REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMateriał partneraZ cyklu: SKARBY MAŁOPOLSKI. O Teatrze Witkacego

Z cyklu: SKARBY MAŁOPOLSKI. O Teatrze Witkacego

-

Zakopiański Teatr to „Teatr – schronisko” dla teatrałów; tj. wszystkich ludzi odczuwających wciąż żywą potrzebę obcowania ze sztuką.

Teatr Witkacego zaistniał 24 lutego 1985 roku przyjmując imię Stanisława Ignacego Witkiewicza. Założyli go studenci i absolwenci wydziału aktorskiego i reżyserii dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Złączyło ich dążenie do artystycznej samodzielności, chęć wspólnego poszukiwania idei oraz sposobów tworzenia, poparte niezgodą na bezwład ówczesnych instytucji kulturalnych. Wybór Patrona nie był przypadkowy- człowiek związany z Zakopanem, pojmujący teatr jako sztukę szczególną. To właśnie teoria Czystej Formy Witkacego, choć pojmowana niestereotypowo, miała duży wpływ na tworzone przedstawienia i atmosferę teatru, w którym prezentowane są rozmaite recitale, koncerty i działa Galeria Teatru. To Teatr zawodowy, profesjonalny i artystyczny.

REKLAMA

Jednym z założeń Teatru Witkacego jest odkrywanie i nawiązywanie do niezwykle cennego dziedzictwa kulturowego Zakopanego. Sama siedziba – dawny Zakład Wodoleczniczy dra Andrzeja Chramca – w czasach swej świetności w I połowie XX wieku był miejscem spotkań elity intelektualno-artystycznej.

Zdaniem Zespołu Teatru nadrzędną wartością spektakli jest możliwość przeżycia metafizycznego, poczucie „dziwności istnienia” poprzez teatr. Realizuje się to poprzez takie harmonijne połączenie wszystkich elementów przedstawienia, by tworzyły nową wartość – „jedność w wielości”.

Najważniejsza jest tu możliwość spotkania i dialogu z drugim człowiekiem – poprzez spektakle, wystawy, koncerty i inne wydarzenia artystyczne. Widz nie jest jednym z wielu – jest oczekiwanym i serdecznie witanym Gościem. Spektakle, odżegnując się od zbyt dosłownie pojętej aktualizacji, mają być próbą nawiązania rozmowy, tak, aby każdy widz, będąc „Istnieniem Poszczególnym”, mógł odkryć w nich coś dla siebie.

Przedstawienia – często skomponowane z tekstów niedramatycznych – mówią o rzeczach istotnych, uniwersalnych: człowiek wobec Boga, wobec drugiego człowieka, wobec wartości, w obliczu ważnych wyborów. Teatr Witkacego chce dawać świadectwo prawdzie swego czasu, pragnie być teatrem artystycznym, metafizycznym i bliskim każdemu człowiekowi.

Teatr dużo podróżuje, bowiem nie stroni od prezentacji swojego dorobku poza macierzystą siedzibą – brał udział w prestiżowych festiwalach i przeglądach teatralnych, które przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia.

Teatr Witkacego nadal chce swoją publiczność zaskakiwać, bawić, rozśmieszać i prowokować do refleksji.

Teatr im. St. I. Witkiewicza zaprasza na przedstawienia w sezonie 2022.

Więcej informacji na stronie: www.witkacy.pl

Adres teatru: Chramcówki 15, 34-500 Zakopane, Polska.

Tel: +48 600 001 514 oraz +48 18 20 00 660

REKLAMA

2100027574 views

REKLAMA

REKLAMA

2100027806 views

REKLAMA

REKLAMA

2101824198 views

REKLAMA

2100027949 views

REKLAMA

2100028050 views

REKLAMA

2100028160 views