REKLAMA

2130725197 views

REKLAMA

2130725196 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArtykuł sponsorowanyZalana piwnica czyli mądry Polak po szkodzie

Zalana piwnica czyli mądry Polak po szkodzie

-

Zaczęło się robić ciepło i przyjemnie, ale wiosna to typowa pora roku, kiedy padający kilka dni deszcz staje się często  powodem wielu problemów. Zbyt dużo wody może stwarzać problemy w miejscu, które wydaje się nam najbezpieczniejsze: w domu. Kiedy matka natura postanawia wylać na nas cztery cale deszczu w ciągu niecałej godziny, może przynieść to więcej wody, niż jest w stanie obsłużyć Twoja pompa ściekowa lub spowodować cofnięcie się wody z kanalizacji lub linii odpływowej. Miasto Chicago ma długą i barwną historię zawierającą nieprzyjemne opowieści o domach wypełnionych skażoną, przenoszącą bakterie wodą z kanalizacji. Mieszkańcy nie raz musieli usuwać błoto z piwnic, wyrzucać do niczego nie dający się dobytek i robić kolejny remont. Chicago wciąż pracuje nad udoskonaleniem systemu zaworów, które mają pomóc w zapobieganiu zalewania naszych piwnic, ale one ciągle się zdarzają. Wbrew pozorom, do znacznego uszkodzenia ścian, podłóg, urządzeń, rzeczy osobistych i nie tylko potrzeba bardzo mało wody. Warto więc zawczasu pomyśleć jak się zabezpieczyć.
Większość polis ubezpieczeniowych właścicieli domów nie obejmuje szkód związanych z wodą która dostała się do naszego domu z systemu wodno-kanalizacyjnego, chyba że do polisy zostanie dodane mówiące o tym specjalne pokrycie.

Zwykle w sekcji pierwszej polisy – Wyłączenia – stwierdza się, że szkody spowodowane przez wodę są wykluczone, jeżeli zostały spowodowane przez wodę lub materiał przenoszony przez wodę, który cofa się przez kanały ściekowe lub dreny lub który przelewa się lub jest odprowadzany ze studzienki, pompy ściekowej lub powiązanego z nią wyposażenia.

REKLAMA

Jako właściciel domu jesteś odpowiedzialny za jego konserwację i naprawę. Jeśli nie masz dodatkowego pokrycia na swojej polisie, będziesz musiał zapłacić za remont z własnej kieszeni. 

Wiele osób zakłada, że agenci ubezpieczeniowi zalecają klientom wykupienie dodatkowych pokryć, aby przynieść korzyści wyłącznie sobie. Moim celem jest zapewnienie ochrony Twojej inwestycji czyli domu i udzielenie Ci jak najszerszej informacji, rzecz jasna że decyzja o tym czy wykupisz te dodatki zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. 

Pokrycie związane z przepełnieniem pompy ściekowej (tak zwany sewer and drain lub water backup endorsement) różni się od ubezpieczenia na wypadek powodzi, więc nie obejmuje szkód spowodowanych powodzią. (O powodziach pisaliśmy kilka tygodni temu. Zawsze możesz zadzwonić do naszego biura po dodatkowe informacje.) Kiedy ilość wody w Twoim domu i wokół niego jest zbyt duża, aby system usuwania wody mógł sobie z nią poradzić, co może się to zdarzyć, gdy woda podniesie się przez kanalizację w piwnicy, spowoduje przepełnienie systemów kanalizacyjnych lub przedostanie się do ścian fundamentu domu. I oczywiście może spowodować znaczne szkody. Na przykład, jeśli masz w piwnicy rzeczy warte tysiące dolarów, jak wielu ludzi, nie wspominając o systemie grzewczym i innych urządzeniach, zalanie piwnicy spowodowane przez taką wodę może wszystko skutecznie zrujnować. 

Obliczmy koszty usuwania szkód spowodowanych przez wodę – według Homewyse.com średni koszt naprawy tego rodzaju szkód w 2014 r. wynosił średnio około 11 dol. za stopę kwadratową. Kwota ta została obliczana na podstawie średnich kosztów materiałów, jednostkowych wskaźników wydajności pracy i krajowych średnich godzinowych wynagrodzeń za pracę.  W tym roku materiał i koszt naprawy jest dużo wyższy niż kilka lat temu. Sprawdziłam ile teraz mogłaby kosztować naprawa 500 stóp kwadratowych zalanej piwnicy w okolicach naszego biura w Chicago (60630). Home Wyse podaje, że może się wahać pomiędzy 9 a 18 tysięcy dolarów. Zakres szkód i wybranego wykończenia może znacznie zwiększyć koszty. 

Tak jak wspomniałam wcześniej większość standardowych polis właścicieli domów nie zapewnia automatycznie pokrycia na kanalizację i drenaż, i mimo że wielu ubezpieczycieli oferuje to jako dodatkową opcję, którą możesz wykupić w każdym momencie trwania polisy, wielu naszych klientów traktuje to jako opcjonalną i niekonieczną rekomendację. Do czasu. Jeśli masz wykończoną piwnicę, rozważ dodanie „water backup endorsement” do Twojej polisy. Zapewni to pokrycie szkód materialnych  spowodowanych zatkaną linią kanalizacyjną, zatkaną pompą ściekową i cofnięta z kanalizacji wodą.

Ile kosztuje takie zabezpieczenie?

Przy pokryciu na 5 tys. dol. średni koszt może wynosić od 50 do 250 dol. na rok. Może się również różnić wielkością wkładu własnego czyli tak zwanego deductible. Firmy ubezpieczeniowe zwykle oferują pokrycie od 5 do 50 tys. dol., często z osobnym wkładem własnym zależnym od wielkości wybranego limitu. Na swoim przykładzie sprawdziłam ile mnie kosztuje dodane zabezpieczenie – na 5 tysięcy dol. w Allstate wynosi ono 97 dol. na rok przy 500 dol. wkładu własnego. Maksymalne pokrycie, które możesz u nas uzyskać to 50 tysięcy dolarów przy 5 tys. wkładu własnego.

Myślę, że warto się nad tym zastanowić.

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie dotyczące ubezpieczeń skontaktuj się z nami pod numerem 773-775-1600. Możemy Ci pomóc przejrzeć Twoje polisy, doradzić i wyjaśnić co one pokrywają oraz zrobić wycenę jeśli poszukujesz nowych. 

Katie (Kasia) Kędziora, MBA

Absolwentka Politechniki Gdańskiej i Szkoły Wyższej Handlowej w Warszawie. Tematem ubezpieczeń zajmuje się od 2008 roku, posiada aktywną licencją w stanie Illinois, Wisconsin, Indiana, Arizona i Floryda. Doradzi w sprawach polis indywidualnych, komercyjnych, zdrowotnych i na życie. Niepoprawna optymistka a zarazem pracoholiczka twardo stąpająca po ziemi. Jest członkiem American Translators Association.

REKLAMA

2126393675 views

REKLAMA

REKLAMA

2126393692 views

REKLAMA

REKLAMA

2128190012 views

REKLAMA

2126393702 views

REKLAMA

2126393706 views

REKLAMA

2126393710 views