REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Artykuł sponsorowany OC na miesiąc - ile kosztuje i gdzie kupić?

OC na miesiąc – ile kosztuje i gdzie kupić?

-

Chcesz ubezpieczyć samochód, ale interesuje Cię polisa wykupywana na możliwie jak najkrótszy czas? Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują OC na miesiąc, ale… nie jest to opcja dostępna dla wszystkich. Sprawdź, ile trzeba zapłacić za polisę i dowiedz się, na jakich warunkach można ją nabyć.

Zasadniczo obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne obowiązuje 12 miesięcy. Tylko w niektórych przypadkach możliwe jest skrócenie czasu trwania umowy do 1 miesiąca. Mowa o tzw. ubezpieczeniu krótkoterminowym, które dotyczy wyłącznie wybranych grup ubezpieczających.

REKLAMA

Krótkoterminowe OC – dla jakich pojazdów?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami krótkoterminowe ubezpieczenie OC dotyczy pojazdów:

  • zarejestrowanych czasowo

Czasowa rejestracja dokonywana jest wyłącznie na wniosek właściciela auta, który planuje m.in. wywieźć samochód za granicę, wykorzystać auto do podjechania na stację kontroli w celu przeprowadzenia badania pojazdu lub zlecenia jego naprawy.

  • sprowadzonych z zagranicy

W przypadku nabywania auta używanego z zagranicy – także spoza krajów należących do Unii Europejskiej istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia krótkoterminowego. Obowiązuje ono nie krócej niż 30 dni, a po zakończeniu umowy należy podpisać właściwą umowę ubezpieczeniową – już na 12 miesięcy.

  • z nieważną Zieloną Kartą

Niekiedy dochodzi do sytuacji, w której Zielona Karta traci swoją ważność. Wówczas właściciele pojazdów przebywających w Polsce mogą wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe, tzw. ubezpieczenie graniczne.

  • sprzedawane w komisach

Każdy samochód wystawiony na sprzedaż, który znajduje się na placu, musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Aby nie narażać sprzedawców na koszty, istnieje możliwość wykupienia krótkoterminowej polisy z możliwością jej przedłużenia.

  • klasyfikowane jako historyczne

Pojazd uznawany jest za historyczny, jeśli ma minimum 40 lat lub 25 lat i zostały uznane jako unikatowe.

  • wolnobieżnych

Do pojazdów wolnobieżnych zalicza się maszyny leśne, rolnicze (wyjątek stanowią ciągniki rolnicze) i budowlane. Ich właściciele mogą wykupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe, ale trwające nie mniej niż 3 miesiące.

Które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują OC krótkoterminowe?

Właściwie większość zakładów ubezpieczeniowych proponuje krótkoterminową polisę OC. Warto jednak podkreślić, że takiej polisy nie można wykupić przez internet – koniecznością jest bezpośredni kontakt z przedstawicielem ubezpieczyciela.

Ile kosztuje OC krótkoterminowe?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o koszt polisy krótkoterminowej, ponieważ jest ona wyceniana indywidualnie – często na nieco innych warunkach niż standardowe ubezpieczenie.

Wyjątek stanowi oferta Link4 – tutaj ubezpieczyciel stosuje stałe stawki. Wynoszą one:

  • 75 zł dla samochodów osobowych
  • 100 zł dla samochodów dostawczych.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule dostępnym na stronie: https://rankomat.pl/samochod/krotkoterminowe-ubezpieczenie-oc.

OC krótkoterminowe czy umowa na 12 miesięcy spłacana w ratach?

Czy to się opłaca? Koszt jednomiesięcznej polisy to spory wydatek w skali roku. Minimum 900 zł dla pojazdów osobowych to wysoka kwota – szczególnie, że OC na 12 miesięcy można uzyskać na znacznie korzystniejszych warunkach finansowych. Jeżeli więc nie masz potrzeby zawierania umowy krótkoterminowej, podpisz umowę całoroczną.

Przykład. Średnie ubezpieczenie OC w III kwartale 2019 roku wyniosło 686 zł. Przeliczając to na kwoty miesięczne, polisa 30-dniowa kosztuje ok. 57 zł. Oszczędzasz więc niecałe 20 zł w porównaniu z OC krótkoterminowym.

Jeżeli chcesz wykupić ubezpieczenie dla typowego samochodu, nie możesz skorzystać z polisy krótkoterminowej. Takie rozwiązanie nie zawsze jednak się opłaca, dlatego warto porównać dostępne oferty i wybrać standardowe OC na atrakcyjnych warunkach finansowych. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz, ale również zyskasz pewność, że pojazd jest ubezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Dziennik Związkowy – Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks