REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArtykuł sponsorowanyMerz Apothecary – więcej niż apteka

Merz Apothecary – więcej niż apteka

-

Wejście do apteki Merz jest jak podróż w czasie. Po otwarciu ciężkich drewnianych drzwi ozdobionych historycznym witrażem, przenosimy się do czasów, kiedy naturalna medycyna i indywidualne podejście do klienta były obowiązującymi standardami. Merz to apteka wyjątkowa pod wieloma względami. Polacy w Chicago cenią ją i odwiedzają już od 145 lat.

W 1875 roku Peter Merz, chicagowski farmaceuta szwajcarskiego pochodzenia, otworzył na północnej stronie miasta niewielką rodzinną aptekę. Zgodnie z europejską tradycją, nazwał ją „Apothecary”, co od początku wyróżniało ją od innych sklepów z lekarstwami. Od amerykańskich aptek różniła się ona także klientelą, składającą się prawie wyłącznie z imigrantów z Europy – Niemców, Skandynawów, ale również Polaków i Czechów. Od samego początku swojego istnienia Mertz Apothecary była miejscem międzynarodowym, gdzie rozmowy i zamówienia rozbrzmiewały w wielu językach.

REKLAMA

Pod koniec XIX wieku apteki były sklepami, gdzie oprócz wykupienia recepty można było zamówić specyfiki, maści i eliksiry sporządzane na indywidualne zamówienie. Aptekarze mieli renomę porównywalną z lekarzami, a chorzy przychodzili do nich po diagnozę i rekomendację leczenia. Podobnie jak inne etniczne apteki w Chicago, Merz Apothecary skupiała się głównie na medycynie naturalnej i ziołolecznictwie, bazując na tradycyjnych europejskich recepturach. Apteka Petera Merza była też popularnym miejscem spotkań miejscowej społeczności. Stali klienci rozsiadali się w skórzanych fotelach, aby odpocząć i porozmawiać w oczekiwaniu na realizację zamówienia. 

Merz i zatrudniani przez niego farmaceuci mówili w wielu europejskich językach, aby móc skutecznie pomagać chicagowskim imigrantom. Apteka szybko zdobyła uznanie i reputację miejsca oferującego produkty medycyny naturalnej o najwyższej jakości i skuteczności. Przez 85 lat była prowadzona przez kolejne pokolenia rodziny Merzów. W latach 60. XX korporacyjne sieci farmaceutyczne przyczyniły się do zamknięcia większości rodzinnych aptek w Chicago. Merz Apothecary przetrwała dzięki zaufaniu klientów i sprzedaży leków i ziołowych produktów sporządzanych na indywidualne zamówienie przez farmaceutów doświadczonych w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej. 

W roku 1972 apteka wciąż istniała i przynosiła dochody, ale jej właściciel Ralph Merz był gotowy na przejście na zasłużoną emeryturę. Z powodu braku następcy zdecydował się na zamknięcie apteki. Na miesiąc przed planowanym zamknięciem aptekę odwiedził 26-letni farmaceuta indyjskiego pochodzenia, Abdul Quaium, który o Merz Apothecary dowiedział się od swoich teściów, potomków niemieckich imigrantów. Abdul zachwycił się atmosferą i ofertą apteki i kupił ją kilka dni później. Niewielkie rodzinne apteki upadały wówczas jedna po drugiej, ale Abdulowi udało się przetrwać trudne czasy dzięki ciężkiej pracy, determinacji i podtrzymaniu farmaceutycznej tradycji. Nazwa apteki pozostała niezmieniona, a Abdul Quaium w 1982 roku przeniósł Merz Apothecary do nowej lokalizacji, w chicagowskiej dzielnicy Lincoln Park. Nowa siedziba apteki została zaprojektowana z niezwykłą starannością, tak by przypominała europejską Apothecary z przełomu wieków, a Merz Apothecary utrzymała swój rodzinny charakter.

Filozofia Merz Apothecary to dbałość o fizyczne, mentalne i emocjonalne zdrowie swoich klientów. Aby zaspokoić ich potrzeby Abdul Quaium postawił na medycynę holistyczną i w ten sposób wyprzedził nie tylko konkurencję, ale również epokę, w której wyrażenie „holistyczny” nie było tak powszechnie znane i używane, jak obecnie. Zmiana lokalizacji zbiegła się z rozszerzeniem oferty. Oprócz leków i preparatów ziołowych Merz Apothecary zaczęła sprzedawać też preparaty homeopatyczne, witaminy i suplementy, a także naturalne kosmetyki. Łącząc tradycję z nowoczesnością nowy właściciel postawił na sprzedaż wysyłkową, a następnie internetową. W 1998 r. powstał portal Smallflower, czyli internetowa apteka prowadząca sprzedaż wysyłkową całej gamy produktów – od ziołowych lekarstw i suplementów, przez naturalne kosmetyki dla kobiet i mężczyzn, aż po przyjazne zdrowiu i środowisku środki czystości i artykuły gospodarstwa domowego. W bardzo szerokiej ofercie znajduje się wiele produktów cieszących się ogromną popularnością wśród Polonii, takich jak słynny krem Nivea, homeopatyczne tabletki Oscillococcinum czy szwedzkie nalewki ziołowe Marii Treben. Merz Apothecary prowadzi też sprzedaż wysyłkową poprzez giganta e-sprzedaży – portal Amazon.

 

Dzisiaj, po 145 latach istnienia Merz Apothecary to część historii Wietrznego Miasta. To sklep masowo odwiedzany przez turystów i obowiązkowy punkt docelowy dla każdego, kto ceni sobie najwyższą jakość produktów wspierających zdrowy tryb życia. Pomimo zmiany właściciela i lokalizacji słynna chicagowska apteka nie straciła niczego ze swojego niepowtarzalnego charakteru. Wciąż jest to firma rodzinna, a jej właściciele dbają, aby każdy, kto przekracza próg Merz Apothecary poczuł się wyjątkowy. Od 1875 roku celem właścicieli  jest, aby zdrowie i dobre samopoczucie każdego klienta wesprzeć najlepszymi produktami i przyjazną profesjonalną obsługą. (red.)

Merz Apothecary

4716 N. Lincoln Ave.

Chicago, IL 60625

Czynne od poniedziałku do soboty w godz. 10 am – 5 pm.

Produkty Merz Apothecary nabyć można w internecie na portalu Smallflower.com.

REKLAMA

2115062348 views

REKLAMA

2115062580 views

REKLAMA

REKLAMA

2116858970 views

REKLAMA

2115062720 views

REKLAMA

2115062819 views

REKLAMA

2115062927 views