REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Ubezpieczenie auta

-

O co najczęściej pytają nasi klienci

Ubezpieczenie samochodu może pomóc chronić Ciebie i Twój pojazd w wielu nieprzyjemnych sytuacjach, oczywiście w zależności od wybranego planu, limitów i dodatków na które się zdecydowałeś.

REKLAMA

Nasi klienci zgłaszają się do nas z licznymi pytaniami. Dzwonią zanim dojdzie do zdarzenia – na przykład: „Chcę wynająć samochód, czy potrzebuję dodatkowego ubezpieczenia?”. Najczęściej jednak dzwonią po niefortunnym wypadku i wtedy pojawiają się pytania w stylu: „Uderzyłem jelenia. Czy jestem objęty ochroną?” lub „Rozbiłem auto. Czy moja polisa pokryje samochód zastępczy?”.

Tak czy inaczej, zawsze warto znać odpowiedź na dręczące nas pytania. 

Zacznijmy więc od wspomnianego wyżej „Chce wynająć samochód, czy potrzebuję dodatkowego ubezpieczenia?” – W zależności od zakresu Twojej osobistej polisy, możesz zostać objęty ubezpieczeniem na wypożyczone auto, jeśli zostanie ono uszkodzone w wypadku. Jeśli posiadasz kompleksowe ubezpieczenie od kolizji i odpowiedzialności czyli tzw. pełne ubezpieczenie, ochrona najprawdopodobniej obejmie również wypożyczone auto. Jednak ważne jest, aby przejrzeć swoją polisę lub zadzwonić do agenta i upewnić się, że masz odpowiednie pokrycia, zanim odmówisz dodatkowego ubezpieczenia oferowanego przez wypożyczalnię. 

Wybierasz na północ do Kanady? Nie martw się, Twoja amerykańska polisa samochodowa zapewni również ochronę w Kanadzie. Oto kilka kwestii związanych z ubezpieczeniami, które warto wziąć pod uwagę. Jeśli wybierasz się do Kanady ze Stanów Zjednoczonych na dzień, tydzień lub nawet sześć miesięcy, prawdopodobnie będziesz potrzebować jedynie własnej polisy. Kanada i USA mają wspólne przepisy dotyczące wzajemnego uznawania ubezpieczenia pojazdów. Oznacza to, że ta sama polisa samochodowa, będzie Cię chronić – z takim samym zakresem, limitami i zobowiązaniami – podczas wizyty w Kanadzie. Tak więc, jeśli masz polisę z ubezpieczeniem na wypadek obrażeń ciała w wysokości 100 tys. dol. w USA, będziesz mieć również ubezpieczenie z tytułu obrażeń ciała w wysokości 100 tys. dol. w Kanadzie. Według Departamentu Stanu USA Twoje amerykańskie ubezpieczenie jest ważne tak długo, jak długo masz status turystyczny w Kanadzie. Oznacza to, że jesteś objęty polisą amerykańską, o ile nie zostaniesz tam zbyt długo czyli do 180 dni. Jeśli jednak przekroczysz swój czas, nie jesteś już turystą, ale kimś, kto jeździ po kraju nielegalnie, więc prawo wzajemnego ubezpieczenia już nie obowiązuje. 

Podczas wichury gałąź spadła na Twoje auto. Nie jest to koniec świata, jeśli masz pełne ubezpieczenie, może ono pomóc w pokryciu kosztów naprawy lub wymiany pojazdu, o ile uszkodzenie to nie przekracza wartości Twojego samochodu.

Skradziony samochód to kolejny przykład kiedy kompleksowe ubezpieczenie zwykle pomaga pokryć straty. W przypadku kradzieży auta zadzwoń na policję i złóż raport, następnie powiadom o tym zdarzeniu swoją firmę ubezpieczeniową. Jeśli Twój samochód jest leasingowany lub finansowany, należy powiadomić pożyczkodawcę. 

Kradzież katalizatora jest ostatnio dość powszechna. Zazwyczaj kompleksowe ubezpieczenie może pomóc w pokryciu skradzionych części samochodowych. Pamiętaj, że najpierw musisz zapłacić udział własny a ubezpieczenie pokrywa resztę. 

W tym miejscu może się nasunąć pytanie „zgłaszać lub nie zgłaszać szkodę (wypadek) do ubezpieczyciela”.
Kieruj się zdrowym rozsądkiem. Wiedz, że kiedy zgłaszasz szkodę, Twoja stawka najpewniej wzrośnie. Zrób to, jeśli wydatek jest taki, z którym nie możesz sobie poradzić. Przede wszystkim będziesz musiał zapłacić udział własny (deductible), zanim zostaniesz objęty ubezpieczeniem. Zadaj sobie pytanie, czy warto. Jeśli na przykład Twój udział własny wynosi 500 dolarów, a wycena szkody pokazuje że naprawa najprawdopodobniej będzie niższa niż udział własny, dobrze jest ją zapłacić z własnej kieszeni i nie zgłaszać tego do ubezpieczenia. Niektóre firmy jak na przykład Allstate oferują plany, które ochronią Cię przed niechcianym wzrostem polisy spowodowanym zgłoszeniem szkody. Sprawdź czy taki plan mógłby stanowić dobre dla Ciebie rozwiązanie.

Jak skasować ubezpieczenie
Każdy ubezpieczyciel ma inną politykę odstąpienia od umowy. W naszym biurze prosimy klientów o informację na piśmie, można wysłać email lub osobiście podpisać zgłoszenie kasacji. Niektóre firmy naliczają kary za rozwiązanie umowy  w środku jej trwania. Co najważniejsze, nie wychodź z założenia, że Twój ubezpieczyciel automatycznie będzie wiedział że zmieniłeś firmę. Nie nie będzie, w tej kwestii firmy ubezpieczeniowe się nie komunikują więc może się okazać, że miesiącami będą do Ciebie przychodziły niezapłacone rachunki aż w końcu Twój dług zostanie oddany do firmy windykacyjnej. 

Co jest uważane za pełne ubezpieczenie autaMasz pełne ubezpieczenie samochodowe, jeśli masz ubezpieczenie chroniące własne straty, a nie tylko szkody innego kierowcy. Pamiętaj proszę, że wszystko ma swój limit i jeśli nie wykupiłeś pokrycia auta zastępczego nie możesz oczekiwać, że w razie kolizji Twoja firma ubezpieczeniowa za nie zapłaci.

Warto od czasu do czasu porozmawiać z agentem. Jeśli masz jakiekolwiek pytanie dotyczące ubezpieczeń skontaktuj się z nami pod numerem 773-775-1600. Możemy Ci pomóc przejrzeć Twoje polisy, doradzić i wyjaśnić co one pokrywają oraz zrobić wycenę jeśli poszukujesz nowych. 

Katie (Kasia) Kędziora, MBA

Absolwentka Politechniki Gdańskiej i Szkoły Wyższej Handlowej w Warszawie. Tematem ubezpieczeń zajmuje się od 2008 roku, posiada aktywną licencją w stanie Illinois, Wisconsin, Indiana, Arizona i Floryda. Doradzi w sprawach polis indywidualnych, komercyjnych, zdrowotnych i na życie. Niepoprawna optymistka a zarazem pracoholiczka twardo stąpająca po ziemi. Jest członkiem American Translators Association.

REKLAMA

2128888111 views

REKLAMA

REKLAMA

2128888127 views

REKLAMA

REKLAMA

2130684447 views

REKLAMA

2128888137 views

REKLAMA

2128888141 views

REKLAMA

2128888145 views