Skoro zbliża się Święto Dziękczynienia, to postanowiłam sięgnąć po klasykę. Do tej pory jadłam pecan pie w wykonaniu mojej zagranicznej koleżanki. Muszę przyznać, że to ciasto jest uzależniająco pyszne. Zresztą już sam zestaw: kruche ciasto, orzechy, karmelizowana masa – powoduje u mnie ślinotok. U Was też?
Tutaj muszę wyznać, że w przypadku amerykańskich słodyczy zastanawiam się, jak można jeść coś aż tak słodkiego. Zazwyczaj korzystając z przepisów z USA na dzień dobry zmniejszam ilość cukru. Jednak ta tarta jest dobra taka, jaka jest. Niech sobie będzie aż tak słodka, bo to idealnie się komponuje.
Muszę jeszcze podać źródło przepisu, bo to też klasyka. Otóż pochodzi on z książki z pierwszej połowy XX w., dokładnie z 1949 roku. A dodam, że przestudiowałam całkiem sporo przepisów na pecan pie i ten jest chyba najbardziej klasyczny z możliwych. Obejrzałam nawet tik tok, gdzie 90-letnia pani przygotowywała tartę w bardzo podobny sposób. Zatem zapraszam na amerykańską klasykę prosto z polskiej kuchni. Smacznego i Happy Thanksgiving!
Składniki:
Ciasto:1½ szklanki mąki pszennej½ szklanki masła, zimnego3 łyżki cukru pudruszczypta soli1 jajko
Nadzienie:⅔ szklanki masła, miękkiego½ szklanki cukru, drobnego¾ szklanki golden syrup lub corn syrup¼ szklanki syropu klonowego3 jajka2 szklanki pekanów, grubo posiekanych
kilkanaście połówek pekanów do ozdoby (opcjonalnie)
Czas przygotowania: 30 minut + 30 minut chłodzenieCzas pieczenia: 1hPorcje: 12 kawałków
Sposób wykonania:Składniki na ciasto posiekaj i szybko zagnieć kruche ciasto. Dla ułatwienia możesz zrobić to w malakserze (ja tak robię). Jeśli ciasto jest zbyt suche, możesz dodać 1-2 łyżeczki zimnej wody. Ciasto uformuj w spłaszczony dysk i owiń folią. Następnie należy je schłodzić w lodówce przez 30 min. Schłodzone ciasto rozwałkuj (najlepiej pomiędzy dwoma kawałkami papieru do pieczenia. Dokładnie wylep formę do pie o średnicy 10 cali (lepiej żeby miała wysoki brzeg – ze 3 cm). Formę z ciastem schowaj do lodówki na czas przygotowywania nadzienia.
Piekarnik rozgrzej do 340℉. Masło utrzyj przez około 3 minuty. Nadal ucierając, stopniowo dodawaj cukier, oba syropy oraz jajka. Dokładnie wymieszaj. Dodaj posiekane orzechy i jeszcze raz wymieszaj. Masę wyłóż na schłodzony spód. Piecz około 1 godziny. W trakcie pieczenia sprawdzaj, czy się nie przypala (lubi to robić). Jeśli zaczyna za bardzo ciemnieć, luźno przykryj folią aluminiową lub papierem do pieczenia i dopiekaj przykryte.
Wystudź w formie. Możesz posypać cukrem pudrem. Możesz też podawać z bitą śmietaną.
Kasia Marks
Gotowanie nie od razu stało się moją pasją. Byłam za to radosnym konsumentem pierogów babi Anieli. I pewnie byłoby tak do dziś, gdyby nie opakowanie ryżu i pierwsze kotlety ryżowe (okropne). Tak właśnie zaczęły się moje przygody kuchenne. Ziarno (także ryżu) zostało zasiane i od tamtej pory coraz częściej i coraz śmielej poczynałam sobie w kuchni. Przez lata upiekłam wiele ciast i ugotowałam wiele dań. Zakochałam się w kuchni Indii i basenu Morza Śródziemnego. Ale nadal pozostaję bliska polskiej, domowej kuchni, choć chyba moje pierogi nigdy nie dorównają tym babcinym. Na co dzień jestem mamą nastolatka i pracuję jako redaktor w serwisie internetowym.Fot. arch. Kasi Marks