REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArtykuł sponsorowanyZabezpieczenia przepięciowe do domu

Zabezpieczenia przepięciowe do domu

-

Każda domowa instalacja elektryczna jest narażona na wewnętrzne i zewnętrzne zagrożenia, które mogą się pojawić w czasie użytkowania urządzeń. Uderzenie pioruna w linie napowietrzą lub bezpośrednio w budynek może spowodować przepięcie a więc wzrost wartości znamionowej powyżej bezpiecznego poziomu, co może skutkować uszkodzeniem nie tylko instalacji, ale również zasilanych z niej delikatnych sprzętów – od pralek po telewizory czy komputery. Podobne zjawisko możliwe jest gdy użyjemy uszkodzonego sprzętu – np.: żelazka, które również może być źródłem przepięcia. Stąd tak ważne są zabezpieczenia przepięciowe, które zredukują przepięcie do bezpiecznych wartości. Tzw. ograniczniki pełnią niezwykle ważną rolę przy takiej redukcji i ważny jest odpowiednich ich dobór. 

Ogranicznik typu 1, czyli klasy B służy do ochronny przed przepięciami o wysokiej wartości napięcia, wywoływanymi bezpośrednim albo bliskim uderzeniem pioruna w linię energetyczną. Jego zadaniem jest ograniczenie impulsu do wielkości poniżej 4 kV, choć wielu producentów deklaruję te wartość na poziomie 2,5 kV. Ochronniki typu 2, klasy C są to z kolei ograniczniki, których zadaniem jest zabezpieczenie większości odbiorników przed przepięciami komutacyjnymi i zredukowanymi przez znajdujące się przed nimi ograniczniki klasy B. Najczęściej ochronnik klasy C redukuje przepięcia do wartości od 1 do 1,5 kV. Ostatnim z elementów dobrego zabezpieczenia będą ochronniki klasy D, które należą do najbardziej czułych i najmocniejszych zabezpieczeń – stosuje się je najczęściej w puszkach lub bezpośrednio w gniazdkach, do których podpinamy najbardziej delikatne z urządzeń. Jego zadaniem jest ograniczenie energii, którą przepuszczają ograniczniki klasy B i C. Montowany jest w rozdzielnicy lub za gniazdkiem w puszce elektrycznej, albo bezpośrednio w urządzeniu. Poziom redukowanego przepięcia w przypadku ogranicznika typu D to 0,8 kV.

Jak instalować zabezpieczenia przepięciowe?

REKLAMA

Należy bezwzględnie pamiętać, że zabezpieczenia przepięciowe powinny być montowane kaskadowo, czyli następować po sobie. W innym przypadku będzie to ochrona nieskuteczna. Ochronniki kolejnych poziomów, bez poprzedzających nie będą w stanie wyeliminować chociażby obciążenia cieplnego, które powstaje przy przepływie prądu piorunowego. Jeśli zabezpieczenia przepięciowe nie będą stopniowane – po prostu ulegną zniszczeniu! 

Dziennik Związkowy – Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

REKLAMA

2116501200 views

REKLAMA

REKLAMA

2116501402 views

REKLAMA

REKLAMA

2118297777 views

REKLAMA

2116501517 views

REKLAMA

2116501604 views

REKLAMA

2116501697 views