Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 12:21
Reklama KD Market
Reklama

Harris: problemy Ukrainy i naszych sojuszników stanowią jeden z naszych najwyższych priorytetów

Problemy, przed którymi stoi naród Ukraiński i nasi sojusznicy na wschodniej flance NATO stanowią jeden z naszych najwyższych priorytetów - zapewniła w czwartek w Warszawie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Na wspólnej konferencji wiceprezydent USA i prezydenta Dudy padło pytanie o wsparcie militarne dla Ukrainy, także to "z powietrza", o które apelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Kamala Harris była pytana o to, "jakie alternatywne plany mają Stany Zjednoczone, jeśli chodzi o dostarczenie sprzętu Ukrainie, który pomoże jej się bronić, zwłaszcza teraz, kiedy Stany Zjednoczone odrzuciły ofertę Polski dotyczącą samolotów".

"Chcę powiedzieć to bardzo klarownie: Stany Zjednoczone i Polska są zjednoczone w tym, co już zrobiliśmy i w tym, co jesteśmy gotowi zrobić, by pomóc Ukrainie i narodowi ukraińskiemu" - oświadczyła wiceprezydent USA.

Wskazała, że do tej pory USA przekazały Ukrainie zarówno pomoc wojskową jak i humanitarną. "Ten proces jest ciągły. Kongres Stanów Zjednoczonych podjął decyzję, by ponad 13 mld dolarów przekazać na rzecz Ukrainy i naszych sojuszników europejskich w ramach pomocy humanitarnej i w zakresie bezpieczeństwa" - powiedziała Harris.

Zapewniła, że problemy, przed którymi stoi naród ukraiński i sojusznicy na wschodniej flance NATO, stanowią jeden z najwyższych priorytetów dla USA. Zaznaczyła, że sytuacja jest dynamiczna i wymaga szybkości i konsekwencji w podejmowaniu decyzji.

Dopytywana, czy w kwestii samolotów "Polska naprawdę nie konsultowała tego ze Stanami", Harris powiedziała, że "dostarczamy każdego dnia to, co uważamy za niezbędną pomoc". "W szczególności proszę przyjrzeć się temu, co robimy w kontekście np. systemów przeciwpancernych" - stwierdziła. "To jest proces, który cały czas trwa i on nie przestanie być realizowany tak długo, jak ta potrzeba będzie istnieć" - zapewniła.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, składając wizytę w Europie, powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie. W reakcji na to szef polskiego MSZ podkreślił we wtorkowym oświadczeniu, że polskie władze są gotowe "niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki". "Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych" - wskazał Rau.

Jeszcze tego samego dnia rzecznik Pentagonu John Kirby odniósł się do polskiej oferty. "Perspektywa myśliwców +w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki+ startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (...) budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie" - oświadczył Kirby.

W środę Kirby przekazał, że szef Pentagonu Lloyd Austin przekazał ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi, że USA nie wspierają przekazania dodatkowych samolotów Ukrainie i nie chcą ich mieć w swojej dyspozycji. Dodał, że USA uważają, iż MiG-i nie zwiększą znacząco ukraińskich zdolności, a ich przekazanie może być poczytane przez Rosję za eskalację. (PAP)

autorki: Karolina Kropiwiec, Anna Kruszyńska, Aleksandra Rebelińska


U.S. vice president Kamala Harris visits Poland, Warsaw - 10 Mar 2022

U.S. vice president Kamala Harris visits Poland, Warsaw - 10 Mar 2022

U.S. vice president Kamala Harris visits Poland, Warsaw - 10 Mar 2022

U.S. vice president Kamala Harris visits Poland, Warsaw - 10 Mar 2022


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama