie jedynym.

Dr Łucja Mirowska-Kopeć, prezes Związku Klubów Polskich i przewodnicząca Komitetu Nominacyjnego wydziału stanowego KPA, omówiła terminy poszczególnych etapów przygotowań do wyborów nowego zarządu wydziału stanowego, które odbędą się 24 kwietnia 2023 roku.

Anna Wierzbicki, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji działającej przy wydziale stanowym KPA, zaprosiła na 6 marca do wzięcia udziału w bankiecie z okazji Dnia Pułaskiego w restauracji bankietowej Lone Tree Manor w Niles. 

Monika Myśliwiec-Gałuszka, koordynator do spraw wyborczych komisji Wyborczej Miasta Chicago (Chicago Board of Elections), przypomniała o wyborach miejskich w Chicago i procedurach elekcyjnych (wybory odbyły się 28 lutego, red.).

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


DAR_9384

DAR_9384

DAR_9382

DAR_9382

DAR_9380

DAR_9380

DAR_9373

DAR_9373

DAR_9367

DAR_9367

DAR_9362

DAR_9362

DAR_9357

DAR_9357

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama