Pewnie nie macie świadomości tego, ale to mój przepis nr 300 na łamach „Dziennika Związkowego”. To wielka radość i zaszczyt. Od 300 tygodni podsyłam Wam przepisy na dania, które sama robię i zjadam ze smakiem. Pewnie z tej okazji powinien być tort albo pieczeń z udźca jednorożca (taki żarcik), a tymczasem ja zaplanowałam podróż sentymentalną. Mam nadzieję, że z przyjemnością dacie się w nią porwać.
Polski street food nie ma zbyt bogatej historii. Ogólnie jedzenie na mieście jakoś nie było u nas specjalnie popularne. Może to wynikało z położenia geograficznego, a może z minionego ustroju. Jasne, że były restauracje i słynne bary mleczne (nota bene te ostatnie przeżywają prawdziwy renesans w Polsce). Ale kuchnia domowa raczej zawsze wygrywała.
Za to w latach 80. pojawiły się tzw. budy, gdzie można było kupić zapiekanki. Jeszcze bardziej rozwinęły się na początku lat 90., by potem niemal całkowicie zniknąć. Wiadomo – pojawiły się duże sieciówki, azjatyckie jadłodajnie, pizzerie. Teraz w Polsce swobodnie można sobie kupić kebab, pizzę na kawałki, hot doga, onigiri, pierogi w kubeczku i co tam człowiek chce. Ale też po latach zapomnienia wróciły zapiekanki. I wiecie co? Polacy nadal je kochają. Teraz najczęściej zwane zapiexami, cieszą się powodzeniem wśród wszystkich pokoleń. Mam nadzieję, że zrobicie je sobie w domu i będziecie świętować ze mną ten mały jubileusz. Smacznego!
Składniki:Warstwa grzybowa:1 lb pieczarek1 cebulasól, pieprz1 łyżka oliwy1 łyżka masła
3 bagietki1 szklanka startego żółtego sera
Masło czosnkowo-cytrynowe:⅓ szklanki miękkiego masła½ łyżeczki soli2 ząbki czosnkuskórka otarta z ½ cytryny2 łyżki posiekanego szczypiorku (może być natka pietruszki)
ketchup – do podania
Czas wykonania: 30 minutCzas pieczenia: 15-20 minutPorcje: 4 osoby
Sposób wykonania:Cebulę pokrój w bardzo drobną kostkę. Pieczarki oczyść i pokrój w plasterki lub półplasterki (jeśli grzyby są duże). Na dużej patelni rozgrzej oliwę, następnie dodaj masło i poczekaj, aż się rozpuści. Dodaj cebulę, zmniejsz płomień do minimum i podsmażaj tak długo, aż cebula zrobi się szklista. Następnie dodaj pieczarki i podsmażaj tak długo, aż cała woda odparuje. Odstaw do przestygnięcia.Do malaksera wrzuć masło (musi być naprawdę miękkie), dodaj sól, czosnek, startą skórkę z cytryny oraz szczypiorek. Utrzyj wszystko.Piekarnik nagrzej do 400℉. Przygotuj dużą blachę, wyłóż ją papierem do pieczenia.Każdą bagietkę przekrój wzdłuż na pół. Posmaruj masłem, ułóż warstwę grzybów, a następnie posyp tartym żółtym serem.Całość wstaw do piekarnika na ok. 15-20 min. Ser powinien się roztopić i ciągnąć.Oczywiście podawaj z ketchupem, bo bez niego zapiekanki się nie liczą.
Kasia Marks
Gotowanie nie od razu stało się moją pasją. Byłam za to radosnym konsumentem pierogów babi Anieli. I pewnie byłoby tak do dziś, gdyby nie opakowanie ryżu i pierwsze kotlety ryżowe (okropne). Tak właśnie zaczęły się moje przygody kuchenne. Ziarno (także ryżu) zostało zasiane i od tamtej pory coraz częściej i coraz śmielej poczynałam sobie w kuchni. Przez lata upiekłam wiele ciast i ugotowałam wiele dań. Zakochałam się w kuchni Indii i basenu Morza Śródziemnego. Ale nadal pozostaję bliska polskiej, domowej kuchni, choć chyba moje pierogi nigdy nie dorównają tym babcinym. Na co dzień jestem mamą nastolatka i pracuję jako redaktor w serwisie internetowym.Fot. arch. Kasi Marks