REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Artykuł sponsorowany Psychologowie o różnych typach hazardzistów

Psychologowie o różnych typach hazardzistów

-

„Dlaczego ludzie uprawiają hazard?” I jego odmiany, takie jak „Dlaczego ludzie uprawiają hazard, gdy większość ludzi konsekwentnie przegrywa?” Wszystkie ankiety dotyczące hazardu wykazały, że istnieje szeroki zakres czynników motywacyjnych, które są kluczowe dla hazardu, i że stosunek do hazardu jest pozytywnie związany z dostępnością i akceptacją kulturową. Jednak ta perspektywa nie uwzględnia wielu kluczowych ustaleń i obserwacji w badaniach gamblingu.

Badania konsekwentnie pokazują, że ludzie często uprawiają hazard i korzystują darmowe automaty do gry z powodów innych niż ogólne przyczyny społeczne i ekonomiczne. Te inne motywacje mogą się różnić w zależności od osobistych cech gracza i rodzaju działalności hazardowej. Hazard jest interesującym zjawiskiem psychologicznym i przeprowadzono szeroko zakrojone badania nad wpływem procesów psychologicznych na zachowania hazardowe. Robert L. Custer, M.D., jako pierwszy, który zidentyfikował „patologiczny hazard” i ustanowił program leczenia uzależnienia od hazardu, zidentyfikował 6 rodzajów hazardzistów:

REKLAMA

Profesjonalni  gracze

Zawodowi gracze żyją z hazardu i dlatego uważają to za zajęcie. Nie uważają się za uzależnionych. Są biegli w grach, w które decydują się grać, i są w stanie kontrolować zarówno ilość pieniędzy, jak i czas spędzany na grach hazardowych. Tego rodzaju gracze polegają na obliczeniach i statystykach; wybierają zakłady lub gry, które ich zdaniem będą wygrywać częściej. Jednak nawet ci, którzy uważają się za profesjonalistów, rozumieją nieuniknione ryzyko i straty związane z hazardem, a ostatecznie często przechodzą w bardziej swobodną lub społeczną kategorię hazardu – która niesie mniejsze ryzyko.

Antyspołeczni  hazardziści

Antyspołeczni  hazardziści to osoby, które mogą mieć antyspołeczne zaburzenie osobowości. Używają hazardu jako sposób na zdobycie pieniędzy nielegalnymi środkami. Bardziej prawdopodobne jest, że nielegalnie naprawią zakłady, i zajmują się nielegalną stroną hazardu. Ten typ gracza może mieć historię niezgodnego z prawem zachowania i charakteryzuje się kłamstwem, manipulacją, brakiem wyrzutów sumienia, uroku glib, impulsywności, drażliwości i agresywności .

Przypadkowi  gracze społecznościowi

Przypadkowi gracze społecznościowi uprawiają hazard w celach rekreacyjnych, towarzyskich i rozrywkowych. Dla nich hazard może być rozrywką lub formą relaksu. Hazard nie koliduje z obowiązkami rodzinnymi, społecznymi lub zawodowymi. Przykładami takich zakładów są okazjonalne gry w pokera, zakłady Super Bowl, coroczna wycieczka do Las Vegas i nieformalne zaangażowanie w loterię.

Mark Griffiths, psycholog z Nottingham Trent University, specjalizujący się w uzależnieniach behawioralnych, zwraca uwagę, że gracze wymieniają szeroki wachlarz motywacji.

W badaniu 5500 graczy perspektywa szansy na „wygranie dużych pieniędzy” była najsilniejszym czynnikiem. Ale zaraz potem pojawiły się słowa „ponieważ to jest fajne” i „ponieważ jest ekscytujące”. Nawet gdy przegrywasz podczas hazardu, twoje ciało wciąż wytwarza adrenalinę i endorfiny.

Poważni gracze społecznościowi

Natomiast poważni gracze społecznościowi uważają hazard za podstawowe źródło rozrywki. Ten rodzaj hazardzisty może kontrolować swoje nawyki hazardowe, jednak mają one zwiększoną szansę na rozwinięcie bardziej szkodliwych nawyków hazardowych po traumatycznym wydarzeniu, dużej wygranej lub z powodu podwyższonego poziomu stresu i niepokoju w pracy lub w związkach. Możesz porównać tego rodzaju hazardzistę do „fanatyka piłki nożnej”.

Escapist

Piąty typ Custera, ulga i ucieczka, grają, aby znaleźć ulgę od uczucia lęku, depresji, gniewu, nudy lub samotności. Używają hazardu, aby uciec od kryzysu lub trudności. Hazard zapewnia raczej efekt przeciwbólowy niż euforyczny. Gracze korzystający z pomocy humanitarnej i ucieczkowej nie są hazardzistami.

Kompulsywni  gracze

Dla kompulsywnych graczy hazard jest najważniejszą rzeczą w ich życiu. Kompulsywny hazard jest postępującym nałogiem, który szkodzi każdemu aspektowi życia gracza. W dalszym ciągu hazardu negatywnie wpływa to na ich rodziny, przyjaciół i pracodawców. Ponadto nałogowi gracze mogą angażować się w działania takie jak kradzież, kłamstwo lub malwersacje, które są sprzeczne z ich standardami moralnymi. Kompulsywni gracze nie mogą przestać grać, bez względu na to, jak bardzo chcą i jak bardzo się starają. Doświadczą zmienionych nastrojów, poczują się winni i wyrzuty sumienia z powodu swoich nawyków, a często będą wiązać swoją wartość ze stratami i wygranymi.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks